''Ta posjeta nije ni malo slučajna. Ona je brižljivo pripremana i ona je u situaciji kada je Vašington bio opterećen mnogim kontroverzama vezanih sa navodnim vezama Trampa sa Rusijom i plasirana kako bi se iskazala spremnost SAD-a da ostanu privrženi onoj ulozi koju su od početka imali u Sjevernoatlanskom savezu. Sa druge strane,imali su potrebu da se suoče sa Rusijom tamo gdje za to na žalost ima potrebe i rezona. Tako da to što je potpredsjednik Pens u Podgorici kazao očekivano. Iako bi pojedini, ne samo u Moskvi, rekli da je njegova retorika bila pretjerana, ja tu ne vidim ništa sporno jer je sve to u okvirima onoga kako se Vašington svih ovih godina ponašao. Bilo bi veliko iznenađenje bez obzira na ono što se danas u Bijeloj kući dešava da SAD zauzmu neki drugi kurs i da na neki drugi način prilaze problemima'', kazao je Vlahović u emisiji ''Kontekst'' za televiziju Aljazeera Balkans.
On smatra da je Crna Gora ulaskom u NATO dobila sigurnost.
''Crna Gora nije ušla u NATO da bi vodila ratove već da bih ih izbjegla, da bi smanjila mogućnost konflikta. Svijet je još uvijek opterećen nekim neriješenim situacijama a to se i vidi na Balkanu u nama susjednoj Bosni i Hercegovini, u kontektstu odnosa između Republike Srbije i Republike Kosova kao i preko situacije u Makedoniji. To je naša dugoročna orijentacija potpuno poznata i svima jasna uključujući i Moskvu i ona ne može predstavljati iznenađenje'', istakao je Vlahović.
On je dalje dodao da je uticaj Rusije na Balkanu pojačan jer Evropska unija nije bila dovoljno aktivna.
''Njena agenda proširenja i približavanja zemalja zapadnog Balkana Evropskoj uniji nije dala dobre rezultate posljednjih godina. Sa druge strane SAD su bile zaokupljene drugim problemima na ostalim krajevima svijeta. Tako da je ovdje došlo do izvjesnog zamora i jednom i drugom pričom. Ne treba zaboraviti da je Makedonija bila jednu noć od ulaska u NATO 2008. godine na samitu u Bukureštu i svi znamo šta se od tada do dana današnjeg desilo. Tako da ovdje postoji jedna ozbiljna konfrontacija. Ovo nije nikakav izmišljeni sukob SAD-a i Rusije, on traje dok govorimo o tome i on će trajati u vremenu pred nama jer Rusija ima svoje ''prirodne' 'saveznike u ovom dijelu Evrope. To su tradicionalni odnosi koji se ne tiču samo jednog političkog korpusa u Crnoj Gori već znamo kako sa tim stoje stvari u Srbiji, BiH i Makedoniji. Mi možemo da tvrdimo da je sve ovo neka vrsta igre, ali tu moramo biti oprezni jer je to jedna ogromna greška u sagledavanju stvari na zapadnom Balkanu. Jer sukob je stvaran i veoma opasan, a najveće posljedice je osjetila i Crna Gora u toku oktobarskih izbora kada smo na svu sreću sa našim partnerima uspjeli da spriječimo dešavanja koja bi našu državu unazadila i poljuljala naš dalji put i plan,'', naveo je Vlahović.
Vlahović smatra da će suđenja optuženima za pokušaj državnog udara 16. potvrditi krivicu svih sa klupe optuženih.
''Mogu potvrditi u okvirima koliko mi je dozvoljeno da sam u razgovoru sa veoma značajnim ambasadorima relevantnim NATO zemalja saznao da je taj set dokaza koji postoji protiv optuženih veoma ozbiljan i optužujući za one koji su direktno ili indirektno u nejga upleteni a siguran sam da će suđenje to i pokazati'', smatra on.
Na komentar sagovornika iz emisije, politikologa Vladimira Trapare, da je Crna Gora ušla u NATO kako bi se odbranila od nama susjedne države, Vlahović je reagovao kazavši da je ta teza neozbiljna i da Srbi u Crnoj Gori nisu naši neprijatelji.
''Moram da kažem da 30 osto građana Crne gore koji su se na posljednjem popisu u političkom ili bilo kojem drugom smislu opredijelili kao Srbi nisu neprijatelji naše države. takođe niko ne može da smatra da je njima Rusija ili Srbija bliža od Crne Gore. Takva teza je dosta neozbiljna i vodi ka zaključcima koji su neprikladni i mogu dovesti do nepotrebnih konfrontacija. Takođe dodao bih da nije tačno da niko nije pitao građane Crne Gore da li žele da uđu u NATO savez. Mi imamo izbore od 2006. na ovamo na kojima je dominanatan faktor na tim izborima opredjeljenje oko naše evroatlanske orijentacije. Postoje partije koje su decidno opredijeljene za ili protiv toga te su se građani još tada opredijelili za koga će da glasaju i time opredijelili da li žele ili ne žele da uđu u NATO, tako da mi nismo pristupili tom savezu jer se plašimo Srbije niti bilo kog drugog'', kazao je Vlahović.