POBJEDA: Što je danas etički temelj Slovenije?
KUČAN:U Sloveniji se povremeno pokušava potkopati njen atifašistički temelj, koji podrazumijeva slobodu, hrabrost, ravnopravnost, pravo na identitet, odnos prema ljudskim pravima, pravičnosti…
POBJEDA: Zašto se u svim zemljama bivše Jugoslavije relativizuje i negira antifašizam?
KUČAN: Možda zato što ni jedan jugoslavenski narod tijekom Drugog svjetskog rata nije bio pošteđen kvislinštva i kolaboracije sa okupatorom – njemačkim, italijanskim, mađarskim.
U svim postjugoslavenskim društvima to historijsko kvislinštvo pokušava se opravdati na isti način - antikomunizmom. Ako danas u Sloveniji nekoga pitate zbog čega se afirmira ondašnja kolaboracija sa nacistima, dobićete odgovor da je ona bila u funkciji borbe protiv komunizma. Iako, kada je Slovenija te 1941. okupirana i rasparčana od tri okupatora, nije bilo nikakvog komunizma. Slovenci su se tada našli pred jasnim izborom: ili će nestati kao nacija ili će se, bez obzira na neizvjesnost ishoda, kroz svoj antifašistički pokret izboriti za opstanak i za slobodu.
POBJEDA: Jeste li, odlaskom na Kočevski rog 1990, i sami doprinijeli relativizaciji antifašizma?
KUČAN: Nisam. Moja gesta nije bila pokušaj političke rehabilitacije stradalih, već znak pijeteta prema onima koji su u prvim poslijeratnim danima likvidirani na svirep način. Kočevski rog je – zločin! Ne zaboravite, pritom, da je moja odluka da zajedno sa nadbiskupom ljubljanskim, doktorom Šušterom, odam poštu žrtvama imala i političku dimenziju: vjerovao sam, naime, da slovenačko društvo preloman događaj, kakav je bio očekivani raspad Jugoslavije, ne smije dočekati tako razdvojeno i podijeljeno.
POBJEDA: I njemačko društvo je, gospodine predsjedniče, nakon Drugog svjetskog rata bilo i te kako podijeljeno, ali Konradu Adenaueru nije palo na pamet da ide u Drezden i da odaje počast njemačkim žrtvama stradalim u savezničkom bombardovanju. Takođe, sedam decenija nakon što je SAD bacila atomske bombe na Hirošimu i Nagasaki, predsjednik Barak Obama odbio je da se izvini Japanu.
KUČAN:Njemci su, zbog osjećaja istorijske krivnje, učinili ono što nije ni jedan narod u Evropi - napravili su jasan, dosljedan i temeljit otklon od svoje nacističke prošlosti. Dokaz je i neponovljiva gesta kancelara Vili Branta decembra 1970. u Varšavi. Veliki njemački narod, koji je veoma zadužio svjetsku kulturu i civilizaciju, pokazao se zrelim da se suoči sa svojom mračnom prošlošću. Naša društva očito nisu. Kada je riječ o odluci SAD da baci atomsku bombu, predsjednik Truman je, u nastojanju da spriječi dalje stradanje čovječanstva, bio prinuđen da natjera Japan da potpiše kapitulaciju. Ipak, predsjednik Obama se mogao izviniti za žrtve. (Opširnije u Pobjedi)