Publika će biti u prilici da čuje Zvonka Karanovića iz Beograda, Faruka Šehića iz Sarajeva, kao i osnivača i tekstopisca splitskog hip-hop benda TBF Sašu Antića, koji će govoriti na temu „Doživotna sloboda“, inače moto ovogodišnje književne rezidencije koju organizuju „Za Druga“ iz Petrovca i ZMUC iz Beograda.
Na dvosedmičnom rezidencijalnom boravku, koji je počeo 25. septembra, borave još Asja Bakić iz Zagreba, Damir Pilić iz Splita, Đorđe Šćepović iz Podgorice, Vladimir Jovanović iz Beograda, Katarina Sarić iz Budve, frontmen crnogorskog alt-rok benda „Autogeni trening“ Dino Kapetanović, rok poeta Nikola Vranjković koji je vodio srpski sastav „Blockout“, kao i Nebojša Simeunović lider beogradske rok grupe „Dža ili Bu“. Gošće rezidencije biće dramaturškinja i pjesnikinja Dragana Tripković iz Podgorice, te pisac priča i lingvistkinja Tanja Sekulić iz Bara.
- Polazeći od teze beogradskih nadrealista, 30-tih godina prošlog vijeka, da se o ljudskoj slobodi ne može diskutovati ako nije potpuna i neograničena, ovogodišnja tema na rezidenciji jeste - Doživotna sloboda, tema kojom će učesnici rezidencije problematizovati poimanje slobode u savremenim društvima.
Sloboda života, u nadrealističkom ključu, predstavlja cilj ili credo pojedinca, ali i stanovište određene zajednice u duhu ljevičarske ideologije koju su nadrealisti usvojili kao idiom. Sloboda života je pobuna protiv društvenog sistema, protiv dogme, sankcija, mimezisa, službene kulture, nejednakosti. Može se reći da ovaj izraz naglašava individualni diskurs u traženju kolektivnih, društvenih promjena.
Cilj projekta je da podstakne i proširi temu slobode u našim društvima u kojima dominiraju različite vrste cenzure i ograničenja - od broja unijetih kalorija do slobode kretanja i slobode govora - ističu organizatori, uz podsjećanje da je rezidenciju Čelobrdo 2017 podržala međunarodna mreža pisaca i prevodilaca Traduki iz Berlina.
Raniji učesnici Pokretne književne kolonije u Crnoj Gori, koja je do sada realizovana u selima Reževići, Blizikuće i Čelobrdo, bili su protekle tri godine bili: Ahmed Burić i Marko Tomaš iz BiH, Barbi Marković iz Austrije, Ana Radmilović (1974-2017) i Pavle Ćosić iz Srbije i Brano Mandić iz Crne Gore; zatim Borivoj Gerzić, Vule Žurić, Oto Oltvanji iz Srbije, Nenad Veličković i Sandra Zlotrg iz BiH, Mima Simić, Renato Baretić i Želimir Periš iz Hrvatske i Ilija Đurović iz Crne Gore, te Goran Gocić, Vladislava Vojnović, Saša Ljubiša i Slavica Agatonović iz Srbije, Lamija Begagić iz BiH, Staša Aras iz Hrvatske, Ognjen Spahić, Stefan Bošković, Vasko Raičević i Đorđe V. Gregović iz Crne Gore.