Društvo

JUBILEJ: 18 godina DANU

Četrnaestog jula navršilo se 18 godina od osnivanja Dukljanske akademije nauka i umjetnosti. Tim povodom je 28. jula uručeno šest diploma novim redovnim članovima-akademicima i 13 diploma vanrednim članovima DANU. Diplome su uručene na Svečanom zasijedanju DANU, u Svečanoj sali Hotela “Podgorica”, uz prisustvo zvanica iz intelektualnog, naučnog i političkog zivota Crne Gore.
JUBILEJ: 18 godina DANU
Portal AnalitikaIzvor

U uvodnoj riječi akad. Sretena Perovića, jednog od utemeljitelja i sadašnjeg predśednika DANU, naglašeno je da je prije osamnaest godina počela svoj  naučni i obnoviteljski rad nova kreativna institucija – Dukljanska akademija nauka  i umjetnosti.  U drugoj polovini XX vijeka, stekla je  važan ugled u svim bivšim jugosloveskim sredinama i drugim prijateljskim državama. Uz ponos da je i   organizaciono pružila svestranu podršku procesu obnove državne suverenosti Crne Gore, Dukljanska akademija je nastavila da radi, pa i danas radi, u krajnje nepovoljnim materijalnim i prostornim uslovima. I u tako teškim uslovima DANU ne zaboravlja  svoja temeljna usmjerenja: razobličavanje naslijeđene i uvezene mitomanije, demaskiranje  falsifikata i falsifikatora  crnogorske istorije,  afirmaciju kapitalnih djela crnogorske nauke i kulture, obezbjeđivanje dostojanstva crnogorskom jeziku i drugim identitetskim simbolima nezavisnosti, suverenosti i crkvene autokefalnosti… Dukljanskoj akademiji ostaje trajno neprihvatljiva antireferedumska izjava o obnovi državne samostalnosti Crne Gore ("Non passaran !"), kao i inkriminisana sadržina spornog Rječnika crnogorskog jezika, protiv podizanja spomenika fašističkim zločincima, od kojih je neke Srpska crkva proglasila za svece…

Sve to što je Dukljanska akademija  činila i čini za dostojanstveno suverenističko i identitesko utemeljenje  Crne Gore,  za njenu evropsku kulturnu i naučnu komunikaciju, za unapređenje civilizacijskog nivoa i osnovnih ljudskih i nacionalnih prava, i posebno - za afirmaciju trajnih vrijednosti duhovnog nasljeđa i savremenog stvaralašta  multinacionalne Crne Gore  -  obavezuje Državu na redefinisanje akademijskih institucija, na obezbjeđenje (ozakonjenje) pune ravnopravnosti akademijskih institucija, njihovog ravnopravnog društvenog i ekonomskog statusa. To je svojim radom i svojim dostignućima zaslužima Dukljanska akademija nauka i umjetnosti.

Čak i u slučaju da Država ne uvaži ove nepobitne činjenice DANU će nastaviti da radi, svakako uz pomoć i podršku srodnih subjekata iz zemlje i inostranstva. Neprirodno je i nedopustivo je da povoljan status imaju i kvazinaučnici,  oni koji ne priznaju ni državu ni njene zakone, a da to nemaju oni koji doprinose ugledu Države -  kao patriote, kao naučnici, kao umjetnici!

Akademici DANU smatraju da je ovo pravo vrijeme da se redefinišu statusi crnogorskih naučnih institucija, nadajući se da neće biti potrebno da se sa paradoksalnim stanjem u kojemu se nalazi DANU upoznaju odgovarajuće medjunarodne institucije.

Crna Gora može i treba da se ponosi rezultatima koje postižu akademici DANU, njihovim visokim priznanjima (počasni doktorati nauka, zlatne medalje za stvaralaštvo, članstvo u uglednim akademijama, prevođenje na strane jezike djela iz oblasti nauke i beletristike) i  ugledom koji imaju u evropskim  ustanovama prosvjete, nauke i kulture. Dostignuti ugled DANU i djela njenih akademika učinili su da su znameniti evropski intelektualni stvaraoci -  sa zadovoljstvom prihvatili status  počasnih  članova  Dukljanske akademije,

Dukljanska akademija nauka i umjetnosti danas je vrhunska naučna i umjetnička zajednica u Crnoj  Gori. Njeni akademici joj obezbjeđuju najveći domet naučne i estetske misli i patriotizama u Crnoj Gori. To pokazuje i popis preminulih članova DANU, kao i onih koji, zajedno sa novoprimljenima, ostaju vjerni njenim osnovnim usmjerenjima. To pokazuje i izbor naših članova u druge akademije, što služi na čast i Državi i Dukljanskoj  akademiji.

Portal Analitika