Crna hronika

Hristić: Telefon namijenjen Dikiću; Milić: Politički vrh Srbije mi je montirao ovaj proces

Današnje suđenje četrnaestočlanoj grupi optuženoj za stvaranje kriminalne organizacije i pokušaj terorističkog napada na dan parlamentarnih izbora prošle godine, prekinuto je zbog pojačanih bolova jednog od optuženih, Bratislava Dikića.
Hristić: Telefon namijenjen Dikiću; Milić: Politički vrh Srbije mi je montirao ovaj proces
Portal AnalitikaIzvor

Tokom današnjeg suđenja odbranu je iznijela Kristina Hristić koja se izjasnila da nije kriva. Ona je navela kako je jedini motiv njenog dolaska u Crnu Goru putovanje sa Bratislavom Dikićem i da je Crna Gora kao destinacija bila njegov izbor. O jednom od spornih telefona o kojima je pričao i sam Dikić prošle sedmice, kazala je da nije bio namijenjen njoj, već ga je Dikić uzeo za sebe. 

Dio odbrane iznijela je danas i optužena Branka Milić. Ona tvrdi da je proces politički montiran zbog ulaska Crne Gore u NATO savez. Uz to, kako je navela, zbog svojih ranijih aktivnosti u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, politički vrh Srbije etiketirao je i montirao joj učešće u procesu državnog udara u Crnoj Gori. Ponovila je kako su sva njena prava povrijeđena i da je optužnica kontradiktorna sama po sebi, te da se ne zna kojoj kriminalnoj organizaciji pripada, niti gdje je ona formirana.

Tok suđenja:

13:20 Dikić je zatražio da se zbog bolova prekine pretres. Kako se Milić izjasnila da danas neće stići da iznese cijelu odbranu, suđenje je prekinuto i biće nastavljeno sjutra u 9 časova.

 

12:25 Prema riječima Milić, u Crnu Goru je došla "jer je pozvana u goste", te da optuženi "nisu slučajno tipovani da budu statisti u državnom udaru".

"Imala sam aktivnosti vezane za organizovani kriminal u Srbiji, ali isključivo u borbi protiv njega. Takođe sam, između ostalog, član svesrpsko-četničkog pokreta. Zbog mojih aktivnosti kroz koje sam krenula da raskrinkavam državne organe, tipovana sam da budem akter u ovom procesu. Osnovano sumnjam da su u ovo tipovanje umiješani državni organi Srbije, jer kako to da od nas 14 koji smo ovdje, jedino Dikić i Hristić nemaju veze sa četničkim pokretom. Mi smo u našem pokretu u Srbiji imali brojne aktivnosti, među kojima je promocija knjige koju smo dogovarali sa braćom iz Crne Gore. Četnički pokret u Kolašinu je pozvao Svesrpski pokret da im dođu u goste 14. oktobra i vrati se 16. oktobra. Kako su drugi odustali, odlučila sam da odem sama. Pred polazak su me zvali Maksić, Dušić i Đorđević i rekli da će ići sa mnom, jer su se predomislili su se.

Niko nas u Podgorici nije sačekao, iako smo se tako dogovorili sa braćom iz Kolašina. Sve vrijeme dok smo bili u Crnoj Gori, poruke su se slale isključivo sa mog telefona. Bili smo tanki sa parama i razmišljali da li da čekamo i dalje, da bi nam nakon nekog vremena sa leđa prišao čovjek. Bio je to Mirko Velimirović, pitao jesmo li iz Novog Sada i da mu je žao što je sve tako ispalo. Prevedeno - da nema od toga ništa i da radimo šta hoćemo. Dvoje je bilo prehlađeno i loše, pa smo pitali taksistu da nas uputi do nekog jeftinog smještaja. Legla sam da čitam knjigu i čim sam sklopila oči, upala je policija i počela da nas hapsi. Oduzeli su mobilne telefone, pokupili su nas i nisu nam rekli zbog čega nas hapse i gdje nas vode. Doveli su nas u zgradu gdje je Vukoslav Jovanović bio službeno lice. Bila sam revoltirana i tražila da mi se objasni o čemu se radi. Jednostavno me ignorisao.

Pošto nas je Jovanović ignorisao, na listić papira sam napisala prigovor o njegovom ponašanju, dala mu da to zavede i kazala da mi da jedan primjerak, koji naravno nisam dobila. Nakon nekog vremena nas je pozvao i preko telefona tužioca, pretpostavljam Milivoja Katnića, pitao da li da piše "401 a". Pitala sam Jovanovića koji je to član i nisam dobila odgovor. Odvedena sam da mi se uzmu otisci i pljuvačka, čemu sam se protivila. Kada su me vodili dolje, vidjela sam tri mladića koji su se vozili u istom vozu kojim sam putovala za Crnu Goru i vojvodu Paju koji je tu noć bio uhapšen. Zašto se on te noći ne pojavljuje u ovim papirima, već tek kasnije 18. oktobra, niko ne zna. Ovo jeste politički postupak i u svojoj odbrani insistiram na tome", navela je Milić.

12:04 U svojoj odbrani, Milić je ponovila kako je riječ o političkom procesu koji donosi benefit pristupu Crno Gore u NATO.

"Ja sam neko kome je djed 1945. godine u isto ovakvom montiranom procesu kažnjen sa sedam godina. Ja sam neko čiji je otac oslobađao ovu državu u redovima Crvene armije i takođe je žrtva montiranog procesa. Sada sam ja na redu jer sam se i uvijek ću se izjašnjavati kao srpski nacionalista, srpske pravoslavne vjere, a to pravo su pokušali da mi oduzmu još sa 17 godina. Kakvu god presudu da donesete, nećete izbrisati činjenicu da ste osudili apsolutno nevinu osobu. Meni je jasno da ova priča mora da se završi sa osudom, jer su takve instrukcije onih koji su odbili da vide i da pročitaju izvještaj o parlamentarnim izborima 2016. godine koji su sami finansirali, a to su EU i Ambasada SAD. Ovaj izvještaj je dokaz o tome ko je jedini u Crnoj Gori imao interes da se desi državni udar, odnosno da inicira lažni državni udar da bi se prikrio stvarni. Prozivaju se državne institucije Crne Gore, među kojima su SDT, MUP, Agencija za borbu sprječavanja korupcije, sud i mnoge druge. I ko će biti odgovoran? Mi iz Srbije. Tako se i ranije dešavalo u istoriji Crne Gore. Suština postajanja člana neke kriminalne organizacije je profit. Kriminalnu organizaciju ne zanima patriotizam, već novac. Ova optužnica je apsolutno nerazumljiva i kontradiktorna. Nemam n osjećaj, ni potrebu da se branim.

milic

O ovome što mi se stavlja na teret - da sam prenosila poruke i da je trebalo nasilno da uđem u Skupštinu - mogla bih da se izjasnim da je činjenično utvrđeno da se stvarno desilo. Veoma je bitno da mi tužilaštvo ukaže na razloge i dokaze da sam 15. oktobra izvršila krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih naprava. Meni ti dokazi nisu dostavljeni, ni razlozi zašto sam to učinila. Nakon ponoći 16. oktobra nije mi rečeno zbog čega sam uhapšena. Mjere tajnog nadzora nisu vršene za NN lice koje koristi telefone čiji sam ja vlasnik. Opominjana sam više puta da ne iznosim tajne činjenice bitne za proces, dok se u isto vrijeme sredstvima javnog informisanja od 16. oktobra javnosti ispira mozak i ispadam kriminalac i terorista. Kako je moglo 11 mjeseci da se na vrlo opasan način prejudicira ishod suđenja? To se radilo jedino 1933. godine u Njemačkoj, na krilima Gebelsa. Kako je dozvoljeno da uz Montrealsku deklaraciju niko od nadležnih institucija u Crnoj Gori i Srbiji ne reaguje na monstruozan progon", navela je Milić.

11:50 Branka Milić počela je svoju odbranu izjašnjavanjem da govori srpskim jezikom, da razumije jezik kojim se govori u sudnici, te da nije kriva.

"Ne razumijem optužnicu i tražim da je pojasni Specijalni državni tužilac. Oni koji su je potpisali, nemaju teoretskog ni praktičnog iskustva i znanja o krivičnom djelu koje se meni stavlja na teret. Shodno članu 6 Evropske konvecija o ljudskim pravima, imam pravo da znam ko me optužuje za ovako teška krivična djela, koje su seminare potpisnici pohađali, kakvo iskustvo imaju", rekla je Milić, prije nego što je sutkinja Mugoša prekinula, kazavši da ona nije u mogućnosti da ispituje kvalifikaciju tužioca.

Njen advokat Jugoslav Krković burno je reagovao bez dozvoljene riječi, na što ga je Mugoša više puta opomenula, i na kraju kaznila sa 500 eura.

11:10 Nakon što je sutkinja Mugoša predočila da je Dikić u svojoj odbrani naveo da je preuzeti telefon namijenjen njoj i da su pominjali Pera, rakiju i smijali se, Hristić je kazala da je "Bata trebalo da joj pokloni telefon".

"Nisam čula da je on pominjao bilo kakvu rakiju. Možda se jesam smijala, ali ne tim povodom. Ostajem pri svojoj izjavi da nisam otkucala poruk, a jesam je proslijedila jer poruka koju je Dikić htio da pošalje nije poslata", dodala je ona.

Hristić je na kraju zaključila da joj je "prinudnim boravkom u Crnoj Gori uništen život", da je izgubila posao u Beogradu i da joj je stan pod hipotekom. Njen advokat Petrović je predložio da se da joj se dopusti da se vrati u Beograd, uz obećanje da će se odazvati svakom pozivu, jer se "optužena do sada ponašala kako treba", ali je sud to odbio.

10:50 Hristić je kazala kako su se Dikić i ona, po dolasku u Crnu Goru, sreli jedino sa čovjekom koji je dao telefon, da ne zna da li je Dikić planirao da se sretne sa bilo kim. Dikić je, dodaje, imao četiri telefona, a ona dva.

Na pitanje sutkinje Mugoše da li je u automobilu vidjela ključeve, Hristić je kazala da ih je vidjela tek kada je policija rekla da donese stvari iz automobila.

Telefon koji su preuzeli, dodala je, bio je namijenjen samo Dikiću.

Na naknadno pitanje odbrane, Hristić je odgovorila da ne poznaje Andriju Mandića, te da do sada nije čula za Šišmakova i Popova.

10:30 Tužilac Čađenović želio je da zna da li je od pomenutog poziva do Podgorice na bilo koji drugi način telefon bio korišćen, a Hristić je precizirala da je njen telefon "ostao kod Bate i da ne zna da li ga je koristio.

Odgovarajući na pitanje Čađenovića o čemu je Dikić razgovarao sa neimenovanim čovjekom, kazala je da nije slušala, već se "nervirala zašto voze ljude neuglednog izgleda po Podgorici", gubeći vrijeme jer su "došli da budu zajedno". Precizirala je kako je vožnja trajala desetak minuta i da ne zna kuda su se vozili jer je bila noć i padala je kiša.

Prije pumpe, dodala je, zaustavljali su se i okretali nekoliko puta, ali Hristić ne zna gdje je trebalo da odvezu čovjeka.

"U trenutku hapšenja nisam vidjela telefon u automobilu. Kada smo došli ispred policijske stanice, inspektor mi je rekao da uzmem sve što je bilo u vozilu. Pokupila jedan telefon koji nije bio Batin, a nalazio se u kasi između dva sjedišta. Ne razumijem se u marke telefona, ali je bio moderniji", odgovorila je Hristić.

Prema njenim riječima, jedini Dikićev nadimak je Bata.

"Imam nadimke, zovu me Kiki, Hristi. Niko ne zove Nikola, a nemam ni zajedničkih prijatelja sa Dikićem", dodala je.

hristic

10:22 Hristić je navela kako je Dikić u ruci držao svoje telefone, ali ne zna da li je s nekim komunicirao.

"Kada smo bili u Budvi, kiša je čas padala čas ne. Kada smo krenuli za Podgoricu, ne mogu tačno da opredijelim mjesto ali mislim da je bilo posle Cetinja kada je počela jaka kiša, zbog čega smo i zakasnili u Delta City. Na putu od Budve do Podorice, stigao jedan poziv, ali kako nije znala ko je zvao uspostavila sam vezu i predala telefon Dikiću. Ne mogu se sjetiti, ali smatram da se sa tim čovjekom Dikić dogovarao o mjestu sastanka sa drugim čovjekom. Ne mogu da se sjetim da li su se dogovorili oko mjesta gdje treba da se nađu. U toku vožnje mislim da nije bilo više poziva. Ne mogu precizno da se sjetim svih detalja ali mislim da nije'', odgovorila je Hristić.

10:20 Na pitanje tužioca da li je Dikić u Crnoj Gori koristio telefon, kazala je da nije u kafiću, ali jeste u Delti "jer je tamo imao interneta".

"Nisam ga pitala sa kim je komunicirao, jer stvarno ne znam da li to iko radi. Ako očekujete tačno vrijeme kada smo bili u Budvi, onda vam to ne mogu reći, jer se ne sjećam. Restorani u Budvi su bili uglavnom pri moru, pa je trebalo da pješačimo, a kiša je svako malo padala, tako da smo razgovarali da odemo do Podgorice kako bi otišli na večeru", odgovorila je Hristić i dodala da ne može da se sjeti ko je tačno predložio da se ide za Podgoricu.

Na pitanje Čađenovića kada je prvi put čula da treba da se preuzme telefon, precizirala je da je to bilo u kafiću, kada su pokušali da ga koriste, ali nije bilo interneta.

"Kada je odlučeno da se ide za Podgoricu, onda je Bata rekao: 'Pa dobro, onda bih mogao da uzmem jedan telefon'", dodala je ona.

10:09 Na dalja pitanja tužioca Čađenovića, Hristić je kazala da se ne sjeća da li su koristili navigaciju, da su odmarali u Budvi, a da su u Podgoricu stigli oko 7-8 sati, kada su kafići tek počeli da se otvaraju i da su u jednom popili kafu. Čekajući da se Delta City otvori u 10 časova kako bi otišli u šopin, dalje navodi da su "šetali, slikali se, vratili se opet u isti kafić, popili kafu i onda otišli u Deltu''. Fotografije koje su pravili bili su u najužem centru Podgorice "jer voli da se slika".

"Nakon slikanja kod fontane, na obližnjim zgradama nije bilo lijepih fasada, pa smo šetali. Slikali smo se kod reprezentativnih zgrada i biste Puškina, kod hotela Hilton i kod ostalih zgrada u nizu. Nakon toga smo uhvatili još jedan krug i vratili se u kafić", kazala je Hristić, te dodala da ne zna gdje se tačno nalaze zgrade Skupštine i Vlade Crne Gore.

Potvrdila je da se i ona nalazi na fotografijama, jer je "malo Dikić slikao mene, malo ja njega".

10:06 Prema riječima Hristić, ona je predložila putovanja jer zbog bolesti "nismo dugo putovali", dok je krajnje odredište predložio Dikić. Tokom drugih odgovora, kazala je da se ne sjeća u koliko sati su krenuli, te da je Dikić vozio, a njena jedina primjedba bila je da ne idu Ibarskom magistralom.

10:03 Odbrana Kristina Hristić

"Apsolutno nisam kriva i nisam uradila ništa što mi se stavlja na teret. Od optuženih poznajem jedino Dikića. Mi se znamo već dugo. Pošto je teško bolestan, Bata posjećuje manastire i predložio je da posjetimo Ostrog u Crnoj Gori, radi njegovog liječenja. Krenuli smo 14. uveče, a u Podgoricu smo došli u subotu u ranim časovima. Čekali smo da se otvori Delta City, tamo smo pazarili, ostali par sati i krenuli ka Budvi. Stigli smo u Budvu, tu smo malo odmorili, išli u market, ručali i poslije odmora izašli u obližnji kafić da popijemo kafu. Pošto je kiša u Budvi padala, pa prestajala, razmišljali smo gdje bi mogli da prošetamo, da odemo do Podgorice, jer ako i tamo bude kiša, mogli bi da se sklonimo negdje u tržnom centru. Tada je Bratislav Dikić rekao da bi mogao da se vidi sa nekim čovjekom da uzme telefone, jer mu internet ne radi, odnosno zavisi od interneta. Htio je da se dogovori sa tim čovjekom, kako bi se služio telefonom u Crnoj Gori. Ja sam tada ponudila svoj, jer sam na jednom imala roming. Bata je prihvatio i poslao poruku sa mog telefona, a ubrzo smo krenuli za Podgoricu. 

Bilo je strašno nevrijeme i došli smo do tržnog centra Delta City. Kako Delta više nije radila, ostali smo da čekamo na kiši, ispod strehe. Bata nije poznavao čovjeka, pretpostavio je da se radi o nekome ko izgleda neugledno, ima bradu i malo se teturao. Na kraju je taj čovjek prišao. Nisam čula tačno, nerazgovjetno je pričao, i nisam bila sigurna da li je pijan ili samo tako govori. Uzela sam ključeve i otišla u auto, jer sam već bila mokra. Sjela sam, izula patike i čarape kako bih se osušila. Ubrzo je došao Bratislav sa tim čovjekom. Na moje iznenađenje, trebalo je da ga odvezemo do mjesta na kojem je trebao da izađe: da nađemo put koji iz Berana ulazi u Podgoricu. Pošto ni ja, ni Bata ne poznajemo Podgoricu, a taj čovjek nije znao gdje treba da ide, malo smo kružili i onda je Bata uključio aplikaciju Google Maps. Nakon nekog vremena, Bata ga je pitao da li može da ga ostavi kod obližnje pumpe. On je rekao da može. Kada smo tamo stigli, ovaj čovjek nije ni stigao da zatvori vrata, a policija nas je uhapsila.

Ja sam optužena da sam prenosilac nekih poruka. Tačno je da je poruka poslata sa mog telefona, ali ne znam šta to implicira. Ne znam tu osobu kojoj je poslata poruka. Nikada nisam imala komunikaciju sa tom osobom. Ne poznajem takav tip ličnosti kao što je ta osoba. Ne znam od kada je zakonom kažnjiv dobar gest da nekom pozajmite telefon, čak i kada je neko koga ne poznajete, kako bi mu pomogli jer je to kulturno. Ja sam potpuno apolitična, tako da ne znam zbog čega me optužujete'', navela je Hristić u svojoj odbrani.

hristic-29:54 Optužena Kristina Hristić iznijela je danas svoju odbranu, a na početku obraćanja pred sudom se izjasnila da nije kriva.

9:52 Advokat Jovanović još jednom se osvrnuo na nemogućnosti adekvatnog rada, te kazao kako ga je članica sudskog vijeća Vuković lično uvrijedila.

''Sudija Vuković mi je rekla 'Hajde da radimo'. Kada zahtijevam da mi se na ćirilici donesu skripte, tražim to da bih radio. Kao branilac nisam u stanju da se izjasnim na odbranu Đorđevića, jer mu je onemogućeno da iznese činjenice koje se tiču jedne od faza postupka. U ovoj fazi pretresa ne možemo da osporavamo optužbe, a onemogućava nam se i da ispitamo bilo koje druge mogućnosti. Kako da radimo, kada je onemogućeno da se vrši osnovna branilačka funkcija? Predlažem i zahtijevam da nam omogućite da radimo'', kazao je Jovanović.

9:48 Advokat odbrane Branko Anđelić podsjetio je kako se, prema krivičnom zakoniku, primjedbe na odbranu mogu dati samo na iznijete dokaze, ali da "tužilac Saša Čađenović obrazlaže kako su izjave kontradiktorne".

9:45 ''Iako se poziva na odredbe ZKP-a, smatram da ga je Sud prekršio kada nije dozvolio da Đorđević odgovori da li mu je tužioc nešto nudio kako bi došao do određenih odgovora, jer je optuženi mogao da prizna i da ne bude 11 mjeseci u pritvoru. Ali, on je htio da sačuva svoju čast, a ne da laže'', kazao je sdvokat Radosavljević.

9:38 Branka Milić je u današnjem obraćanju kritikovala odluke suda, i željela da iznese svoju odbranu. Sudija Mugoša je više puta upozorila da za to sada nije vrijeme, ali se Milić na to nije obazirala, pa joj je sudija oduzela riječ.

59b138cf-8b58-4d18-8c36-30520a0a0a64-21442125-1016016115203878-541515629-n-previeworg

9:35 Advokat Miroje Jovanović ponovio je svoj zahtjev da mu se sva dokumentacija dostavi na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu, kao što je to učinio i njegov branjenik Andrija Madnić. Kako je naveo, "ne zna na kojem jeziku su materijali, zapisnici i transkripti" koje mu je sud do sada dostavio.

Sudija Mugoša je navela da je "službeni jezik - crnogorski, a ćirilično i latinično pismo ravnopravno", i da se u Crnoj Gori koriste još srpski, bosanski i hrvatski jezik pa će materijali biti dostavljeni na jeziku koji je advokat tražio.

9:32 Funkcioner Demokratskog fronta i lider NOVE, Andrija Mandić, smatra da je dobro što kamere prate suđenje, ali i da "neka nevidljiva ruka upravlja procesom".

''Očigledno je da neka nevidljiva ruka upravlja ovim procesom, pa sudsko vijeće izlazi u susret pojedinima. Garantovano je da će se Jovanović uvijek pojaviljivati na pretresu, a to nije bilo davno. Vi ste donijeli odluku da nama dokumenta ne treba da budu vraćena, da ljudi iz pritvora ne treba da budu pušteni, a onda ste donijeli odluku da Jovanović ne treba da bude u pritvoru, jer je on obećao da će se odazvati na poziv. Onda se od jednom traži da se Jovanović izuzme iz ovog procesa i Vi izlazite u susret. Jako je bitno što su kamere tu, da se vidi kako funkcioniše crnogorsko pravosuđe'', kazao je Mandić obraćajući se sudiji Mugoši.

Sutkinja Suzana Mugoša je odgovorila Mandiću da na odluku ne postoji pravo žalbe i da optuženi nema pravo da komentariše odluke Suda.

9:28 Jedan od advokata odbrane, Nikola Bulatović, zatražio je od suda da mu se dostavi rješenje o razdvajanju postupka za Jovanovića.

9:25 Lider DNP-a i jedan od funkcionera Demokratskog fronta, Milan Knežević, smatra da Sud donosi "odluke koje diktira tužilaštvo".

''Vidjevši da ste izdvojili slučaj Jovanovića i da donosite odluke koje diktira tužilaštvo, dao bih predlog. Zbog ekonomičnosti ovog procesa, vidite i analizirate da nam neko nadležan danas ili sjutra nam saopšti presudu, kako bi ušteđeli troškovima i ne bi opterećivali poreske obaveznike. Ovaj proces prelazi u sprdnju vijeka i imam sve manje interesovanja da učestvujem u njemu'', kazao je Knežević.

9:22 Advokat Dikića, Milan Petrović, predložio je da Sud pribavi dodatno pojašnjenje Ministarstva pravde Srbije o izručivanju njegovog klijenta, kako bi se Dikiću dala mogućnost da se liječi u Srbiji.

9:18 Dikić je, pak, iznio stav da sudsko vijeće nije uspjelo da realno sagleda kompletnu zdravstvenu situaciju.

''Molim vas da zahtijevate od ambulante istražnog zatvora da vam se dostavi kompletan karton, sa svim nalazima i mišljenjima ljekara. Tu će se jasno i realno moći sagledati moje zdravstveno stanje. Otvorene su rane na kori jezika, a 30. maja sam bio na konzilijumu u KBC-u. Reakcija tumora jezika od tada do danas je bila više puta u vidu otvorenih rana, o čemu sam upoznao sve ljekare. Najveća promjena je bila 17. avgusta u vidu velike otvorene rane kada sam, nakon pregleda u ambulanti, upućen u KBC. Preporučena mi je hitna hirurška intervencija, uz ostanak u KBC-u radi pripreme za operaciju, ali sam bez ikakvog obavještenja vraćen u zatvor. Od te preporuke ništa nije preduzeto, do snimanja 31. avgusta. Tada je opet preporučena hitna operacija, ali ponovo ništa nije preduzeto. Dalje, 5. septembra dolazi novi doktor koji predlaže biopsiju, kako bi utvrdio šta da se uradi. Ja sam je odbio, jer imam suđenje i dajem odbranu. To mi je bilo nelogično - dolazi novi doktor i hoće da sjecira tumor u tom stanju, što je vrlo opasno. Od tada sam primio više jakih injekcija protiv bolova. Narednog dana sam poslat kod trećeg doktora, koji opet zahtijeva biopsiju, kako bi odlučio da li treba liječenje ili zračenje. Ovo je prava slika situacije stanja u kojem se nalazim. Pogrešna je pretpostavka da želim da idem na privremenu slobodu, jer da sam to htio - mogao sam da prihvatim nagodbu Tužilaštva. Ali, meni sloboda bez časti ne treba. Bitna mi je čast, moja i moje porodice. Pratiću suđenje koliko god budem mogao'', kazao je Dikić.

9:12 Obraćajući se sudskom vijeću, Mihailo Čađanović je potvrdio da je iz Podgorice, ali da se nalazi u pritvoru. On je negodovao na to što Jovanović, kao strani državljanin, ima mogućnost da u sudnicu slobodno dolazi.

''Mi čekamo u podrumu sa lisicama na rukama, dok drugi optuženi dolazi i sjedi slobodno. Tražim da mi omogućite bolje uslove, koji neće vrijeđati ljudsko dostojanstvo. Zahtijevam da odmah prenesete nekom nadležnom ovu situaciju. Neću da mi Sud vrijeđa dostojanstvo, čekajući po pet sati u podrumu da iznesem svoju odbranu'', kazao je Čađenović u svom obraćanju sudu.

9:10 Na predlog odbrane, odbreno je medicinsko vještačenje Dikića, ali je sudija kazala da je odbijen predlog ukudanja pritvora "jer smatra da u ovom dijelu procesa to nije potrebno". Za razliku od Jovanovića, njegov slučaj neće biti odvojen, a pritužbu na tu odluku Dikićeva odbrana ne može da podnese Apelacionom sudu.

9:08 Sudija Suzana Mugoša odredila je pritvor za Jovanovića, navodeći da on "izbjegava da dođe na pretres, iako je uredno obaviješten", te da sud nije obavijestio o razlozima odsustva. U obrazloženju je istakla i da je riječ o stranom građaninu, a kako od Srbije nije moguće zahtijevati izručenje, donešena je odluka o razdvajanju suđenja za optužbe koje se Jovanoviću stavljaju na teret.

9:00 Sud je počeo današnje zasijedanje u 9 časova, kako je bilo i predviđeno, uz konstataciju da mu od optuženih pristustvuju Bratislav Dikić, Srboljub Đorđević, Kristina Hristić, Branka Milić, Milan Dušić, Dragan Maksić, Mihailo Čađanović, Andrija Mandić i Milan Knežević. Pored advokata optuženih, u sudnici su i ovog puta bili specijalni državni tužilac Milivoje Katnić, te Saša Čađenović.

No, ni danas se na suđenju nije pojavio jedan od optuženih, Miloš Jovanović, kao ni advokat Goran Petronijević.

 

Pretres je juče prekinut kako bi Sudsko vijeće donijelo odluku o razdvajanju postupka optuženog Miloša Jovanovića, kao i o mjerama pritvora Bratislava Dikića radi operacije i daljeg liječenja kako bi mogao da nastavi da prati suđenje.

Tužilaštvo je u srijedu tražilo da se razdvoji postupak i protiv optuženog Miloša Jovanovića, s obzirom na to da se nije pojavio na suđenju niti je objasnio svoj nedolazak, kako se postupak ne bi odugovlačio.

U dosadašnjem toku suđenja, Dikić i Jovanović su negirali krivicu, kao i još jedan optuženi, Srboljub Đorđević.

Optužnicom Specijalnog tužilaštva obuhvaćeni su i dvojica ruskih državljana, Eduard Šišmakov i Vladimir Popov, srpski državljani Nemanja Ristić, Predrag Bogićević, Kristina Hristić, Branka Milić, Milan Dušić i Dragan Maksić.

Optužnicom su obuhvaćena i tri crnogorska državljanina - lideri Demokratskog fronta (DF), Andrija Mandić i Milan Knežević, kao i Mihailo Čađenović, službeni vozač DF-a, dok se postupak protiv prevodioca DF-a Ananija Nikića vodi posebno.

L.Đ.

Portal Analitika