-U junu 2012. smo počeli pregovore o pristupanju EU i do danas otvorili 28 poglavlja od kojih su tri privremeno zatvorena. Proces pristupanja je omogućio Crnoj Gori korištenje bespovratne pretpristupne finansijske podrške u iznosu većem od 620 miliona eura za period od 2007. Kroz ovu podršku, ali i dodatna sredstva drugih donatora, uspjeli smo da se kvalitetno pripremimo za izazove članstva u EU u zakonodavstvu, institucionalno, kao i u implementaciji standarda. Nakon obnove nezavisnosti ukupna državna politika Crne Gore snažno je posvećena njenom razvoju i obezbjeđenju boljeg kvalita života njenih građana. Od 2007. Crna Gora je postala članica brojnih međunarodnih organizacija. Prije svega NATO-a, a zatim Svjetske trgovinske organizacije CEFTE, i drugih globalnih i regionalnih organizacija. U potpunosti smo reformisali okvir i sistem rada u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala. Pojednostavljene su administrativne procedure, smanjen je broj zaostalih sudskih predmeta i trajanje sudskih postupaka- kazao je Vujanović, podsjećajući da su u 29 evropskih država članica šengenske zone ukinute vize za građane Crne Gore.
Godinu nakon obnove nezavisnosti, 15. oktobra 2007. godine u Luksemburgu, Crna Gora je sa EU potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Potpisao ga je tadašnji predsjednik Vlade Crne Gore Željko Šturanović, sa evropskim komesarom Oliem Renom i ministrom vanjskih poslova Portugala Luišom Amadom.
"Obezbjedili smo biometrijske pasoše, a kroz integrisano upravljanje granicama imamo bolju kontrolu graničnih prelaza. Posvećeni smo poboljšanju cjelokupne putne i energetske infrastrukture. Ovome je dodatni podsticaj dao Berlinski proces koji je od ogromnog regionalnog značaja, ali i posebne vrijednosti za evropske integracije. Crna Gora kontinuirano unapređuje uslove za investicije koje značajno doprinose njenom razvoju. Kapitalno su važne investicije u turizmu jer je Crna Gora jedna od najatraktivnijih turističkih destinacija. Unaprijeđeno je poslovno okruženje što je dovelo do porasta broja registrovanih kompanija, razvoja preduzetništva i podstaklo otvaranje novih radnih mjesta. Sa zadovoljstvom konstatujemo da se bruto društveni proizvod po glavi stanovnika u Crnoj Gori u odnosu na 2007. povećao za 70 %, dok je prosječna plata uvećana za 70%, a penzija 100%. U svim godinama, sem dvije, imali smo rast BDP koji je prosječno u toj dekadi rastao po stopi od 3,3%", naglasio je Vujanović.
Ukupna dostignuća razvoja Crne Gore, kako je dodao, nakon obnove nezavisnosti jasno pokazuju njenu punu posvećenost pristupanju EU i opravdavaju očekivanja da kroz individualni tretman dostignuća njenih standarda obezbijedimo dinamiku koja vrednuje ova dostignuća.
-To doživljavamo i potvrdom politike otvorenosti EU za nove članice ali i porukom drugim aspirantima da se uspjesi integracija adekvatno vrednuju. Uvjeren sam da možemo biti zadovoljni dosadašnjim rezultatima i napretkom u procesu pristupanja EU kojem smo svi zajedno doprinijeli. Iskazujem poštovanje našim prijateljima iz Evropskog parlamenta, Evropske komisije i Evropske službe vanjskih poslova, kao i ministrima evropskih i vanjskih poslova članica EU i država regiona- kazao je Vujanović.
Direktorica za Zapadni Balkan u Generalnoj direkciji za susjedsku politiku i pregovore o proširenju Henoveva Ruis Kalavera kazala je da su zemlje članice EU najveći investitor u Crnu Goru i najveći donor, ističući da je proces pridruživanja jednako važan kao i članstvo u evropskoj porodici naroda.
- Kvalitet je bitniji od brzine. Važnije je sprovesti reforme od brzine kojom će to biti urađeno. Vladavina prava nije opcija, nego imperativ. Budućnost Crne Gore je u Evropskoj uniji i želimo da budete dio naše porodice- poručila je Kalavera.
S.G.