Politika

Naivno je vjerovati da se Rusija neće umiješati u predsjedničke izbore

Vašington drži širom otvorene oči u iščekivanju predsjedničkih izbora u Crnoj Gori. Rusija će svakako iskoristiti priliku da se umiješa, iako je Crna Gora sada u Alijansi. Bojimo se moldavskog scenarija u kojem je prošao kandidat koji ima potpuno suprotnu viziju od proatlantske. To je naša velika briga, jer želimo da na čelu Crne Gore vidimo predsjednika koji će nastaviti put NATO države ka Evropskoj uniji - kaže u intervjuu Pobjedi Dejmon Vilson, potpredsjednik Atlantskog savjeta u Vašingtonu.
Naivno je vjerovati da se Rusija neće umiješati u predsjedničke izbore
PobjedaIzvor

POBJEDA: Objavili ste sa kolegama iz Atlantskog savjeta u Vašingtonu izvještaj „Balkan naprijed - nova američka strategija za region“ u kojem predlažete uspostavljanje stalnog američkog vojnog prisustva u Jugoistočnoj Evropi. Sa druge strane, znate da je ovaj region veoma interesantan Rusiji, Kini i Turskoj, a ostaje otvorena perspektiva ulaska svih država u EU. Kako komentarišete situaciju u regiji i ove brojne uticaje?

VILSON: Tačno je, vidimo druge globalne igrače, koji su veoma zainteresovani za Zapadni Balkan, bilo da je riječ o Kini, Turskoj, Rusiji ili zemljama Bliskog istoka. Naravno da se nudi ekonomsko povezivanje i investicije.

No, postoje i drugačiji odnosi - između, recimo, Rusije i Crne Gore - gdje ima i izraženih političkih interesa jedne strane. Balkan je za Sjedinjene Američke Države region u koji smo istorijski uložili mnogo, a za EU je neodvojivi dio Evrope. Smatramo da je ovo ključno vrijeme da demonstriramo našu konstantnu posvećenost i prisustvo kako bismo osigurali nastavak procesa koji će Balkan dovesti do ulaska u EU.

I, ukoliko SAD investira u ovu strategiju, možemo sa Evropom da napravimo veliku stvar na Balkanu. Ukoliko ostavimo odnose na ovoj razini i ostanemo ambivalentni, može se otvoriti put ka nekoj većoj krizi u regionu. Sa ovom strategijom imamo šansu da uspijemo.

 POBJEDA: Prošle nedjelje su održani lokalni izbori u četiri crnogorske opštine. Vladajuća partija je osvojila vlast u svim opštinama, dok je opozicija loše prošla, a neke partije iz takozvanog građanskog bloka su doživjele drastičan pad. Da li sada očekujete da će se tzv. građanska opozicija okupiti oko Demokratskog fronta, čijim liderima se sudi za pokušaj terorizma uoči prošlogodišnjih izbora?

VILSON: Vidio sam rezultate izbora koji pokazuju veliku podršku radu Vlade. U demokratskim sistemima morate imati kredibilnu i državi lojalnu opoziciju i veoma sam zabrinut što Demokratski front ne zadovoljava te kriterijume.

Zabrinut sam jer vidim veliki uticaj Rusije, kroz novac i pritisak. Vidimo lidere DF-a koji su u centru pokušaja prevrata i ne doživljavamo ih kao demokratsku opoziciju.

Mislim da su ovi izbori pokazali da je opozicija neorganizovana i podijeljena. Nadam se da će se kroz vrijeme stvoriti neka forma uopoziciji koja će podržati strateški put zemlje, koja je članica NATO i pouzdan partner SAD. Posljednje što Crnoj Gori treba je opozicija koja je podloga za strane interese.

 

Opširnije u Pobjedi

Portal Analitika