“Ratko Pejović, predsjednik nedavno formiranog, činjenica je da je pravo svakog zaposlenog da se sindikalno organizuje i opredjeljuje, iz čega proizilazi i pravo svakog vatrogasca-spasioca da se sindikalno učlani u onaj sindikat za koji misli da će na najbolji način zastupati njegove profesionalne i lične interese. Međutim, krajnje je nekorektno od kolege koji je prije 30-ak dana formirao strukovni odbor vatrogasaca-spasioca pri sindikatu Uprave i pravosudja da daje izjave kojim se lažno predstavlja kao neko ko je ostvario određena prava vatrogascima-spasiocima i ko je pokrenuo određene inicijative, kao što je npr. inicijativa za povećanje koeficijenta za zanimanje vatrogasac-spasilac na 5,1.
Kolega Pejović veoma dobro zna da je, isključivo mukotrpnim decenijskim radom i zalaganjem SSVCG, kroz dvije promjene Zakona o zaštiti i spašavanju, zaštićena i dovedena na pravi nivo profesija vatrogasaca, koji su sada i spasioci. U tom periodu uspjeli smo da zaštitimo beneficirani radni staž u trajanju četiri mjeseca za godinu dana efektivnog rada, koji nam je osporavan, a koji smo morali da štitimo i u postupku pred Ustavnim sudom. Osim toga, najnovijim izmjenama Zakona vraćen je naziv profesiji vatrogasca-spasioca, čime smo stvorili pretpostavku da se ovo zanimanje kao posebno prepozna Zakonom o zaradama zaposlenih u javnom sektoru. U tom smislu SSVCG je podnio inicijativu Vladi i Ministarstvu finansija da se u Zakon o zaradama uvrsti zanimanje vatrogasac-spasilac sa koeficienta 4,1 na 5,1. Takodje smo ovim zakonom izborili povećanje zarade na osnovu opasnosti na poslu u visini najmanje 20%, te pravo na 10% zarade po času za pripravnost kod kuće , što je većine opština već primijenila, a očekujemo da to uskoro primijene in sve druge opštine. Kao posebnu zaslugu SSVCG ističemo to što je Zakonom o zaštiti i spašavanju propisano da uniforme, zaština i spasilačka oprema moraju biti iste za sve vatrogasce-spasioce u Crnoj Gori, što će podzakonskim aktom, koji će stupiti na snagu u januaru 2018.g., definisati Ministarstvo unutrašnjih poslova. Istim aktom Ministarstvo će definisati zvanja, oznake zvanja, nagrade i priznanja za vatrogasce-spasioce, a predstavnici SSVCG već učestvuju u procesu izrade tog akta.
Ovom prilikom moramo da istaknemo i činjenicu da je SSVCG u svim gore navedenim aktivnostima imao korektnu saradnju, razumijevanje i pomoć od Direktorata za vanredne situacije i skupštinskog odboroa za bezbjednost i odbranu”, zaključili su u saopštenju.