
- To znači da treba blisko sarađivati sa najnovijim saveznikom na zajedničkoj bezbjednosnoj agendi, ali treba mu pomoći i da ubrza unutrašnje reforme, učvršćujući vladavinu prava i pomažući da se njeguje zdrava politička klima u kojoj ima mjesta za lojalnu opoziciju. Uostalom, predsjednički izbori u 2018. godini se naziru i Rusija će sigurno pokušati da iskoristi svoj maligni uticaj u Demokratskom frontu da predloži antizapadnog kandidata – navodi se u izvještaju ove američke organizacije sa sjedištem u Vašingtonu, koji je predstavio potpredsjednik Dejmon Vilson.
Odgovornost
Atlantski savez zagovara i da se vrati reputacija Amerike kao „pravičnog posrednika“.
- Kada mladi student pita zbog čega je Crnoj Gori Mila Đukanovića dozvoljeno da uđe u NATO i napreduje ka EU, iako on vlada ovom malom priobalnom državom više-manje bez suprotstavljanja od 1991. godine, Zapad mora da ima bolji odgovor od „stabilnosti“. Tačnije, Zapad mora biti jasan da će tražiti odgovornost od lidera za reforme - navodi se u dokumentu.
Izvještaj skreće pažnju da u posljednje dvije godine Rusija sve intenzivnije nastoji da iskoristi strukturalne probleme u regionu kako bi podrila evropski projekat.
- Iako zemlje regiona i dalje u velikoj meri teže da se pridruže Zapadu (i njegovim institucijama), krajnji ishod se više ne može prihvatiti kao izvjestan, odnosno zdravo za gotovo. Prije svega SAD mogu i treba da igraju ključnu ulogu. One treba da iskažu jasnu, zajedničku viziju za region, te da koordinišu sa EU kako bi se ponovo precizirao na političkom nivou zajednički transatlantski cilj - navodi se u dokumentu.
(Opširnije u današnjoj Pobjedi)