Piše: Novak ADŽIĆ
U svojstvu nosioca liste Narodne radikalne stranke u izbornom okrugu Crna Gora, određen ličnim izborom i odlukom lidera radikala Nikole Pašića, januara 1925. godine, radi izborne agitacije i propagande, stigao je u Crnu Goru (tada oficijelno zvanu Zetska oblast) dr Milan M. Stojadinović.
Inače, radi se o političaru iz Srbije (ministru finansija u vladama KSHS i kasnijem vođi Jugoslovenske radikalne zajednice i predsjedniku vlade Kraljevine Jugoslavije 1935.-1939.), kojeg su, kako tada (1925.), tako i kasnije, i crnogorski državotovrni federalisti, okupljeni u Crnogorskoj stranci, označavali kao jednog od svojih najvažnijih idejnih i političkih protivnika u sopstvenoj, legalnoj, političkoj parlamentarnoj i izbornoj borbi i kompeticiji. U to vrijeme, početkom 1925. godine, kad je izborna kampanja bila u toku, u samoj Crnoj Gori vladalo je i dalje jako političko, ekonomsko i socijalno nezadovoljstvo kod ogromnog broja Crnogoraca u jedinstvenoj državi, a kojeg su oni manifestovali na različite načine.

Šta kaže Stojadinović: O tome, u memoarskim zapisima, svjedoči i sam dr Milan Stojadinović. Reminiscencirajući vrijeme svog dolaska u Crnu Goru i boravka u njoj početkom 1925. godine, kad je vršio političku kampanju za račun Narodne radikalne stranke pred parlamentarne izbore, koji su bili zakazani za 8. februar 1925. godine, dr Milan Stojadinović, u svojim memoarima „Ni rat ni pakt- Jugoslavija između dva rata“ (prvo izdanje, Buenos Aires, 1963. g.), u poglavlju pod naslovom „Među Crnogorcima“, pored ostalog, kazuje da je, radi izvršenja povjerene mu političke i ideološke stranačke misije u izborne svrhe u jeku zime 1925. godine stigao iz Beograda i u Crnu Goru preko područja Boke Kotorske. Potom kazuje: „Išli smo automobilima i kod Krstaca, ispod planine Lovćena, već upadosmo u duboki sneg, koji je bio raščišćen samo toliko da kola mogu da prolaze. Ali to me nije toliko iznenadilo, koliko preduzete mere osiguranja celog tog puta kojim sam imao da prođem, od Kotora do Cetinja. Na raskrsnicama su stajale grupe žandarma, a sa obe strane puta, naročito prema planinama, oko sela Čevo, vojnik do vojnika, da im se broja nije znalo. Svi sa puškom u ruci i fišeklijama oko pojasa“ (Dr Milan Stojadinović, „Ni rat ni pakt- Jugoslavija između dva rata“, prvo izdanje, Buenos Aires, 1963., str. 208).
Koliko je bilo komita: Dakako, tvrdnja da je tada, prilikom dolaska Stojadinovića u Crnu Goru (tada službeno zvanoj Zetskoj oblasti), bilo 500 naoružanih zelenaških „odmetnika“ u šumama Katunske nahije je pretjerana, ali je činjenica da su postojale takve prilično jake i aktivne grupe, ne samo u cetinjskom okrugu, nego i širom Crne Gore, koje su i dalje vodile gerilsku borbu s geslom “ZA PRAVO, ČAST I SLOBODU CRNE GORE”, protiv organa državne vlasti, te koje nijesu priznavale okupaciju i nasilnu aneksiju Crne Gore Srbiji sprovedenu još krajem 1918. godine i vladavinu terora, kojeg su nad crnogorskim narodom sprovodili organi vlasti u tadašnjoj državi i njihove regularne trupe, žandarmerija i paravojne formacije (bjelaško-kontrakomitske grupe).
No, uprkos izbornom teroru, violenciji, manipulacijama i malverzacijama organa vlasti u Crnoj Gori (Zetskoj oblasti)- vladajuća Narodna radikalna stranka i njen nosilac liste u Crnoj Gori dr Milan Stojadinović, nijesu ostvarili pobjedu na tim izborima. Politička stranka iz Crne Gore, koja nije bila centralististička, već antiunitarna i federalistička- a to je Crnogorska stranka- osvojila je pojedinačno najviše glasova i poslaničkih mandata od svih stranaka centralističke velikosrpske orijentacije, koji su sudjelovale u izbornoj kompeticiji. Crnogorska stranka osvojila je 3 poslanička mandata na tim izborima, a za njene poslanike u Narodnoj skupštini KSHS izabrani su Mihailo Ivanović, dr Sekula Drljević, Savo Vuletić, koji će se potom u parlamentu boriti za državnu ravnopravnost Crne Gore, tražeći federativnu državnu zajednicu Južnih Slovena, te za politička, ekonomsko-socijalna, kulturno-prosvjetna i druga prava Crne Gore i Crnogoraca.