Portal AnalitikaIzvor
Banke do kraja tekuće godine treba da se dokapitalizuju sa preko 15 miliona eura, rečeno je Pobjedi iz Centralne banke, ali nijesu navodili imena banaka jer ih zakon u tome sprečava.
Iz CBCG nijesu naveli imena banaka jer ih zakon u tome spriječava.
“Pojedine banke su, u prethodnom periodu, obavile povećanje kapitala ili će to učiniti do kraja godine. Nivo dodatne dokapitalizacije banaka tokom ove godine trebalo bi da premaši iznos od 15 miliona EUR”, kazali su u CBCG odgovarajući na pitanje koje banke i u kom iznosu treba da povećaju kapital u narednom periodu.
Iz CBCG su naveli da nema banaka kod kojih bi pogoršanje određenih parametara moglo ugroziti položaj deponenata ili drugih povjerilaca.
“CBCG, u okviru svoje supervizorske funkcije, kontinuirano prati sve parameter poslovanja banaka i preduzima mjere, ukoliko postoje znaci slabljenja koji bi mogli ugroziti sigurnost i stabilnost pojedinacne banke i/ili ukupnog bankarskog sektora. U ovom trenutku, indikatori stabilnosti i kvaliteta poslovanja bankarskog sistema su pozitivni i bilježe pozitivne tendencije”, ocijenili su iz CBCG.
Bankarski sektor, kako su naveli, pruža sigurnost deponentima i povjeriocima.
Iz CBCG su saopštili da ima pojedinačnih promjena u finansijskom rezultatu.
“Periodične promjene finansijskog rezultata određenih banaka, koje se mogu pratiti kroz javno objavljene podatke o poslovanju, nemaju uticaja na stabilnost i sigurnost banaka pojedinačno, niti bankarskog sistema u cjelini”, rekli su iz CBCG.
Iz vrhovne monetarne institucije su naveli da su određeni rizici, koji su registrovani na individualnom nivou, pod stalnom pažnjom.
Loši krediti su jedan od rizika u bankarskom sektoru, iako su značajno smanjeni.
Iz CBCG su ranije saopštili da u kategoriji C i D, sa većim rezervisanjima ima oko 117 miliona EUR kredita koji se neuredno servisiraju.
U kategoriji B je blizu 500 miliona EUR kredita koji bi sigurno u dogledno vrijeme prešli u kategoriju C ili D.
Izmjenama je Zakon o restrukturiranju proširen i na kategoriju D u kojoj se nalaze krediti sa 70 odsto rezervacijama za potencijalne gubitke.
U CBCG očekuju da bi kroz restrukturiranje, odnosno reprogram, ti krediti mogli da dođu i u kategoriju A, čime bi i banka oslobodila značajan dio sredstava i omogućila sebi bolju poziciju.
Iz CBCG su nedavno javno pohvalili banke koje su iščistile svoje bilanse, ali ocijenili da je problem to što su loši krediti ostali u realnoj ekonomiji, čime se mora baviti u narednom periodu.