Društvo

SDT i u avgustu radi punom parom: Za Katnića i njegov tim nema odmora

Kolektivni godišnji odmor koji u avgustu koriste skoro sve državne institucije neće važiti i za Specijalno državno tužilaštvo, koje će izgleda i ovog mjeseca raditi punom parom kako bi priveli kraju izviđaje i istrage u velikom broju predmeta na kojima rade specijalni tužioci, pišu Dnevne novine.
SDT i u avgustu radi punom parom: Za Katnića i njegov tim nema odmora
Portal AnalitikaIzvor

O kojem broju predmeta se radi, kao i stepenu ozbiljnosti kojom su tužioci pristupili u prikupljanju dokaza za formiranje stabilnih optužnica najbolje govori podatak da je pored deset specijalnih tužilaca na čelu sa Milivojem Katnićem, u trenutno na ispomoć dovedeno još njih četvoro koji su poslati iz drugih tužilaštava. Prije tri dana je i Tužilački savjet donio odluku da se još troje državnih tužilaca upute na ispomoć u Specijalno tužilaštvo i to u periodu od 1. avgusta do 1. septembra 2017. godine.

Iz Specijalnog državnog tužilaštva Dnevnim novinama su potvrdili da nemaju kolektivnog godišnjeg odmora, te da će tokom avgusta raditi prema ranije utvrđenom godišnjem rasporedu. Mada je od početka rada Katnić i njegov izabrani tim izložen “specijalnom ratu” do sada je podignuta 15 specijalnih optužnica, a očekuje se da do kraja godine budu podignute još barem pet koje se nalaze u završnoj fazi istrage.

Prema saznanju DN, u ovom tužilaštvu u završnoj fazi su predmeti vezani za budvansku opštinu “Akva Park”, “Rusko selo”, “Vrtić”, “Šetalište u Petrovcu”, “poslovanje sa kompanijom Cabling” “Alijanz stori doo Budva” “Sportski tereni na Jazu” . U tim predmetima navodno je prvoosumnjičeni nekadašnji visoki funkcioner DPS-a Svetozar Marović. Osim njega, na spisku osumnjičenih navodno su i bivši gradonačelnici Budve Rajko Kuljača i Lazar Rađenović, kao i njihovi tadašnji saradnici.

Osim budvanskih predmeta za koje je Specijalno tužilaštvo do sada prikupilo najviše dokaza, u različitim fazama nalaze se i predmeti “Delta”, “Carine”, “Domen.me”, “Verige” .

Takođe sprovode se i aktivnosti u istragama u većem broju predmeta, od kojih izdvajamo “Haj Nehaj”, “Kajman”, “JP Morsko dobro”, “Centar za socijalni rad Rožaje”, “Porodiljska odsustva”, u okviru kojeg je podnij eto šest krivičnih prij ava, zatim “Primus elektroniks doo Bar”,”Kamp Zlatica”…

Među najnovijim predmetima koji zaokupljaju pažnju tužilaštva je i slučaj italijanske firme “A2A” kojoj su zbog finansijke istrage blokirane akcije u Elektoroprivredi. Podsjetimo, u ovoj aferi je navodno upleten i poznati advokat Goran Rodić protiv kojeg se takođe vodi istraga u Specijalnom tužilaštvu zbog sumnji da je tražio mito italijanskoj kompaniji.

Sprovodili istrage protiv 55 osoba

Prošle godine Specijalno tužilaštvo u oblasti koruptivnih krivičnih djela naredilo sprovođenje istrage protiv 43 počinioca, a zajedno sa istragama iz prethodnog perioda imali su u radu istrage protiv 55 osoba. Nakon završenih istraga optuženo je 26 lica, a zaključeno 18 sporazuma o priznanju krivice zbog zloupotreba službenog položaja. Sudovi su već usvojili 14 sporazuma i na osnovu njih su donijete osuđujuće presude.

U svim zaključenim sporazumima kazne su zatvorske, s tim što je u nekima dodata i novčana sankcija. U nekim slučajevima naređena je i uplata novca u humanitarne svrhe. Ukupna oduzeta imovinska korist po sporazumima iznosila je oko 23 miliona, a za humanitarne svrhe je uplaćeno oko 32.000 eura.

DN

Portal Analitika