Abiznis

Ozbiljno se pripremamo za tržište EU

Industrija mesa Goranović u julu je dobila izvozni broj za tržište Evropske unije. Direktor kompanije Đorđije Goranović za Pobjedu kaže da se na taj način potencijalno tržište proširilo za još 28 država sa oko 500 miliona stanovnika.
Ozbiljno se pripremamo za tržište EU
Portal AnalitikaIzvor

- I minimalni udio na tako velikom tržištu biće veliki uspjeh za nas. Kada kažem nas, nemislim samo na našu kompaniju.

Dok država sprovodi aktivnosti na putu evropskih integracija, mi se trudimo da sprovedemo sve aktivnosti da naša kompanija postane jedan od njenih prvih predstavnika na zahtjevnom tržištu Evropske unije.

To nije lak posao i svjesni smo odgovornosti koju nosi prvo pojavljivanje na novim tržištima. Pripreme su u toku i već smo počeli pregovore sa kompanijama iz nekoliko država EU i drago nam je što postoji interesovanje za našim proizvodima sa tržišta koja imaju na raspolaganju širok asortimanproizvoda od mesa – kaže Goranovic.

Počeci

Industrija Goranović je rad počela prije više od tri decenije sa nekoliko proizvoda. Danas na tržište plasira više od stotinu proizvoda, zapošljava170 radnika.

- Začetnik kompanije je moj otac koji je započeo posao tokom sedamdesetih godina prošlog vijeka.  Bavio se otkupom i prodajom žive stoke i razvio odličnu saradnju sa stočarima i ostalima.

Prvi maloprodajni objekat u kojem su prvi radnici bili članovi naše porodice otvorili smo 1986. godine. Građani su prepoznali našu ljubav i posvećenosti poslu tako da smo uvidjeli da postoji potreba za proširenjem poslovanja.

Godine 1999. počela je izgradnja, a 2001. puštena je u rad savremena fabrika za proizvodnju mesnih prerađevina – priča Goranović o počecima jedne od najuspješnijih kompanija u Crnoj Gori.

U početku je kapacitet proizvodnje bio 12 tona finalnih proizvoda i firma je upošljavala oko pedeset radnika.

- Proizvodi su od samog pocetka odlično prihvaćeni i kapaciteti i asortiman proizvoda stalno su se povećavali.

Ubrzo nakon puštanjarad fabrike za preradu, otvorena je još jedna maloprodajna radnja u Nikšicu, a nekoliko godina kasnije počela je izgradnja jedne od najmodernijih klanica u jugoistočnoj Evropi.

Klanica je počela da radi 2011. godine i ima najsavremeniju opremu i linije klanja žive stoke i obrade svježeg mesa – objašnjavaGoranović.

Na pitanje kako se stiže do takvog uspjeha odgovara: samo velikim radom i trudom, kakorukovodstva, tako i svakog uposlenog u kompaniji, kao i preciznom vizijom cilja kojem se teži:

- Naša vizijaje da natržištu regionabudemoprepoznatljivbrendu oblasti suvomesnatihproizvoda i prerađevina od mesa sa tendencijom prisustvana evropskom tržištu i ta vizija nam je ideja vodilja svakog radnog dana. Na tom putu su nam imperativ kvalitetan proizvod i zadovoljan potrošač – ističe Goranović.

Planovi

Govoreći o planovima kompanije, Đorđije Goranović kaže da im je u fokusu i dalje izvoz.

- Zadovoljni smo ucešćem na tržištu Crne Gore. Međutim, domaće tržište nije dovoljno veliko za održivost kompanije većih kapaciteta.

I dalje nam je izvoz jedan od primarnih ciljeva i tu nam predstoji dosta posla, iako od samog početka kompletan rad kompanije ide ka poštovanju visokih evropskih standarda, kako u opremi koja se koristi, tako i u proizvodnom procesu i s te strane je kompanija spremna za veliko evropsko tržište.

Već smo prisutni na tržištima u regionu, gdje kupci imaju slične navike što se tiče ukusa i odabira proizvoda, tako da su proizvodi na svim izvoznim tržištima odlično prihvaćeni.

goranovicnk

Pored tržišta Crne Gore, regiona i Evropske unije, postoji mogućnosti izvoza i na vanevropska tržišta.

Pored stalnog rada na unapređenju kvaliteta proizvoda, radimo i na proširenju kapaciteta za proizvodnju fermentisanih(trajnih) proizvoda, čime ćemo biti u mogućnosti da još kvalitetnije izađemo u susret potrebama tržišta, a planiramo izgradnju nove fabrike za proizvodnju jednog dijela našeg proizvodnog asortimana – najavljuje Goranović.

Kapaciteti

Realizacijom tih projekata promijeniće se ,,lična karta“ Industrije Goranović.

- Danas kompanija upošljava 170 radnika, a s proširenjem kapaciteta otvoriće se nova radna mjesta. Trenutni dnevni kapaciteti naše klanice i fabrike za preradu mesa su više od 40 tona dnevno, a završetkom tekućih investicija ti kapaciteti će biti povećani.

Kompanija poklanja maksimalnu pažnju samom procesu proizvodnje, kontroli kvaliteta i svim pratećim aspektima od nabavke sirovine do isporuke proizvoda do krajnjih potrošača.

Zato, pored upotrebe savremene opreme, proizvodnje po najsavremenijim tehnološkim procesima i upošljavanja stručnih ljudi iz različitih oblasti, 2008. godine uvedeni su najpriznatiji svjetski sistemi i standardi, HACCP sistem i ISO 9001/2008, a od 2016. godine implementiramo i ISO 22000/2005 standard – kaže prvi covjek Industrije Goranović, Đorđije Goranović.

Smanjivati poreze za kompanije koje proizvode hranu

Poslovni ambijent u Nikšiću i Crnoj Gori zadovoljavajući je, ali, naravno, uvijek treba raditi na njegovom poboljšanju.

Odličnu saradnju imamo sa građanima, ali i predstavnicima lokalne samouprave i svih nadležnih institucija i Ministarstava. Napori koje državna administracija ulaže u usklađivanje propisa Crne Gore sa propisima Evropske unije doprinose lakšem izlasku kompanija iz Crne Gore na tržište EU.

Ono što je jako značajno jeste da je potrebno smanjivati poreze na lokalnom i državnom nivou za kompanije koje se bave proizvodnjom hrane, jer to rade sve zemlje u okruženju i EU – kaže Đorđije Goranović.

Pobjeda

Portal Analitika