Društvo

Cijene previsoke, spas polovni udžbenici

U susret školskoj godini, izgleda da su roditelji đaka složni u jednom - cijene udžbenika i školskog pribora visoke su i neprilagođene ekonomskom standardu građana. S druge strane, prodavci u knjižarama tvrde da roditelji u velikom broju slučajeva biraju skuplji pribor.
Cijene previsoke, spas polovni udžbenici
Portal AnalitikaIzvor

Kvalitet Menadžerka Gradske knjižare u centru grada Đina Ivanović ističe da je pripremanje đaka za predstojeću školsku godinu počelo još početkom ljeta, ali i da prave gužve očekuju tek kada počne prodaja udžbenika. - Ima onih koji prvo kupe pribor pa onda udžbenike, ali je ipak veći broj onih koji sve kupuju odjednom, tako da ove nedjelje očekujemo redove – najavila je Ivanović. Cijene kompleta udžbenika biće poznate kada počne njihova slobodna prodaja u knjižarama. Iz Zavoda za udžbenike tvrde da će cijene svih pojedinačnih udžbenika koje štampa Zavod biti na nivou prošlogodišnjih. Menadžerka komercijale Marija Dragović kazala je da to ne mogu tvrditi za komplete, čija će cijena, kako je objasnila, zavisiti od toga koji će udžbenici ući u komplet. Cijene školskog pribora u knjižarama variraju i, kako tvrde prodavci, ima ponude za svakoga. Tako se futrole koje sadrže kompletan pribor, olovku, gumicu, bojice, flomastere, pa i neka geometijska pomagala, mogu naći po cijeni od sedam do 17 eura. Ista je situacija i sa praznim futrolama tzv. pernicama - i tu raznovrsnost ponude prati lepeza cijena, koje se kreću od četiri do 13, 14 eura.
 
Gordana Vuksanović, prosvjetni radnik i majka osnovca i gimnazijalke, smatra da su cijene udžbenika i školskog pribora visoke i neprilagođene našem standardu, kao i da je to pojava koja je evidentna već godinama. - Knjiga nikada ne može biti skupa, ali iznos koji treba izdvojiti za opremanje đaka pred polazak u školu, zaista je visok. Takva je situacija i ne vidim da se to mijenja, pa je i normalno da se roditelji na razne načine dovijaju da pripreme dijete za školu. Eto, ja za stariju kćerku kupujem korišćene udžbenike – kaže Vuksanović.

Racionalnost 

Uz komentar da su udžbenici ,,i skupi i nijesu“, Marina Vuković bira nove. Ono što, kako kaže, opravdava cijenu su školske torbe. 
- Ako se čuva, školski ranac može da potraje i tri-četiri godine, a to je onda olakšanje za roditeljski budžet. Zaista dosta košta priprema djeteta za školu, ali negdje se i roditelji pogube, odnosno nerijetku znaju da kupe i ono što im dijete ne traži, ili mu nije neophodno. Ja sam ipak za to da se kupe osnovne stvari, pa po potrebi da se kupuje kasnije – kazala je Vuković.
 Nataša Đurović, majka dvoje djece, primjećuje da za opremanje đaka treba izdvojiti dosta novca. 
- Za mene i za mnoge to je preskupo, naročito udžbenici. Sveske i drugi osnovni pribor nekako se i može priuštiti. Posebno su visoke cijene udžbenika iz stranih jezika – kaže Đurović, dodajući da je dobra ideja da djeca razmjenjuju knjige.

Korišćene knjige 

Osim novih udžbenika u ponudi su i polovni, koji se mogu kupiti u holu TC Delta citi ili u Hercegovačkoj ulici. Cijene ovih kompleta variraju u zavisnosti od očuvanosti i razreda za koji je komplet namijenjen, a kreću se od 20 do 55 eura. Kako nam je kazao Pavle Prelević, koji je knjige prodavao na štandu u Delti, najskuplji su kompleti za završne razrede osnovne škole. - Ove godine je slabo interesovanje jer je najavljena reforma, pa su ljudi skeptični dok ne vide što će se mijenjati. Najviše prolazi sedmi i deveti razred, koji su i najskuplji u knjižarama – kazao je Pavle. On se osvrnuo i na tvrdnje da se knjige u Delti preprodaju, odnosno diluju. - Ovo su moje knjige, ali i neke od mojih drugova. Ja prodajem, a zaradu dijelimo po pola. Ako dilujemo, kako tvrde pojedini mediji, onda barem dilujemo knjige, najbolju ,,drogu“ na koju se možete navući – sa šeretskim osmijehom rekao je ovaj srednjoškolac. (Pobjeda)

Portal Analitika