Najviše ih je iz BiH - 12 sa ukupno 19. đece, iz Srbije je sedam bračnih parova odvelo u teroristički pakao 14, a tri porodice iz Crne Gore troje đece. Prema istoj evidenciji, od sredine 2012. pa do sredine prošle godine, vratila su se samo dva bračna para, sa ukupno dvije đevojčice i jednim dječakom.
Najcrnje tačke
Pobjedin sagovornik, bivši „aktivista“ kontroverzne furkanske organizacije, naglašava, međutim, da su do sada prikupljeni podaci raznih navodno humanitarnih društava sa prostora Sandžaka manjkavi prvenstveno zbog prilično loše komunikacije sa sličnim grupacijama sa Kosova, jer mlađi radikalni etnički Albanci islamske vjeroispovijesti nerado sarađuju sa istovjernicima ali druge, bošnjačke, nacionalnosti.
Zato se - kaže, teško dolazi do relevantnih saznanja o broju kosovskih familija koje su na ratištima, ali se pretpostavlja da ih je oko tridesetak, sa više od 40. đece.
„Najcrnje tačke“ i u tom pogledu su Kačanik, sa okolinom, Gnjilane i prizrensko zaleđe. Računa se, takođe, da je jedan broj, uglavnom mlađih bračnih parova na ratišta otišao iz zapadnoevropskih destinacija - Austrije, Njemačke i Italije, i o njima se u matičnoj državi ne zna ništa.
Opširnije u Pobjedi