Oblast u kojoj se nalazi grobnica stara je najmanje 4.500 godina i nalazi se u blizini priamide.
Stručnjaci Ministarstva za antikvitete radili su na uređenju ovog lokaliteta, s planom da podstaknu razvoj turizma. Novootvorena oblast sadrži grobove radnika, ali i njihovih nadzornika, kao i pojedinih visokih funkcionera drevnog Egipta.
Arheolozi Ministarstva za antikvitete vjeruju da su ljudi koji su nadgledali radnike ukleli grobove, kako bi njihova tijela zaštitili od lopova.
U svojoj knjizi "Dolina zlatnih mumija", arheolog Zahi Havas kaže da su među grobnicama bila i ispisana upozorenja poput: "Svi koji uđu u ovu grobnicu i načine zlo protiv ovog groba i unište ga, neka protiv njih bude krokodil u vodi, a zmije na kopnu. Neka protiv njih bude nilski konj u vodi, a škorpion na kopnu".
Grobnica nadzornika poznatog kao Nefer Tit, bila je odlično očuvana i imala je dvoje lažnih vrata, kao i hijeroglife na zidovima. Poznato je da je taj čovek imao dvije žene i osamnaestoro djece.
Pored otvaranja tri grobnice, Ašraf Mohi, generalni direktor efekata piramida u Gizi, kaže da je među druge dvije otvorene grobnice ona u kojoj počiva princ Kufu Kafa, sin kralja Kufua. On je bio sahranjen u dvostrukoj grobnici u kojoj je sjeverni dio bio posvećen njegovoj ženi Nefretki.
Druga grobnica namjenjena je Sašemu Neferu IV iz Šeste dinastije. U ovoj grobnici su slike njenog vlasnika sa porodicom, prikazi ubijenih bikova i ptice i drugih životinja.
Prema arheologu Zahiju Havasu, radnici su vjerovatno bili seljaci iz okolnih sela i provincija koji su na smjenu radili i bili grupisani u suparničke grupe poput "Prijatelji Kufua" i "Mikerenove pjandure" .
"Svaka grupa bila je podijeljena na manje odjeljke, koje egiptolizi zovu file (grčka riječ za pleme). Grupe su imale po pet filea, sa po deset do dvadeset muškaraca i svaki je imao ime koje se povezuje s jednim hijeroglifom, poput onih za pojmove 'života', 'istrajnosti' i 'savršenstva'".
Stručnjaci sada vjeruju da su na pragu pronalaska skrivene odaje u Velikoj piramidi. Oni kažu da uređaji korišteni u okviru projekta "ScanPyramids" pokazuju prisustvo šupljine u piramidi, ali da ne mogu da utvrde njenu tačnu lokaciju.
Piramida je pritom jedini preživjeli spomenik Sedam svjetskih čuda starog svijeta.