Iako se spekuliše da bi istragom mogao biti obuhvaćen Svetozar Marović, te bivši čelnik Budve Rajko Kuljača i njegovi saradnici, koji su već pozivani na odgovornost u drugim budvanskim aferama, imena osumnjičenih još se drže u tajnosti.
Priču o postrojenju za desalinizaciju od samoga početka pratile su brojne kontroverze, a započela je 2006. godine kada je budvanski vodovod raspisao tender za odabir partnera koji bi izgradio fabriku za preradu morske vode na Zavali. Ugovor o vodosnabdijevanju je sklopljen sa firmom Montenegroosmoza, a po njemu je obaveza opštine bila da obezbijedi prilaz i izgradi bunar u moru dok bi partner gradio postrojenje.
Izgradnja fabrike koštala je oko osam miliona eura i obezbijeđena je iz kredita, a kako partner nije mogao da nastavi otplatu dugovanja, Opština Budva izdaje garanciju Hipo banci na ostatak kredita, od oko 5,5 miliona, sada sa novim vlasnikom Rubensom Eskuderom koji je preuzeo prava i obaveze od firme Montenegroosmoza. Na taj način Opština postaje vlasnik 49 posto nove firme “Mediteran WTE”, koju je tada osnovao Eskudero.
Na kraju, Opština je postala i kompletan vlasnik postrojenja, tako što je zajedno sa gradskim Vodovodom preuzela sve dugove nastale povodom vodosnabdijevanja, a upravo su ove transakcije predmet tužilačkih provjera. Njima bi trebalo da se utvrdi da li je sve rađeno radi sticanja nezakonite koristi na štetu Opštine.
DRI ukazao na nepravilnosti
Signal da postoji sumnja da je i u ovom projektu bilo eventualnih kršenja zakona te da su ugovori zaključivani i davane garancije na štetu Opštine, između ostalih, pokazao je i izvještaj o finansijskoj reviziji završnog računa Opštine Budva za 2014, koji je uradila Državna revizorska institucija.
U tom izvještaju se navodilo da je Skupština Opštine Budva, istog dana kada je donijeta odluka o pristupanju društvu “Mediteran WTE”, donijeta i odluka o davanju garancije na dugoročno zaduženje preduzeća ‘Mediteran WTE’ za dobijanje kredita od 8.358.369 eura, od čega 5,3 prema Hip Alpe Adria Banci (HAAB).
Krajem januara 2010. godine zaključen je ugovor o solidarnom jemstvu između HAAB (povjerilac), firme sa kojom je Vodovod ugovorio preuzimanje vode – “WTE Desalinizacija morske vode” (dužnik), “Mediteran WTE” (pristupnik dugu) i Opštine Budva i JP Vodovod i kanalizacija (solidarni jemci).
“Konstatuje se da je zaključen ugovor na iznos od 5,3 miliona eura plus pripadajuća kamata za grejs period od 372.399,47 eura, što ukupno iznosi 5.672.399,47 eura na dan potpisivanja ugovora o solidarnom jemstvu. Solidarni jemci su se zaključenjem ovog ugovora obavezali da će HAAB ispuniti punovažnu i dospjelu obavezu dužnika ‘WTE Desalinizacija morske vode’ i pristupnika dugu ‘Mediteran WTE”‘, pisalo je u izvještaju DRI.
Ni tu se priča ne završava, pa 1. avgusta 2013. JP Vodovod i kanalizacija i Opština Budva zaključuju sporazum o razgraničenju obaveza po osnovu ugovora o solidarnom jemstvu u cilju izrade novog plana otplate.
Revizijom je, međutim, utvrđeno da nije došlo do potpisivanja pojedinačnih ugovora o solidarnom jemstvu, već je potpisan novi sporazum između Opštine i Vodovoda za razgraničenje obaveza.
“Stanje duga na dan potpisivanja sporazuma je bio 3.272.621,91 eura, od čega dug Opštine 1.531.197,71, a Vodovoda 1.740.424,20 eura. Opština je u informaciji za Vladu iskazala dug po ovom osnovu na 31. decembar 2014. od 1.433.811,70 eura”, zaključuje se u izvještaju DRI. (Dnevne novine)