Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru formiralo je predmet prošle sedmice, nakon što je MUP pokrenuo oduzimanje crnogorskog državljanstva Jokiću, a Uprava policije prethodno došla do dokumenata koji ukazuju da ima razloga za sumnju da je bio državljanin Republike Srbije u vrijeme lokalnih izbora.
Ukoliko se to potvrdi kao tačno, Jokić je bez sumnje prekršio Zakon o izboru odbornika i poslanika, što je i konkretan povod da kotorsko tužilaštvo formira predmet ispitujući da li ima i elemenata krivičnog djela.
Ovo nije nimalo jednostavan slučaj i Demokrate to dobro znaju, zato i ćute.
Ukoliko se potvrdi da je Jokić prekršio Ustav i zakon, moraće se, osim njegove lične odgovornosti, postaviti pitanje validnosti svih odluka koje je donio kao predsjednik opštine.
Takođe će se postaviti i pitanje validnosti upravnih akata koje su donijeli sekretari, direktori i glavni administrator, s obzirom da su svi postavljeni protivzakonito, što je konstatovala Upravna inspekcija i naložila Jokiću, kao i predsjednici lokalnog parlamenta, otklanjanje nepravilnosti.
Inspekcija je, podsjetimo, bila u kontroli prije dva mjeseca, a niti Jokić, niti predsjednica SO, nijesu ni prstom mrdnuli da ispoštuju rješenja nadležnog državnog organa.
Međutim, ne treba da se zavaravaju da je stavljena tačka na ovaj slučaj, odnosno da će im se progledati kroz prste i pustiti da nezakonito vladaju i donose odluke.
Ukoliko ne ispoštuju nalog Upravne inspekcije, slijedi pokretanje postupka pred sudom za prekršaje, novčane, a možda i zatvorske kazne za čelne ljude kotorske opštine.
Ono što je zaista iznenađujuće jeste da neko čiji je status krajnje problematičan, nastavlja da krši propise i ne poštuje državu i njene institucije. No, i to do jedne ure.
Ukoliko se dokaže da je Jokić bio strani državljanin u vrijeme izbora u Kotoru, da je svjesno prevario građane, izigrao Ustav i zakon o izboru odbornika i poslanika, posljedice moraju uslijediti, ma kako ih on i partija kojoj pripada pokušavaju zataškati galamom o drugima i njhovim navodnim nezakonitim radnjama.
Uostalom, svako odgovara za kršenje zakona, pa se Jokić neće moći izbaviti time što će napadati druge. Naravno, pod uslovom da se dokaže da je nakon 3. juna 2006. godine stekao srpsko državljanstvo, a jeste i to u oktobru 2013. godine. Na lični zahtjev.
Jokić je pravnik po struci i teško da nije znao da gubi crnogorsko državljanstvo po automatizmu, ukoliko nakon juna 2006. uzme državljanstvo Srbije, te da ne može biti ni u biračkom spisku, a kamoli da bira i bude biran.
Biće da samo nije znao da će biti otkriven. Ako ćemo pravo, s obzirom na neefikasnost institucija u velikom broju slučajeva, nije ni čudo što je bio opušten.
Vidjećemo da li će i koliko sporost administracije Jokiću produžiti mandat.
Nezakonito zaposleni uveliko rade
Upravna inspekcija je utvrdila da su protivzakonito postavljeni sljedeći funkcioneri: savjetnik predsjednika za pravna pitanja Jovan Ristić, savjetnica predsjednika za ekonomska pitanja Ana Radović, v.d. glavni administrator Zoran Živković, v.d. sekretar Sekretarijata za imovinsko pravne poslove Nađa Al Saraj, Petar Đakonović, v.d. sekretar Sekretarijata za lokalne prihode, budžet i finansije, Nenad Popović, v.d. sekretar za urbanizam, građevinarstvo i prostorno planiranje, Vladimir Bujišić, v.d. sekretara Sekretarijata za razvoj preduzetništva, komunalne poslove i saobraćaj, Ida Waldegg, v.d. direktora Informacionog centra, Marina Belja, v.d. sekretar Sekretarijata za opštu upravu, Jelena Vukasović, v.d. sekretara Sekretarijata za kulturu, sport i društvene djelatnosti, Rato Brajković, v.d. direktora Direkcije za uređenje i izgradnju Kotora i Maja Mršulja, sekretar Skupštine Opštine Kotor.
Upravna inspekcija je, osim naloga predsjedniku Opštine i predsjednici Skupštine opštine Kotor za otklanjanje utvrđenih nepravilnosti, zabranila rad Nađi Al Saraj, Petru Đakonoviću, Vladimiru Bujišiću, Idi Waldegg, Jeleni Vukasović i Ratu Brajkoviću.
Vesna Šofranac/Dnevne novine