Istoimenu monografiju na crnogorskom i engleskom jeziku i izložbu „Između otpora i sjećanja“ zvanično će otvoriti ministar kulture prof. mr Janko Ljumović, prof. mr Lazar Pejović sa cetinjskog FLU, te kustoskinja postavke Ljiljana Karadžić.
Na izložbi će biti predstavljeni radovi koje potpisuju: Dejan Batrićević, David Delibašić, Zdravko Beli Delibašić, Srđa Dragović, Nataša Đurović, Dušica Ivetić, Ana Matić, Teodora Nikčević, Suzana Pajović, Lazar Pejović, Željko Reljić, Mato Uljarević i Maja Šofranac.
Autorski tim koji je radio na mapi čine: urednici Lazar Pejović i Petar Lekić, zatim Ana Matić, Sandra Đurović, Dejan Drašković, Srđa Dragović i Matija Šoškić zaduženi za tehničko oblikovanje i fotograf Lazar Pejović, dok su Koordinatori projekta Boris Abramović u ime Ministarstva i Milena Jovićević ispred FLU.
- Antifašisti su imali viziju u čije ime su se borili i polagali živote: željeli su da izgrade novo, bolje društvo zasnovano na emancipaciji, slobodi i ravnopravnosti, u miru. Imajući u fokusu antifašističke narative iz naše prošlosti, savremeni kontekst, a naročito slobodarski duh Nikšića, 13 umjetnika su namjenski uradili radove za izložbu „Između sjećanja i otpora“. Služeči se različitim strategijama i izražavajući se kroz različite medije, umjetnici su se bavili kolektivnim i ličnim sjećanjem na taj period naše istorije, istraživali su status partizanskog/socijalističkog nasljeđa u post-tranzicijskom vremenu, problematizovali su antagonističke pojmove fašizam/ antifašizam i njihov status u savremenom društvu - zapisala je kustoskinja Karadžić.