“Od 13 predloga za pokretanje disciplinskog postupka, pet je predloga okončano izricanjem opomene, dva su okončana novčanom kaznom, jedan zabranom obavljanja izvršiteljske djelatnosti u trajanju od šest mjeseci. Dva predloga su rješena donošenjem odluke o trajnoj zabrani obavljanja izvršiteljske djelatnosti jednog javnog izvršitelja. U jednom slučaju postupak je obustavljen, jer je izvršitelj podnio ostavku, dok su dva predloga odbijena”, rekli su za Dnevne novine iz Ministarstva prvde.
Iz Ministarstva je Dnevnim novinama rečeno da je predsjednik Komore javnih izvršitelja Vidak Latković, u posmatranom periodu podnio tri predloga za pokretanje disciplinskog postupka, koji su okončani izricanjem jedne disciplinske mjere – trajna zabrana obavljanja izvršiteljske djelatnosti, u jednom slučaju izrečena je novčana kazna, dok je jedan postupak obustavljen zbog podnošenja ostavke javnog izvršitelja.
“U ovoj godini do danas, Ministarstvu pravde je podneseno 28 predstavki na rad javnih izvršitelja. Izvršeno je osam nadzora nad radom javnih istih. Ministarstvo je u tri slučaja protiv javnih izvršitelja podnijelo predlog za pokretanje disciplinskog postupka. Jedan predlog je još u toku, jedan je odbijen, a po jednom predlogu je izrečena disciplinska mjera privremenog udaljenja javnog izvršitelja do okončanja krivičnog postupka”, kazali su nam iz Ministarstva.
Neutemeljene pritužbe?
Vidak Latković ističe da svaka pritužba na rad izvršitelja nije utemeljena i da često nezadovoljne stranke na taj način vrše određeni pritisak na javnog izvršitelja, pa čak ni da se svaki pokrenuti disciplinski postupak ne završi utvrđivanjem disciplinske povrede.
“Stoga, činjenica da je od početka rada javnih izvršitelja, koji su postupali u gotovo 200 hiljada predmeta, izrečeno 12 disciplinskih mjera ukazuje da broj utvrđenih nepravilnoti nije značajan (na približno 16,000 predmeta je utvrđena jedna nepravilnost). U svakom slučaju, Komora teži da u potpunosti otkloni mogućnosti nezakonitog postupanja javnih izvršitelja kroz sopstvene kontrole i organizovanje obuka i savjetovanja, te unapređenja jedinstvenog informacionog sistema”, smatra Latković.
On naglašava da je Ministarstvo pravde u saradnji sa Komorom, od početka rada izvršitelja organizovalo desetine obuka i savjetovanja sa izvršnim sudijama koje su bile veoma korisne za sve kolege.
“Posebno imajući u vidu da se na tim savjetovanjima raspravljaju ona pravna pitanja koja nijesu u potpunosti regulisana pozitivno-pravnim propisima, a ne postoji jedinstvena sudska praksa koja bi nama kao prvostepenim organima u izvršnom postupku dala jasna uputstva kako da određene pravne praznine rješavamo”, objašnjava Latković.
Propusti zbog obima posla
Latković smatra da ne postoji motiv kršenja zakona izvršitelja tokom rada, uprkos propustima koji postoje.
“Ne bih rekao da postoji motiv, jer u tom slučaju se radi o krivičnopravnoj odgovornosti postupajućeg javnog izvršitelja. Prije bih rekao da je veliki obim posla u svim kancelarijama i da je sami postupak prilično složen, te da se često iz objektivnih razloga, dakle okolnosti koje nisu u isključivoj nadležnosti javnog izvršitelja dešavaju određene nepravilnosti kao na primjer prilikom dostave putem Pošte, sprovođenja izvršenja na novčanim sredstvima od strane banaka ili poslodavca, odnosno Fonda PIO i slično”, pojašnjava Latković.
Ističe da je potrebno dodatno unaprijediti cjelokupni sistem izvršenja da bi se otklonila mogućnost nepravilnosti, pa je tako Komora u prethodnom periodu implementirala alat u svoj softverski sistem radi prepoznavanja već izvršenih izvršnih isprava kod istog ili drugog javnog izvršitelja kako bi se onemogućilo izvršenje istih presuda više puta.
“Presuda kao izvršnih isprava kod istog ili drugog javnog izvršitelja kako bi se onemogućilo izvršenje istih presuda više puta. Nadalje, pristupom bazi sudskog informacionog sistema biće nam omogućeno da provjeravamo autentičnost podnijetih presuda, što do sada nijesmo bili u prilici, pa je to ostavljalo prostor za prevarne radnje njihovih podnosilaca, a što je sve imalo uticaja na ukupnu reputaciju naše javne službe. Na kraju, važno je znati da bez efikasnog izvršnog postupka nema vladavine prava i stabilne privredne aktivnosti, a što sve doprinosi kvalitetu života građana”, kazao je Latković.