Generalni direktor Direktorata za poreski i carinski sistem Novo Radović u pozdravnom obraćanju saopštio je da su veliki poreski obveznici prepoznati kao kompanije koje ne samo da su značajne sa aspekta obezbjeđivanja budžetskih prihoda, već i kao kompanije koje zapošljavaju veliki broj radnika i koje predstavljaju socijalne partnere državnoj upravi u izgradnji povoljnijih uslova za poslovanje i boljeg društva u cjelini.
"Velikim poreskim obveznicima posvećuje se posebna pažnja u svim zemljama Evrope i svijeta, naročito imajući u vidu da se vrlo često iste povezane sa multinacionalnim korporacijama čije djelovanje ima uticaj na nacionalnu privredu, ali i na mnogo širi regionalni i globalni kontekst."
Direktor Poreske uprave Miomir M. Mugoša prezentovao je tekuće aktivnosti Poreske uprave, postojeće stanje u stepenu poreske discipline velikih poreskih obveznika i viziju novog koncepta u praćenju ovog segmenta, ističući potrebu bliske saradnje i proaktivnog pristupa velikim poreskim obveznicima u cilju povećanja stepena dobrovoljnog poštovanja poreskih propisa.
"Organizacijom Poreske uprave predvidjeli smo formiranje Sektora koji ce se baviti isključivo velikim poreskim obveznicima, u nastojanju da se tretman ovog segmenta poreskih obvezika izdvoji u odnosu na ostale obveznike - i to balansiranjem proaktivnih aktivnosti i mjera inspekcijskog nadzora zasnovanog na kvalitetno izvršenoj analizi rizika, koji će kao takav biti usmjeren isključivo na najrizičnije poreske obveznike."

Na sastanku je zaključeno da će se u narednom periodu kroz blisku saradnju i intenzivne aktivnosti, raditi na povećanju stepena poreske discipline, naročito stepena dobrovoljnog poštovanja propisa, poreskih obveznika u segmentu VPO.
Klasifikacija velikih poreskih obveznika izvršena je na osnovu Pravilnika o kriterijumima za određivanje velikih poreskih obveznika, a u ovaj segment svrstano je 246 kompanija, od čeka je 156 u Podgorici, 24 u Nikšiću, 15 u Budvi, 9 u Kotoru, po 8 u Danilovgradu i Herceg Novom, 7 u Tivtu, 5 u Baru, 4 u Bijelom Polju, po 3 na Cetinju i Ulcinju, 2 u Pljevljima i po jedan u Mojkovcu i Rožajama.
Treba navesti i da se od navedenog broja velikih poreskih obveznika čak 130 nalazi na listi najurednijih obveznika, tzv. Bijeloj listi.
Veliki poreski obveznici tokom prvih deset mjeseci 2017. godine uplatili su oko 300 miliona eura poreskih prihoda, u najvećem dijelu po osnovu poreza i doprinosa na zarade zaposlenih i poreza na dodatu vrijednost, dok je ukupni godišnji prijavljeni promet ovih poreskih obveznika blizu 5 milijardi eura, što govori o značaju ovog segmenta poreskih obveznika za sistem javnih finansija i sveukupnu ekonomiju u Crnoj Gori.