Aktuelnim zakonskim rješenjem je propisano da DRI vrši reviziju godišnjih konsolidovanih finansijskih izvještaja političkih subjekata čiji ukupan prihod prelazi 10.000 eura. Zbog te zakonske odredbe, DRI je u 2017. godini obavezna da izvrši reviziju godišnjih finansijskih izvještaja više od 30 političkih subjekata što, kako ističu, zahtijeva angažovanje značajnih ljudskih resursa.
- Ovom prilikom ukazujemo i da je Sigma u svom izvještaju „Mjerenje uspješnosti - eksterna revizija“ za 2015. godinu konstatovala da obavezujuće revizije zauzimaju većinu resursa DRI i dala preporuku da DRI nastoji da izmijeni postojeći Zakon o finansiranju političkih subjekata, koji bi joj omogućio da ne vrši reviziju svih političkih subjekata svake godine, već reviziju godišnjih finansijskih izvještaja političkih subjekata na osnovu procijenjenog rizika - navodi se u inicijativi.
Iz DRI dodaju da je u izvještaju o monitoringu eksterne revizije za 2017. godinu Sigma konstatovala da DRI nije realizovala ovu preporuku.
- Što se odrazilo i na izražavanje ukupne ocjene eksterne revizije, iako je DRI ukazala da navedeno nije u njenoj nadlež- nosti već nadležnosti Skupštine - navode iz Institucije.
Kako su kazali, i eksperti Savjeta Evrope su ukazali da je neophodno razmotriti podizanje praga prihoda iznad kojeg bi partija bila predmet revizije DRI, na nivo koji obezbjeđuje pokrivenost značajnijih političkih subjekata bez neprimjerenog iscrpljivanja resursa DRI.
Opširnije u Pobjedi...