Epidemija koja je nakon 16 godina zabilježena na Kosovu, kako ističe, dodatni je alarm za roditelje da što prije potraže svog pedijatra i dovedu dijete da primi MMR vakcinu.
Na teritoriji Prištine i Kosova Polja do sada je registrovano 98 oboljelih od boginja, najvi- še djece školskog i predškolskog uzrasta i niko od njih nije bio vakcinisan.
- Epidemija je geografski jako blizu i nažalost možemo se uživo uvjeriti što znači izostanak imunizacije na vakcinu MMR i kakve su posljedice. Svakodnevno smo u kontaktu sa Udruženjem pedijatara Kosova. U toj zemlji hospitalizovano je oko pedesetoro djece, a četvoro je u teškom stanju – kazao je za Pobjedu dr Kavarić.
Posljedice
Prema njegovim riječima, kampanja koju Dom zdravlja sprovodi od kraja avgusta daje rezultate i u glavnom gradu od tada je vakcinisano blizu 1.000 djece.
Dr Kavarić je pozvao i kolege iz ostalih gradova da se uklju- če u kampanju i pozovu roditelje da vakcinišu djecu.
- U Domu zdravlja nastavljamo intenzivnu kampanju za vakcinaciju djece MMR vakcinom, posebno za 2015. i 2016. To su godišta gdje su procenti imunizacije bili niski. Nadamo se da će nove informacije u okruženju uticati na roditelje, posebno one koji su odgađali vakcinaciju – rekao je dr Kavarić.
Najnoviji podaci Instituta za javno zdravlje pokazuju da se nastavio pad vakcinacije MMR vakcinom. Tako od 7.814 djece rođene 2015, njih gotovo 3.813 nije vakcinisano protiv morbila, zaušaka i rubele, što je za 13 odsto manje u odnosu na prošlu godinu.
Opširnije u Pobjedi