Član Izvršnog odbora ECB, Benoit Coeure pohvalio je ostvarene rezultate Crne Gore i podržao tekuće i planirane aktivnosti CBCG usmjerene na dalje snaženje finansijske stabilnosti.
“Na sastanku je bilo riječi o planovima za potpisivanje memoranduma o saradnji između CBCG i ECB-a, u okviru Jedinstvenog supervizorskog mehanizma. Naime, ECB je, od 2014. godine, preuzela ulogu supervizora banaka u EU, pa je namjera memoranduma da se precizira proces razmjene informacija, važnih za efikasniju superviziju”, navodi se u saopštenju CBCG.
Delegacija CBCG, koju čine guverner Radoje Žugić, viceguverner za kontrolu bankarskog sistema,Irena Radović i viceguverner za finansijsku stabilnost i platni promet, Nikola Fabris, učestvovala je danas na sastanku u Frankfurtu, posvećenom dijalogu na visokom nivou sa ECB-om.
Žugić je upoznao predstavnike ECB-a sa aktuelnom makroekonomskom situacijom u Crnoj Gori i stanjem u finansijskom sistemu.
„Prema procjenama CBCG, prosječna stopa rasta bruto domaćeg proizvoda u prvoj polovini ove godine iznosila je oko četiri odsto“, saopštio je Žugić.
On je kazao da očekuje da će takav trend biti nastavljen do kraja ove i tokom naredne godine, što će biti u skladu sa projekcijama CBCG.
“Što se bankarskog sektora tiče, karakterišu ga snažna konsolidacija, koeficijenti likvidnosti i solventnosti iznad propisanog nivoa i unapređenje regulatornog okvira, u pravcu njegove pune harmonizacije sa EU standardima i najboljom bankarskom praksom”, dodao je Žugić.
On je naveo da banke u Crnoj Gori bilježe rast kreditne aktivnosti, uz kontinuirano smanjenje učešća nekvalitetnih kredita i pad kamatnih stopa, koje su i dalje prilično skup input za realnu ekonomiju.
“U nastavku sastanka, viceguverneri CBCG prezentovali su predstavnicima ECB-a najnovije informacije o kretanjima i razvojuu oblasti bankarskog sektora i supervizije, kao i u segmentu finansijske stabilnosti i realne ekonomije”, dodaje se u saopštenju.
Tokom dijaloga, diskutovano je i o makroekonomskoj situaciji u eurozoni, stanju u finansijskom sektoru i očekivanjima za naredni period.
“Dijalog na visokom nivou redovno se održava između ECB-a i centralnih banaka zemalja kandidata za članstvo u EU koje su započele pregovore o pristupanju EU i ima za cilj da ove zemlje pripemi za buduće članstvo u evropski sistem centralnih banaka”, zaključuje se u saopštenju.