Kako se navodi u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika, 20 osoba sa invaliditetom proći će tokom projekta različite obuke i seminare, u cilju sticanja novih znanja i vještina i povećanja njihove zapošljivosti. Pored seminara, jedna od aktivnosti je i obuka za rad na računarima, koja je juče počela.
Projekat je danas prvo predstavio direktor Centra za socijalni rad Bar i Ulcinjm Slobodan Đonović.
- Ova kampanja usmjerena je na OSI i poslodavce, sa ciljem skretanja pažnje na značaj njihove inkluzije u svaki segment društva, kreiranjem dobrog okruženja i prilike da se zaposle. Prepoznajući porodicu kao najveću podršku u ostvarenju ličnih ciljeva osobe sa invaliditetom – obuhvatićemo i članove porodice, koji će prisustvovati brojnim aktivnostima i time i njih edukovati o važnim pitanjima. Takođe, ovom kampanjom želimo da skrenemo pažnju poslodavcima na benefite koje ostvaruju od države kada zaposle OSI - rekao je on.
Podsjetio je na neke od benefita, poput bespovratnih sredstava za prilagođavanje radnog mjesta i uslova rada za osobu sa invaliditetom, učešća države u finansiranju ličnih troškova asistenta, subvencija na zaradu koje, zavisno od stepena invaliditeta, iznose od 50% do 75% isplaćene bruto zarade.
- Ovim projektom naš Centar daje doprinos humanosti - zaključio je Đonović.
O značaju uključenja OSI u društvo govorio je direktor Direktorata za socijalno staranje i dječiju zaštitu u Ministarstvu rada i socijalnog staranja Goran Kuševija koji je izrazio posebno zadovljstvo što su dio projekta i što mogu da promovišu položaj OSI i njihovo uključenje u društvo.
- Posebne pohvale upućujem Opštini Bar i Centru za socijalni rad Bar i Ulcinj, koji prepoznaju značaj sprovođenja jednog ovakvog projekta. Pozivam i sve one koji su spremni i koji mogu da realizuju ovakve projekte, da iskoriste sredstva koja su na raspolaganju kod Fonda za profesionalnu rehabilitaciju - poručio je Kuševija.
Projekat je podržala i Opština Bar, a prema riječima sekretarke Sekretarijata za društvene djelatnosti, Olivere Vidaković, Centar za socijalni rad Bar i Ulcinj prepoznali su kao ozbiljnog aktera u rješavanju problema osoba sa invaliditetom.
Nataša Kovačević iz Zavoda za zapošljavanje – Biro rada Bar navela je da se, prema posljednjim podacima, na tržištu rada u opštinama Bar i Ulcinj nalazi 231 osoba sa invaliditetom.
- Od tog broja njih 39 je u radnom odnosu, i u tim slučajevima poslodavci koriste benefite koje im daje država. Mi duboko vjerujemo da će kroz ovaj projekat lica sa invaliditetom steći određene vještine koje će im pomoći u zaposlenju - navela je Kovačević.
Svoja znanja prenijeće u projekat i predstavnici NVO „Adria“, koja ima višegodišnje iskustvo u radu sa osobama sa invaliditetom.
Projekat se finansira iz sredstava Evropske unije.