Kako navode, najviša koncentracija na jugu Urala. Rusija je demantovala da je došlo do bilo kakvog nuklearnog incidenta, navodi AFP.
Prema Rosgidrometu, najviša koncentracija je zabilježena je u Argajašu koji se nalazi na 30 kilometara od nuklearnog kompleksa Majak pogođenog nuklearnom nesrećom 1957.
Taj kompleks danas služi kao mjesto za skladištenje upotrijebljenog nuklearnog goriva.
"Radioizotop Ru-106 je pronađen na posmatračkim stanicama Argajaš i Novogorni između 25. septembra i 1. oktobra", navodi ruska agencija u saopštenju.
Osim toga, oni navode da je u Argajašu koncentracija rutenijuma-106 ekstremno visoka i 986 puta veća od prosječne norme.
Inače, ruski Grinpis pozvao je u ponedjeljak da se otvori istraga i objave rezultati “nesreće u Majaku”.
“Grinpis od tužioca traži da pokrenu istragu o potencijalnom zataškavanju nuklearne nesreće”, navodi se u saopštenju.
Mediji su nešto ranije prenijeli saopštenje francuskog Instituta za nuklearnu bezbjednost (IRSN) da radioaktivni oblak nad Evropom nagoveštava da je došlo do nesreće u nuklearnom objektu u Rusiji ili Kazahstanu posljednje nedjelje septembra.
Kremlj se nije oglašavao sve do danas, kada je demantovano da je bilo nesreća u ruskim nuklearnim postrojenjima.
IRSN je isključio da se nesreća dogodila u nuklearnom reaktoru navodeći da je vjerovatnije riječ o objektu za tretman nuklearnog goriva ili centru za radioaktivnu medicinu.
Osim toga, oni su takođe istakli da nije došlo do uticaja na ljudsko zdravlje ili okruženje u Evropi.
IRSN navodi u saopštenju da nije mogao da tačno odredi lokaciju oslobađanja radioaktivnog materijala, ali da je, na osnovu meteoroloških podataka, najvjerovatnije riječ o oblasti južno od planine Ural, između Urala i Volge.
To bi, dodaje institut, moglo da ukaže na Rusiju ili Kazahstan.
Ubrzo se oglasila Agencija za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije koja je saopštila da su informaciju o detekciji radioaktivnog izotopa rutenijuma-106 iznad Evrope dobili 3. oktobra od Instituta za nuklearne nauke „Vinča“, Laboratorije za zaštitu od zračenja i zaštitu životne sredine „Zaštita“.
Takođe, oni ističu da izmjerene vrijednosti rutenijuma-106 nisu imale, niti imaju uticaja na zdravlje stanovništva i životnu sredinu u Republici Srbiji.
Rutenijum 106 je radioaktivni nuklid koji nastaje dijeljenjem atoma u nuklearnom reaktoru.