Prikupljeno je oko kubik i po otpada, najviše sitnog, pretežno flaša, a otpad je kasnije deponovalo Komunalno preduzeće Tivat, koje će dalje raditi selekciju. Prema riječima savjetnika za zaštitu životne sredine, Igora Mamule, akcija nije bila javnog karaktera, pa osim 15 članova tima, građani nijesu bili uključen.
- Najveću količinu otpada činilo je staklo - flaše, tegle, neke čitave, neke polomljene, zatim kabasti otpad od metala - stare vrše, djelovi buradi, otpad koji je nehotice završio u moru, kao što su gume za bokobrane barki koje su vjerovatno slučajno otpale. Bilo je i otpada koji je namjerno bacan, vjerovatno u nekom ranijem periodu. Teško je odrediti sa kolike površine je otpad vađen, budući da se plaža proteže dužinom od nekih 100 metara. Otpada je bilo na različitim dubinama: tamo gdje se može stati nogom, što je predstavljalo posebnu opasnost, pa do zona sa kojih su struje nanosile sve bačeno ponovo u pliću vodu - navodi Mamula za Radio Jadran.
Ronioci su najvećim dijelo otpad vadili sa dubine od jednog do tri metra.
- Na nekoliko lokacija otpad je nanijela struja, kao što je lokacija koju smo čistili u nedjelju. Međutim, ostalo je sigurno još toga što nije moglo biti pokupljen ovog puta - dodaje Mamula.
Ovakve akcije, prema njegovim riječima, sprovode se konstantno kako bi morsko dno bilo što manje zagađeno i uvijek na različitim lokacijama. Nije imao podatak ispred kojih kupališta u Tivtu je morsko dno najprljavije:
- Ovakve akcije čišćenja obale i podmorja organizujemo svake godine, najčešće pred početak sezone, mada i po okončanju. Pored toga, ronioci se samoinicijativno organizuju nekad i rade sami. U zavisnosti od broja dostupnih ronilaca, na više lokacija - navodi Mamula.
Izvor i foto: Radio Jadran