Preporuke, koje je pripremio Savjet za regionalnu saradnju (RCC) u saradnji sa ReSPA-om, rezultat su zajedničkog rada sa ekonomijama iz regiona na osnovu potrebe za većim angažmanom i ulogom javnosti i civilnog društva u procesu donošenja zakona i odluka. Preporuke predstavljaju grupu smjernica i pravila koja su sačinjena da bi se vlade podstakle i da bi im se pomoglo da politike i propise pripremaju na inkluzivan način i pri tome omoguće aktivno učešće društva, uključujući nevladine organizacije, privatni sektor i savjetodavna tijela.
„Regionu nedostaje transparentnost u pripremi i usvajanju odluka i politika kao i veće učešće društva u ovom procesu. U tom cilju se preporukama, koje je pripremio Savjet za regionalnu saradnju, treba doprinijeti da politike budu usmjerene prvenstveno na građane, da državna služba postane profesionalnija u svom radu kroz institucionalizaciju transparentnosti i pristupa informacijama, te poboljšanje sistema za efikasnije postupanje po žalbama građana u vezi lošeg upravljanja u javnoj službi, jer svi mi stremimo modernim ekonomijama kojima je za rast, ulaganja, inovacije, otvorenost tržišta i za podršku vladavini prava potrebno pametno donošenje propisa, a sve u cilju promocije boljeg života,“ rekao je Radu Cotići, stručnjak za reformu javne uprave i borbu protiv korupcije u Savjetu za regionalnu saradnju.
S obzirom da je reforma javne uprave od velike važnosti u procesu integracije u Evropsku uniju, a da loše regulatorno okruženje ugrožava poslovnu konkurentnost i povjerenje građana u vlasti, Savjet za regionalnu saradnju je pripremio ove preporuke kako bi se prevazišli utvrđeni nedostaci u regionu čime će se doprinijeti efikasnijem procesu reformi u ekonomijama Zapadnog Balkana.
Za djelotvorno učešće javnosti u procesu donošenja politika potrebno je da ona i praktično bude sastavni dio samog procesa te se treba dosljedno primjenjivati prilikom izrade zakona i podzakonskih akata kao i politika i strateških dokumenata. Proces donošenja odluka treba da obuhvata javne konsultacije prije usvajanja same odluke a privrednici i organizacije civilnog društva, kao i druge grupe, mogu biti aktivno uključene u fazi implementacije, tako što će promovisati dati propis i prikupljati informacije i iskustva u pogledu njegove primjene. Preporukama se predviđa da ocjenjivanje koje je zadnji korak prethodne bude i prvi korak sljedeće politike, jer se rezultati ocjenjivanja trebaju koristiti za informisano donošenje novih politika i njihovu reviziju.
U septembru ove godine Regionalna radna grupa za bolju regulativu usvojila je nacrt preporuka koji su dostavljene vladama Zapadnog Balkana na komentare prije odobravanja konačne verzije. Ove preporuke vlasti sa Zapadnog Balkana trebaju koristiti u procesima vezanim za učešće javnosti. Na poziv ministara zaduženih za javnu upravu upućenog na današnjem sastanku, Savjet za regionalnu saradnju i Regionalna škola za javnu upravu će pratiti primjenu preporuka.
Konačnu verziju preporuka možete pronaći na Internet stranici Savjeta za regionalnu saradnju: Preporuka za učešće javnosti za Zapadni Balkan.