Za šest mjeseci ove godine, od 182.368 pošiljki 92 su bile preko ovog, do prošle sedmice neoporezivog iznosa. U carinskoj ispostavi na Aerodromu Podgorica u prošloj godini oporezovano je svega 783 ovakvih pošiljki, a u prvoj polovini tekuće godine 387, koje su takođe bile preko 150 eura vrijednosti – rečeno je Pobjedi iz Uprave carina i time ostavljeno svakom da sam izvuče odgovor na pitanje da li će prošlonedjeljnom promjenom Zakona o PDV i određivanjem da se do 75 eura vrijednosti ne plaća carina i PDV, biti usporena ova trgovina.
- U carinarnicama Bar, Kotor i Bijelo Polje nije bilo carinjenja ovih pošiljki – rečeno nam je iz Uprave carina. Kina, Velika Britanija... U Pošti Crne Gore Pobjedi su kazali da je u prošloj godini pošiljki e-trgovine bilo 15, 37 odsto više u odnosu na 2015, i da se rast počeo bilje- žiti posljednjih nekoliko godina. E-pošiljke, kako kažu u Pošti, uglavnom su garderoba, aksesoar... manje vrijednosti koji se nabavljaju sa raznih tržišta. - Više od trećine svih internet porudžbina dolazi iz Kine - sajt Ali ekspres.
A, među trgovinski najaktivnijim zemljama, odnosno regijama su Hong Kong, Singapur i Velika Britanija. Klijenti Pošte mahom naručuju odjevne predmete i aksesoar, koji su na sajtovima dostupni po povoljnim cijenama, što kupce opredjeljuje da se rado odluče za ovaj vid trgovine – objasnili su iz Pošte. Oni kažu da u ovom momentu ne mogu da odgovore na pitanje da li će smanjivanje neoporezive granice sa 150 na 75 eura usporiti trgovinu.
- To će se znati kroz preciznu evidenciju tek po isteku prvog kvartala, nakon stupanja na snagu zakonskih izmjena - precizirali su iz Pošte. Podsjetimo da su Ministarstvo finansija i Vlada u nacrtu izmjena zakona prvo predložili da neoporeziva granica umjesto dosadašnjih 150 bude 22 eura, kao u EU, što je izazvalo burne reakcije građana. Krenulo se sa peticijom koju su potpisale na hiljade građana, nakon čega je Ministarstvo finansija popustilo i pristalo na kompromis od 75 eura, što je u četvrtak usvojio i parlament.