Kako se navodi u Vladinoj Informaciji o potrebi produžetka realizacije Programa osposobljavanja i radnog angažovanja mladih sa stečenim visokim obrazovanjem na poslovima sprječavanja sive ekonomije „Stop sivoj ekonomiji“, u okviru programa je zaposleno 145 osoba sa stečenim visokim obrazovanjem, i to 80 osoba na poslovima pružanja tehničke podrške i pomoći službenim licima Poreske uprave, 35 osoba na poslovima pružanja tehničke podrške i pomoći službenim licima Uprave policije i 30 lica na poslovima pružanja tehničke podrške i pomoći službenim licima Uprave za inspekcijske poslove.
U skladu sa zaključkom Vlade od 25. maja 2017., te Sporazumom o realizaciji Programa ospsobljavanja i zapošljavanja mladih na poslovima sprečavanja neformalnog poslovanja “Stop sivoj ekonomiji” program se realizuje od 17. jula 2017. godine i bilo je predviđeno da traje četiri mjeseca.
"Za ove namjene opredijeljena su sredstva u iznosu od 350.000 eura. Akcionim planom za suzbijanje sive ekonomije definisale su se mjere za suzbijanje sive ekonomije tokom 2017. godine, a u cilju nastavka aktivnosti na planu suzbijanja neformalne ekonomije - jačanje fiskalne discipline i eliminisanja nelojalne konkurencije, kao i podizanja svijesti o značaju legalnog poslovanja. Mjere za suzbijanje sive ekonomije su u nadležnosti različitih državnih organa te je jedan od uslova za njihovo uspješno sprovođenje koordinirani postupak između nadležnih uprava. Dosadašnjim neposrednim djelovanjem učesnika Programa kroz koordinirani pristup navedenih institucija doprinijelo se stvaranju kvalitetnijeg tržišnog ambijenta, efikasnijem radu institucija, podizanju povjerenja građana u institucije sistema i efikasnijem budžetskom prihodovanju. U skladu sa navedenim, predlažemo produžetak trajanja programa, umjesto dosad planiranih četiri mjeseca, na pet mjeseci i 14 dana", navodi se u informaciji.
S.G.