Društvo

MCP: Viši sud da donese odluku da se okrivljeni brane sa slobode

Obavještavamo javnost da su se pritvoreni državljani Republike Srbije, kojima se sudi u Višem sudu u Podgorici, preko svojih branilaca obratili Mitropoliji i Mitropolitu g. Amfilohiju sa molbom da im se omoguće smještaj, ishrana, zdravstvena zaštita i prevoz do Višeg suda do završetka sudskog postupka... Otuda je gest Mitropolije isključivo ljudski i hrišćanski i može biti ostvaren samo ukoliko Viši sud u Podgorici, na osnovu zakonskih propisa i ispunjenih uslova, donese odluku da se okrivljeni brane sa slobode, ističe se iz te vjerske zajednice.
MCP: Viši sud da donese odluku da se okrivljeni brane sa slobode
Portal AnalitikaIzvor

Mitropolija crnogorsko-primorska Srpske pravoslavne crkve izdala je danas saopštenje u kome se osvrće na posljednja događanja u Crnoj Gori, te, kako navode, „organizovanoj i orkestriranoj hajci koja uglavnom dobija na intenzitetu pred izbore“ na mitropolita MCP SPC, Amfilohija.

Posebno su se osvrnuli na veze sa optuženima za terorizam kojima se trenutno sudi pred Višim sudom u Podgorici, te podršci koju im pružaju.

Saopštenje prenosimo integralno.

U pojedinim medijima u Crnoj Gori se već godinama koristi svaka prilika da se bezočno napada na Mitropoliju Crnogorsko-Primorsku, Mitropolita g. Amfilohija, sveštenstvo, monaštvo i Pravoslavni vjerni narod. Nesumnjivo je da je riječ o organizovanoj i orkestriranoj hajci koja uglavnom dobija na intenzitetu pred izbore. Ta hajka je u punom jeku i ovih dana, uz optuživanje Mitropolita za „jezik mržnje“, „anticrnogorstvo“ i dr.

Pri tome, sa svojih ideološko-nacionalističkih razloga, naročito oni koji poistovjećuju Crkvu sa nacijom, lišavaju ga njegove zakonite i kanonske titule Mitropolita crnogorsko-primorskog. Međutim, niko nema pravo da mijenja ničija zakonita zvanja, pa ni crkvene titule, a posebno nema pravo da mijenja drevnu i na sve četiri strane svijeta priznatu titulu Mitropolita crnogorsko-primorskog. Uporno se, a sve sa ciljem da se Mitropolija Crnogorsko-Primorska kao kičmena moždina drevne Zete i današnje Crne Gore prikaže kao „okupatorska, strana i tuđa Crkva“, pogrešno navodi titula Mitropolita Crnogorsko-Primorskog kao „mitropolita Srpske Crkve u Crnoj Gori“, da bi se time afirmisala na njen račun nekakva svoja lažna ”CPC”. Cilj takvog falsifikata je da se Mitropolit g. Amfilohije, rodom Moračanin i Crnogorac - državljanin ove Crne Gore, prikazuje kao „okupatorski, strani i tuđi Mitropolit“.

Skrećemo pažnju javnosti, a posebno urednicima štampanih i elektronskih medija, da u Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi postoji samo jedan Mitropolit Srpske Pravoslavne Crkve, a to je Patrijarh Srpski - Srpskih i Pomorskih Zemalja. S tim u vezi, Mitropolit Crnogorsko-Primorski nije „Mitropolit SPC u Crnoj Gori“, kako se zlonamjerno tituliše u dijelu medija u Crnoj Gori, nego samo i kanonski jedini Mitropolit crnogorsko-primorski koji vjekovima pripada Pećkoj Patrijaršiji, odnosno Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi. Uz to, kao i njegovi prethodnici na osamstogodišnjem Tronu Svetog Petra Cetinjskoga, nosi i istorijsku titulu Arhiepiskopa Cetinjskog i Egzarha (čuvara) Najsvetijeg Trona Pećkoga (od 1750. godine).

Poistovjećivanje Crkve Hristove sa bilo kojom nacijom proglašeno je upravo na predlog SPC i na prošlogodišnjem Svetom i Velikom Saboru na Kritu za jeres i „zmijski otrov“, koji truje biće „jedne, Svete, Katoličanske i apostolske Crkve“, kojoj pripada i Mitropolija crnogorsko-primorska, kao vjekovna Eparhija Pećke Patrijaršije.

Mitropolija, kao i Crkva uopšte kojoj ništa što je ljudsko nije tuđe, posebno ukazuje onima koji je i zbog toga blate, da u činu obezbjeđivanja smještaja, ishrane, zdravstvene zaštite i prevoza od manastira do Višeg suda u Podgorici za okrivljene u jednom sudskom postupku nema i ne može biti nikakvog „pritiska Crkve na Sud i miješanje u rad Suda“. Obavještavamo javnost da su se pritvoreni državljani Republike Srbije, kojima se sudi u Višem sudu u Podgorici, preko svojih branilaca obratili Mitropoliji i Mitropolitu g. Amfilohiju sa molbom da im se omoguće smještaj, ishrana, zdravstvena zaštita i prevoz do Višeg suda do završetka sudskog postupka. Riječ je o ljudima koji u Crnoj Gori nemaju ni kuće ni kućišta, a ni prihoda iz kojih bi te troškove podmirili. Otuda je gest Mitropolije isključivo ljudski i hrišćanski i može biti ostvaren samo ukoliko Viši sud u Podgorici, na osnovu zakonskih propisa i ispunjenih uslova, donese odluku da se okrivljeni brane sa slobode. Riječ je o pravnoj tekovini koja se vjekovima omogućava svima, ali je pojedinima u Crnoj Gori problem ukoliko Crkva u okviru svoje duhovne misije pomaže nevoljnima ne prejudicirajući pri tom ničiju krivicu. Okrivljeni u bilo kom sudskom postupku imaju pravo na brigu i staranje od Crkve bilo vani ili u zatvoru, od kako je svijeta i vijeka. Svako je, pa i Crkva, dužan da poštuje pretpostavku nevinosti dok se ne dokaže suprotno. Crkva je dužna da brine i o onima i koji se nalaze na izdržavanju kazne. I to Mitropolija čini vjekovima i činiće i dalje. Brinuli smo i brinućemo i dalje o svim zatvorenicima bez obzira na njihova uvjerenja i krivicu. To je jevanđeljska bogočovječanska obaveza Crkve koju poštuju i podržavaju sva zdrava evropska zakonodavstva.

Mitropolija Crnogorsko-Primorska, bez obzira na kritike, kritičare i njihove interesne i ideološke doživljaje Crkve i njene misije, nema pravo da ostane gluva na ljudsku muku i patnju, a posebno onih koji se na zakonit i legitiman način bore da dokažu svoju nevinost pred sudskom vlašću u Crnoj Gori.

Portal Analitika