Prepirke političkih partija otkrile su da određen broj javnih funkcionera u Crnoj Gori navodno posjeduje, osim crnogorskog, i državljanstvo druge države.
Sagovornici Pobjede, advokati Sergej Sekulović i Dragan Šoć, saglasni su da je neophodno naći rješenje, ali različito gledaju na metode kojim bi se mogao prevazići postojeći problem.
- Nedefinisana i konfuzna situacija vezana za dvojno državljanstvo traži konkretno rješenje i iz toga je moguće jedino izaći kvalitetnim dijalogom na nivou država Crne Gore i Srbije i izradom bilateralnog sporazuma o dvojnom državljanstvu koji će da bude u obostranoj koristi - ocijenio je za Pobjedu advokat Sergej Sekulović.
Srpsko državljanstvo
Već mjesecima iz Demokratske partije socijalista tvrde da su državljanstvo Srbije nelegalno dobili prvi čovjek Kotora, Demokrata Vladimir Jokić i njegov partijski kolega, poslanik Mijomir Pejović, dok su Demokrate zauzvrat saopštile spisak lokalnih funkcionera DPS-a koji takođe navodno imaju državljanstvo Srbije. Ovakve situacije, koje sve češće „isplivavaju“ u javnost, posljedica su sadašnjeg zakonskog rješenja i nedefinisanog odnosa sa Srbijom, s obzirom na to da najveći broj slučajeva jeste vezan za posjedovanje državljanstva te zemlje.
- Moguće da situacija na nivou Crne Gore i Srbije sazrijeva i da se stvaraju elementarne pretpostavke da se krene, naravno kroz proces pregovora i zaključivanja bileteralnog sporazuma o dvojnom državljanstvu, i da se ova pitanja riješe na način što će se zaštititi interesi građana Crne Gore i Srbije - navodi Sekulović.
Kada je obnovila svoju državnost, objašnjava on, Crna Gora je pokušala da se zaštiti od potencijalnog političkog upliva iz Srbije kroz politiku državljanstva na način što nije potpisala bilateralni sporazum sa Srbijom u toj oblasti.
- S druge strane, Srbija, da bi zadržala svoj politički uticaj omogućila je svim srpskim državljanima da, ukoliko se izjasne da su po nacionalnosti Srbi, dobiju srpsko državljanstvo, pri čemu im je garantovala tajnost tih podataka - dodaje Sekulović.
Ta „pukotina“ je vezana za nepovjerenje između političkih elita Crne Gore i Srbije nakon 2006. godine i ona, kako ističe Sekulović, mora da se riješi.
- Bilo kom crnogorskom državljaninu, uključujući nekog javnog funkcionera, zakonodavstvo Srbije garantuje tajnost podataka i na taj način ga je srpska država praktično privukla da uzme to državljanstvo. Crnogorsko državljanstvo onemogućava da osoba koja ima dvojno državljanstvo bude birana, i u toj pukotini se mi nalazimo. Sigurno da postoji ne mali broj slučajeva koji se nalaze u tom procijepu - smatra Sekulović.
Biračko pravo
Advokat i bivši ministar pravde Dragan Šoć tvrdi da je sadašnji zakon prestrog, ali da je prije svega potrebno urediti pitanje biračkog prava.
- Nemam ništa protiv da neko ima više državljanstava, ali biračko pravo treba da se riješi na adekvatan način. Uzmimo na primjer odnose sa Hrvatskom i Albanijom. Znamo da nema Hrvata koji ovdje nema državljanstvo Hrvatske i glasaju i za hrvatski Sabor i za crnogorsku Skupštinu, što meni lično smeta. Ja bih rekao, izvolite pa birajte gdje ćete da glasate, a državljanstvo zadžite. Zabranio bih da neko ima dva biračka prava - navodi Šoć.
Njemu nije poznato da li je kandidat za odbornika ili poslanika obavezan da prijavi da ima dvojno državljanstvo prije nego što se nađe na izbornoj listi, budući da prijavljuje samo uvjerenja o prebivališu i biračkom pravu.
- Nigdje nijesam naišao na neku odredbu prekršajnoj ili krivičnog karaktera. Moguće da ih ima. Može da se kaže da ako se otkrije da je to nastupilo nakon donošenja Zakona o državljanstvu, pa da se toj osobi da određeno vrijeme da donese ispisnicu iz državljanstva te druge države, a ako to ne uradite mi ćemo pokrenuti postupak i oduzećemo vam crnogorsko državljanstvo. To bi po meni bilo neko pravno valjano rješenje, a ovo što se sad radi je potpuno blesavo - rekao je Šoć.
Pobjeda