- Zakon ne smije dovesti do centralizacije planiranja u odnosu na lokalnu upravu. I privremene objekte vratili smo jedinicama lokalne uprave. Takođe, lokalne uprave izrađuju i donose urbanističke planove - kazao je predsjednik Skupštine Ivan Brajović na početku vanredne sjednice.
Vanredna sjednica Skupštine Crne Gore na kojoj se odlučuje o usvajanju Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata, počela je pola sata nakono podneva.
- Potpuno je prirodno da ovaj zakon izazove pažnju, jer je važan. Mogu reći da smo mu poklonili veliku pažnju, da smo konsultacijama i pregovorima sa ministrom Radulovićem čini mi se značajno unaprijedili ovaj zakon. I time sam veoma zadovoljan - dodao je Brajović kao komentar na valjanost prijedloga zakona.
- Postigli smo dogovor sa ministrom da se unese u Zakon da se sve međunarodne konvencije poštuju i da zakon ne smije biti u suprnostnosti si njima. Poseban odnos imali smo prema jedinicama lokalne uprave i napravili smo značajan iskorak i po ovom pitanju - kazao je on.
Dalje je naveo kako će se za donošenje planova konsultovati opštine, te da takvi dokumenti ne mogu biti donijeti protivno njihovoj odluci.
- S druge strane, država mora da sankcioniše ako neko nelegalno gradi. To važi i za jedinice osnovnog stanovanja, i iznosiće 2,5% u odnosu na one koji nisu za osnovno stanovanje i iznosi 5% - precizirao je Brajović.
On navodi kako bi želio da se vrate značajnije ingerencije Inženjerskoj komori, ali postoji mogućnost da to bude regulisano podzakonskim aktom kao i za raniji zakon.
- SD će podržati donošenje zakona, iako imamo dosta primjedbi. Sjednica će trajati do ponoći, jer je do tada moguće - najavio je on.
Podnijeta 22 amandmana
Za ovaj zakon do početka sjednice zvanično su registrovana 22 amandmana. Albanska koalicija Forca podnijela je 16 amandmana, mahom vezanih za nadležnosti lokalnih samouprava. DPS je podnio četiri, a Bošnjačka stranka dva amandmana.
Na Odboru za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje kojim je predsjedavao prof. dr Predrag Ivanović, usvojeno je 20 amandmana. Kako se navodi u izvještaju, ni jedan od amandmana Force, koje je podnio Genci Nimanbegu, nijesu prihvaćeni.
U izlaganjima koja prethode raspravi i glasanju o novom zakonu, poslanica DPS-a Sanja Pavićević u ime predlagača je potcrtala da će se obavljati elektronske konsulatacije „svih subjekata koji učestvuju u odlučivanju o prostornom planiranju“, uz obavezno učešće javnosti. Takođe smatra da je lokalnim samoupravama korpus prava uvećan-
Njen partijski kolega Predrag Sekulić smatra kako se ovim dokumentom „otklanjaju administrativne procedure“ koje umanjuju mogućnost investiranja u Crnoj Gori.
- Ako ne otklonimo administrativne barijere, nemamo šta da razmišljamo o velikim investicijama. Upravo ih ovaj Zakon otklanja i nudi brojne povoljnosti - precizirao je.
Mogućnosti za korupciju
Poslanik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović u dužem obraćanju je kazao kako su „društveni interesi vodilja svih poslanika“.
- Danas je prostor slaba tačka ne samo Crne Gore, već i cijele planete. Jedan od naših prioriteta je ravnomjerni regionalni razvoj i decentralizacija, što upravo donosi ovaj Zakon - rekao je on između ostalog.
Još jedna poslanica DPS-a, Marta Šćepanović, detaljno se osvrnula na prava i obaveze lokalnih samouprava.
- Većina onih koji se žale nisu ni pročitali evropsku Povelju o lokalnim samoupravama. Da jesu, znali bi da ovaj zakon ne ukida nikakvu lokalnu autonomiju, niti da je povelja u ovom dijelu predviđa. Ona je predviđa za fiskalne prihode, ali na način kako to definiše država - istakla je ona.
Takođe smatra da je najveći problem nedonošenje urbanističkih planova na lokalnom nivou u četiri opštine, kao i nepoštovanje u onim opštinama u kojima je ranije usvojen.
- To otvara mogućnosti za korupciju - zaključila je Šćepanović.
Mirsad Murić, takođe iz DPS-a, smatra da će se novim zakonom više pažnje posvetiti životnoj sredini i njenom očuvanju "kao primarnom cilju".
LP bila protiv Zakona
Andrija Popović iz Liberalne partije podsjetio je da je najavljena centralizacija suprotna stavovima partije koju zastupa.
- Kroz višednevno usklađivanje sa predlagačima i 20 amandmana, prihvaćene su i primjedbe LP oko nadležnosti lokalnih samouprava. Amandanima se djeluje da lokalne saomouprave utiču na donošenje urbanističkih planova, sprovođenje, ali i upravljanje planom privremenih objekata. Novi zakon daje moć ministarstvu, ali povećava ingerencije lokalnih samouprava. Novim zakonom se daju široka ovlašćenja glavnog državnog arhitekte koje imenuje Vlada Crne Gore, ali daje i posebne ingerencije gradskim arhitektama - naveo je.
Takođe je rekao da nijesu učestvovali u pisanju zakona i da je LP bila protiv, ali da se "pokazala kontrolna uloga parlamenta" na najbolji način.
HGI podržava zakon
Adrijan Vuksanović je u ime HGI je kazao kako je vođena burna rasprava da bi se dogovorili, "što demantuje da je ova institucija glasačka mašina".
- To govori i da su odnosi u našoj koaliciji na zdravim osnovama, što znači da pregovaramo. Opet je na manjinama da donesu odgovornu i presudnu odluku koja se odnosi na ovaj zakon. Kada smo ušli u raspravu prije četiri dana, nismo se mnogo nadali. Odaje priznanje ministru Raduloviću koji je pokazao kako se brane vlastiti stavovi.
On je podsjetio da situacija u planiranju nije dobra.
- HGI će glasati za zakon. Ukoliko vidimo da za godinu ili dvije on ne daje rezultate, pokrenućemo inicijativu za njegovu izmjenu - istakao je Vuksanović.
Konačno, jačanje značaja lokalnih samouprava vidi kroz nove ingerencije koje im se daju.
Nepoštovanje lokalnih samouprava
Genci Nimanbegu iz Force kaže da je današnja odluka jedna od najvažnijih u njegovom političkom angažmanu.
- Ovaj zakon degradira lokalne samouprave - istakao je on, te do detalja podsjetio koje su glavne izmjene načina na koji se kreiraju urbanistički planovi.
- Ministar smatra da na 13.000 kvadratnih metara i još kvadratnih metara mora može planirati iz jednog centra. To se ne može - kazao je i dodao da "niko nije dobro čitao tekst zakona".
On se dalje fokusirao na Solanu i problem s prostorom koji pokriva, a koji datira od 2007. godine.
- Ja podržavam potrebu da se promijeni način takvog prostornog planiranja u Crnoj Gori. Ali, nedostatak dogovora, zajedničkog rada nije doveo do demokratskih odluka za Crnu Goru, a to je da lokalne samouprave sačuvaju ingerencije. Ovih dana imali smo pomake na sastancima u dijelu zakona da opštine planiraju privreme projekte, da predlažu planove ali u kratkom roku. Ništa više. Poštujem legitimnu većinu, ali ne vidim da je postignut baš toliko značajan pomak - naveo je Nimanbegu.
On, pak, nije zadovoljan ni saradnjom unutar koalicije proteklih dana.
- Postavlja se pitanje poštovanja dogovora, principa zajedničkog rada. Imamo dokumente o zajedničkom djelovanju, gdje piše da se zalažemo za "dalje očuvanje i snaženje lokalne samouprave" te "sprovođenje decentralizacije i jačanje ingerencija lokalnih samouprava u oblasti prostornog planiranja". U ovom zakonu to ne vidim. Zato će predstavnici manjinskih partija morati to javno da pojasne - zaključio je Nimanbegu.
Ukinut monopol dijela stručne javnosti
Ivanović, kao predsjednik nadležnog odbora, smatra da su uvažili sve stavove, te da su time "doprinijeli značajnom unaprijeđenju finalnog akta".
U završnoj riječi, ministar Radulović se zahvalio na radu proteklih dana kako bi "razjasnili o čemu se radi u zakonu", odnosno tom "tehničkom propisu".
- Žao mi je što potpredsjednik Nimanbegu nije tu, jer jedina tačka razdvajanja je samo planiranje prostora. I saglasni smo da nismo saglasni. Mnoge konvencije i povelje koje su pominjane navele su nas na jedinstveno planiranje, zato što je Crna Gora mala po prostoru i broju stanovnika - dodao je i podsjetio da je sada prostor podijeljen na devet regiona.
Radulović je kazao kako su "trpjeli kritike dijela poslanika i stručne javnosti", te da su "ukinuli monopol drugog dijela stručne javnosti, pa sada svi mogu da rade i privređuju od svog umijeća".
- Uz to, sada lokne uprave mogu da utiču na ono što će se planirati na njihovom području. Nakon svih rasprava ovih dana, lokalne uprave - koje su i prije imale instrumente za planirenje - sada kao nikada ranije utiču na planove i sprovodbene dokumente za ono što će se nalaziti na njihovoj teritoriji. Dali smo im rok da projektne dokumente treba da donesu za 18 mjesecima, a da u suprotnom ingerenciju za njih preuzima Vlada. To je sasvim dovoljno za dokumente ovakvog tipa. Konačno, lica gradova zavisiće isključivo od lokalnih uprava - zaključio je resorni ministar svoje završno izlaganje u ime predlagača zakona.
Izmijenjen finalni tekst matičnog Odbora
Pred samo glasanje, Popović je kazao kako je LP "izigrana" jer je njihov amandman naveden kao "proizvod diskusije na matičnom Odboru" koji je o ovom odlučivao. Ivanović je, pak, istakao kako nije samo taj, već svaki od 22 amandmana rezultat diskusije u okviru Odbora.
- Smatram da nije bitno koliko je ko doprinio. Amandmane je donio odbor, bez ikakvih izdvajanja pojedinačnih partija, kolegijuma i odbora. Ali se to mora posebno ustanoviti - naveo je Brajović, koji smatra da je trebalo navesti i ko su bili predlagači.
Ivanović je obrazložio kako su svih 20 "rezultat diskusije", bez obzira na to sa koliko su glasova "za", "protiv" i "uzdržani", dok je Brajović citirao djelove izvještaja sa samog Odbora i naveo da su oni netačni.
- Ovdje će stajati da su određeni amandmani proizvod usaglašanja na Odboru i Kolegijumu predsjednika Skupštine, umjesto onoga kako sada piše - insistirao je Brajović da krajnja forma teksta mora biti izmijenjena, te da u protivnom neće biti prihvaćena.
Kako je rečeno na početku obrazlaganja 22 amandmana, poneseno ih je čak 96 za ovaj zakon.
Obrazlažući svojih 16, Nimanbegu je precizirao da je odustao od 4 amandmana, pa su ostali stavljeni na glasanje. Ni jedan nije prošao.
Tako je Zakon o planiranju prostora i izgradnji objekata u cjelini usvojen sa 41 glasom "za" i jednim "protiv", i to potpredsjednika Nimanbegua.
Sjednica je zakazana u četvrtak na sastanku Kolegijuma predsjednika Skupštine Crne Gore Ivana Brajovića i trebalo je da počne u 11 časova.
Pomenutom sastanku prisustvovao je i ministar održivog razvoja i turizma Pavle Radulović, a danas se očekuje da će prijedlog zakona biti razmatran s primjedbama poslanika iskazanih na sjednicama nadležnih odbora i prijedlozima zainteresovanih poslaničkih klubova.
Rasprava o ovoj temi bila je predviđena za utorak, ali je prekinuta, poslije uvodnog izlaganja Radulovića, zbog usaglašavanja stavova u vladajućoj koaliciji u vezi spornih zakonskih odredbi.
Za usvajanje prijedloga Zakona biće potrebno da se pozitivno izjasne i koalicioni partneri DPS-a - konkretno manjinskih partija HGI, odnosno albanske koalicije Forca.
Podsjećamo, novine u zakonu odnose se na planiranje i planska dokumenta, uređivanje građevinskog zemljišta, uslove izgradnje objekata, stručni nadzor i legalizaciju besprave objekata.
Među njima su ukidanje građevinske i upotrebne dozvole, te uvođenje prijave radova sa dokumentacijom propisanom zakonom kao uslova za građenje. Umjesto upotrebne dozvole, „rješenje predviđa objedinjavanje tehničkog pregleda i stručnog nadzora, čime se sistem oslobađa duplih kontrola“, stoji u ovom dokumentu.
Predlogom zakona obuhvaćena je dugo najavljivana legalizacija bespravno sagrađenih objekata.
- Legalizacija se može uraditi jedino i samo ako je bespravni objekat predviđen važećim planskim dokumentom ili Planom generalne regulacije Crne Gore - precizira se prijedlogom Zakona.
K.J.
Foto: Skupština.me