Evropski poslanik, koji je i vođa Delegacije Evropskog parlamenta za odnose sa BiH i Kosovom, kaže da ga to izjednačavanje neugodno podsjeća na favoriziranje potpuno pogrešnog principa konvoja umjesto principa regate, što je dio međunarodne zajednice nastojao da primjenjuje u ranom periodu osmišljavanja politike proširenja na zapadni dio Balkana.
POBJEDA: Rusija je i dalje veoma prisutna na Balkanu. Sada zajedno sa Srbijom radi na deklaraciji o srpskoj naciji koja ponovo budi duhove nacionalizma u regionu. Katkad se čini da je region i dalje između Istoka i Zapada. Vaš komentar?
PICULA: Analize pokazuju da stabilnost na zapadnom Balkanu danas ovisi o rezultatu sučeljavanja dvaju procesa: postupnog napredovanja država regije na putu pridruživanja Europskoj uniji i procesa koji to ugrožavaju u ime interesa suprotnih vrijednostima euro integracija. Linije podjela prolaze, prije svega, unutar pojedinih država, ali često se ti sukobi odražavaju i na međudržavne odnose.
Uz to, trebamo se ponovo vratiti Junkerovom govoru u Europskom parlamentu prošlog mjeseca kada je stavio znak jednakosti između stabilnosti EU i stabilnosti zapadnog Balkana.
To je naravno potpuno ispravno, samo se istodobno otvara pitanje kako održavati stabilnost na europskom jugoistoku idućih osam godina do sljedećeg proširenja?!
Govorimo o vremenski dosta udaljenom vremenskom horizontu, a već danas svjedočimo rastućem utjecaju izvaneuropskih faktora koji ovdje pokušavaju nametati svoje geopolitičke interese bez dodira sa vrijednostima na kojima se temelji europski projekt. Srbija pokušava održavati ravnotežu između odnosa s Rusijom i svojih težnji za pristupanjem EU.
Međutim, u EU su sve glasniji kritičari takve „i i“ pozicije Beograda. Nema sumnje da će Rusija i dalje pokušavati proširiti svoj utjecaj u regiji. U pravu je ministar vanjskih poslova Crne Gore, Srđan Darmanović, kada kaže da Rusija vodi politiku „disrupt NATO, divide EU“, ali da zapadni Balkan nije primarni cilj Rusije, već Rusija pokušava voditi jedan širi i globalniji napad na međunarodni liberalni poredak, u kojem Balkan ima važnu ulogu.
Ministar je naveo samu Crnu Goru kao primjer strategije razdora kakav je bio na dan održavanja zadnjih parlamentarnih izbora. S obzirom na globalno djelovanje Rusije u prijašnjim situacijama, jasno je da ta velika zemlja pojačano promovira vlastite interese.
Unatoč određenim kulturološkim sličnostima i gravitiranju dijela zapadnog Balkana Rusiji, potrebno je kontinuirano jačati EU integracije u regiji, davati poticaje i podršku svim zemljama koje žele biti dijelom Europske unije. Bez obzira na njene trenutne probleme, nikako ne smije oslabiti utjecaj EU na Balkanu.
Opširnije u Pobjedi