Bez obzira na različiti pristup, odnosno da li se akcenat stavlja na primjenu programa smanjenja štete, odnosno takozvanu zamjensku terapiju kao prvi korak, ili se naglašava potpuna apstinencija kao ključ u rješavanju problema, zvanične brojke su neumoljive. I to nažalost ne obuhvataju sve koji su u problemu. Samo u Podgorici, prema podacima Instituta za javno zdravlje iz 2012. godine, živi između 900 i 1.200 osoba koje injektiraju droge. - Nevladina organizacija Juventas, u okviru programa smanjenja štete, kao strategije usmjerene na ograničavanje zdravstvenih, socijalnih i sanitarnih rizika, pruža usluge za samo 30 odsto od tog procijenjenog broja, tako da ove cifre mogu biti i znatno više od navedenih – kazala je za Pobjedu Tijana Žegura.
Promjene
- I prošle godine smo puno radili na upućivanju naših klijenata i klijentkinja na servise zdravstvene i socijalne zaštite, pa je trećina ukupnog broja uključena u sistem javnog zdravlja na prvom mjestu. Trend se nastavlja i ove godine, kada je najveći broj njih bio upućen na centre za liječenje poput Metadonskog supstitucionog programa pri Domu zdravlja Podgorica, ili supstitucijskog liječenja buprenorfinom pri Klinici za mentalna oboljenja Kliničkog centra Crne Gore.
Kako kaže, osjetna je promjena stava najbližih srodnika, koji su se decenijama unazad većinom skrivali od problema i trudili se da se ne sazna van porodice.
Vakuum
Kako ističe, i pored pozitivnih promjena odnosa Ministarstva zdravlja prema bolestima zavisnosti, vakuum koji je nastao od maja do jula u primjeni zamjenske terapije pokazuje da se u Crnoj Gori mora mnogo ozbiljnije i dublje posvetiti liječenju bolesti zavisnosti. - Tokom navedena tri mjeseca imali smo situaciju da ni jedan psihijatar/ica Doma zdravlja Podgorica nije želio da propisuje buprenorfinsku terapiju pacijentima kojima su već izdati izvještaji specijalista sa tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite. Ista situacija je bila i u Klinici za mentalno zdravlje Kliničkog centra Crne Gore, gdje je samo jedna psihijatrica propisivala ovu terapiju. Poslije dugotrajnih pregovora sa ovim institucijama i Ministartsvom zdravlja, do konačnog rješenja ovih problema je došlo tek krajem jula – kaže Žegura. Upravo u periodu kada je došlo do promjena u režimu izdavanja lijeka buprenorfin, a potom i objavljivanja listi čekanja za liječenje metadonom, servisima Juventasa prvi put obratilo se 29 osoba.
Zloupotreba On naglašava da problem zloupotrebe supstitucione terapije nije vezan samo za Crnu Goru. - Slično je svugdje u regionu. I mislim da dobar dio odgovornosti za takvo stanje je u velikoj mjeri zbog toga što sama opcija oporavka nije primarna opcija u tretiranju bolesti zavisnosti, u većini država regiona. Kao što je i u nekim drugim oblastima situacija, programi koje „forsiraju“ najglasniji, bivaju doživljeni kao prioritetni. Uzmemo li malo širi kontekst, vidjećemo da to baš ne mora odslikavati realno stanje. Naime, države koje su najviše dosegle u tretiranju bolesti zavisnosti, već skoro deceniju mijenjaju proporciju zastupljenosti „harm reduction programa“ i supstitucione terapije, a u korist konkretnog i potpunog oporavka od zavisnosti. Opravdanost mog načina sagledavanja okolnosti vidim u rezultatima primjene zamjenske terapije. Od stotina, ili hiljada momaka i cura, koji su posegli za zamjenskom terapijom, na prstima jedne ruke mogu prebrojati one za koje se danas može reći da je zavisnost za njih prošlost – tvrdi Bulajić
Prednjači marihuana, kokain i sintetičke droge
- Trendovi su se u posljednjih nekoliko godina znatno promijenili, i to na način da je sve manje zavisnika/ca od opijata, a sve je veća prisutnost marihuane, kokaina i sintetičkih droga. Poznatih, i manje poznatih i potpuno nepoznatih. U vezi sa manje poznatim ili nepoznatim ilegalnim drogama, nije realno ni očekivati da stvari budu bolje – kaže Bulajić. On smatra da je logično da malo koje društvo može imati brz odgovor na novopojavne droge. - Ne znate kako izgledaju, od čega su spravljene, kako utiču na čovjeka. Čim ne znate od čega su i kako djeluju, ne možete imati potpuno precizan odgovor ni kako se to tretira. Takođe primjećujete da pominjem i legalne droge. Pored sve zastupljenije zloupotrebe alkohola, ovdje primarno mislim na zloupotrebu ljekova za tretman opijatske zavisnosti, a iz reda supstitucione ili zamjenske terapije – ističe Bulajić. Prema njegovim riječima, već imamo generaciju zavisnika/ca od zamjenske terapije. - Čak ovdje imamo i ljude koji nikad nijesu zloupotrebljavali ilegalne droge, već im je prva droga bila zamjenska terapija – kaže on. (Pobjeda)
Foto: indianpublicmedia