Crna hronika

Čije je dolare mijenjao prijatelj „škaljaraca“?

Miloš Gvozdenović, zvani Mrva, lokalni dileri deviza Dejan Bušković i njegova supruga Violeta, Željko Pejović, kao i Radovan Šćekić uhapšeni su juče po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva zbog sumnje da su prali novac u toku izborne kampanje za Pokret za promjene.
Čije je dolare mijenjao prijatelj „škaljaraca“?
Portal AnalitikaIzvor

Pobjeda je protekle sedmice pisala o proširenju istrage za finansijske malverzacije tokom i poslije izborne kampanje. Pet osoba lišeno je slobode u okviru istrage koja je pokrenuta još u oktobru prošle godine, a na spisku osumnjičenih su lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević, biznismen Miomir Nikolić, direktor Pokreta za promjene Dejan Vujisić, tehnički sekretar te partije Željko Šćepanović, koji je šura Nebojše Medojevića i lokalni diler deviza Gordan Konatar.

Gvozdenoviću, Buškovićima, Pejoviću i Šćekiću lisice su stavljene po nalogu specijalne tužiteljke Lidije Vukčević koja im je, nakon višečasovnog saslušanja, odredila zadržavanje. Specijalno tužilaštvo se juče nije zvanično oglasilo o hapšenju pet osoba za koje se sumnja da su bile dio mreže koja je duže vrijeme učestvovala u finansijskim malverzacijama. Kako Pobjeda saznaje, hapšenjem te petorke nije stavljena tačka, već se očekuje novo proširenje istrage. Izvori bliski istrazi navode da je saslušano više desetina svjedoka i prikupljeni su dokazi za još nekoliko osoba koje su, prema osnovanim sumnjama istražitelja, bile dio kriminalne grupe koja je u više navrata prala novac uoči izborne kampanje PZP-a. Nezvanično nam je saopšteno da istražitelji osumnjičene terete za pranje nekoliko stotina hiljada eura.

Sumnjive veze

 Više izvora iz bezbjednosnih službi navode da je jedan od okrivljenih - Podgoričanin Miloš Gvozdenović - već duže interesantan za „policijsku obradu“ sa više aspekata. Kako nam je pojašnjeno, on je blizak prijatelj sa Stevanom Stamatovićem iz Podgorice, kojeg policija potražuje zbog stvaranja kriminalne organizacije. Više izvora potvrdilo je da je Gvozdenović blizak prijatelj sa ozloglašenom kotorskom grupom – „škaljarcima“, kao i da je obavljao određene poslove za njih. Navodno, Gvozdenović je bio zadužen za brigu o automobilima braće Igora i Jovice Vukotića. Tako je često na ulicama glavnog grada viđan za volanom automobila „audi A8“ čija vrijednost je veća od 150.000 eura. Isti automobil jedno vrijeme bio je i u posjedu Stamatovića, sa kojim je Gvozdenović prijatelj. Istražitelji su već prikupili određene informacije o „poslovanju“ Gvozdenovića, pa će provjeriti porijeklo sumnjivog novca i imovine. Istražitelji imaju informaciju da se Gvozdenović „zvanično“ bavio preprodajom automobila. Često je išao u Italiju odakle je dovozio automobile, ali će istražiti da li je to bio jedini razlog njegovih čestih odlazaka u tu zemlju. Spisak osumnjičenih za pranje novca za sada se sveo na njih deset, ali on nije konačan. Pobjedini izvori nijesu mogli da saopšte koliko je još sumnjivih osoba, ali su nagovijestili da će „slučaj istražiti do kraja“ i osim organizatora doći do svih članova grupe koja se bavila pranjem novca. Prema informacijama Pobjede, među saslušanima su i dvojica novinara, koji su saopštili svoja saznanja o šemi malverzacija. Istražitelji od 19. oktobra proš- le godine utvrđuju ko je sve uključen u mrežu pranja novca i kakva je bila šema malverzacija kojom je pokušano da se prikrije porijeklo spornih dolara. Okrivljeni Vujisić istražiteljima je na početku ispričao da je Šćepanoviću dao 30.000 dolara da ih razmijeni u eure kako bi „kupio građevinski materijal za kuću“.

Transakcije

Šćepanović i Konatar u fokus istrage dospjeli su prošle godine u oktobru kada je kod njih pronađen novac sumnjivog porijekla. Kod Šćepanovića je tada zaplijenjeno 30.000 dolara, a kod Konatara 18.000.

Kasnije je utvrđeno da je Šćepanović u najmanje tri navrata razmijenio 100.000 dolara u eure. Osumnjičeni Šćepanović sada negira navode iz prijave, u prvom saslušanju nakon hapšenja u oktobru pred istražiteljima otkrio je da je dolare mijenjao u eure u interesu PZP-a da bi se isplatili terenski aktivisti angažovani tokom izborne kampanje.

Višemjesečnom istragom utvrđeno je da se u sefu jedne banke u Podgorici čuva novac koji je namijenjen za plaćanje aktivista PZP-a tokom izbornog dana. Prema navodima iz krivične prijave, na čelu kriminalne organizacije koja je prala novac su Medojević i Nikolić. Istražitelji su utvrdili da je Nikoliću u više navrata na račun iz inostranstva „leglo“ skoro milion eura, a ti sumnjivi transferi novca su bili uglavnom iz bivših sovjetskih republika, a sada članica EU.

Prema podacima do kojih su došli istražitelji, Nikoliću je u samo jednoj transakciji „leglo“ iz Litvanije 170.000 eura.  Sumnja se da je riječ o transferima novca preko ruskih firmi sa sjedištem u Litvaniji.

Jednom ranjen nožem i jednom pretučen

Podgoričanin Miloš Gvozdenović (29) uboden je nožem u stomak 3. novembra 2011. godine nakon svađe u saobraćaju u samom centru Podgorice. Zbog ranjavanja Gvozdenovića, uhapšen je Nikola Bulajić. Gvozdenović je početkom ove godine imao incident sa Milošem Vešovićem. Vešović je u martu sporazumno priznao da je pretukao Gvozdenovića i osuđen je na sedam mjeseci zatvora.

(Pobjeda)

Portal Analitika