Crna hronika

Kad stignu dokumenta iz Italije onda optužnica

Specijalna državna tužiteljka Stojanka Radović očekuje iz Italije dostavljanje dokumentacije u okviru istrage koja se vodi protiv šest osoba zbog sumnje da su zloupotrijebili službeni položaj prilikom potpisivanja ugovora o konsultantskim uslugama i oštetili Elektroprivredu Crne Gore za višemilionski iznos u korist italijanskih kompanija A2A, A2A reti eletrika i BAIN – Milano.



Kad stignu dokumenta iz Italije onda optužnica
PobjedaIzvor

Istraga je otvorena uprkos tome što je svojevremeno državna komisija oslobodila EPCG postupka javnih nabavki u sklapanju konsultantskih ugovora sa kompanijama iz grupacije A2A.

Po dobijanju ove dokumentacije, kako Pobjeda saznaje, slijedi podizanje optužnice protiv odgovornih iz kompanije A2A i Elektroprivrede zbog sumnje da su zloupotrebom službenog položaja u privrednom poslovanju oštetili EPCG za 4,34 miliona eura. Nije poznato ko će sve biti obuhvaćen optužnicom i da li će svih šest osoba koje su pod istragom biti i u optužnom aktu.

Provjere

Tužilaštvo sumnjiči šest osoba, tri Italijana i tri crnogorska državljanina, da su pokušali da na isti način pribave još 2,25 miliona, odnosno da za tu sumu nanesu štetu EPCG u korist firmi A2A, A2A reti eletrika i Bein Milano.

Tužiteljka Radović je sredinom novembra u Italiji saslušala bivšeg izvršnog direktora Elektroprivrede Enrikea Malerbu i doskorašnjeg finansijskog direktora Masima Salu.

Za razliku od njih, bivši finansijski direktor EPCG-a Flavijo Bjanko završio je iza brave nakon što su mu 15. aprila prošle godine stavljene lisice na ruke po nalogu Specijalnog tužilaštva. Poslije mjesec provedenih u pritvoru pušten je na slobodu.

Istraga u ovom slučaju je pokrenuta na osnovu dokumentacije koju je u oktobru 2014. godine Vrhovnom državnom tužilaštvu dostavio skupštinski Odbor za ekonomiju, nakon kontrolnog saslušanja o konsultantskim ugovorima Elektroprivrede. Prema toj dokumentaciji, ugovori o konsultantskim uslugama koje je EPCG potpisala sa A2A, A2A reti eletrika i BAINMilano sklopljeni su bez sprovođenja postupka javnih nabavki i obaveznih odluka odbora direktora.

Kontrolno saslušanje je održano na inicijativu poslanika Mladena Bojanića.

- A2A je po tom osnovu fakturisala 7,75, a naplatila 4,34 miliona, uz dodatno rezervisanje od 2,3 miliona eura. A2A reti eletrika je fakturisala i naplatila 1,17 miliona, a BAIN-Milano 2,08 miliona – navodi se u dokumentaciji koju je Odbor proslijedio Tužilaštvu.

Mišljenje Komisije

Međutim, prema mišljenju, koje je Komisija za kontrolu postupka javnih nabavki uputila EPCG 8. jula 2010. godine, EPCG nije bila dužna da za ove ugovore poštuje procedure javnih nabavki. Komisija konstatuje da je A2A majka kompanija firmama A2A s.p.a, A2A mne, A2A trejding SRL, A2A reti eletrika i A2A reti energija.

- Kako se radi o članicama jedne grupacije, koje se ne mogu posmatrati kao treća lica u uzajamnim odnosima, to postoji pravni osnov da kompanija A2A može, u cilju poboljšanja kvaliteta usluga i postizanja sinergetskog efekta, direktno poslovati sa svojim kćerkama firmama, te da u konkretnom slučaju nema mjesta primjeni Zakona o javnim nabavkama- konstatovala je državna komisija.

Sporne ugovore potpisao je tadašnji izvršni direktor EPCG Enriko Malerba, a Fabio Bjanko je na mjesto finansijskog direktora došao 2010. godine. Prethodno je na toj funkciji bio Masimo Sala.

Prema informacijama iz istrage, Malerba i Sala nijesu pravovremeno obavijestili odbor direktora i akcionare EPCG o sklopljenom ugovoru. Kad je odbor direktora EPCG za to saznao, crnogorska strana je zatražila obustavu plaćanja.

Tako se desilo da je EPCG sa sestrama kompanijama potpisala ugovore na 15 miliona eura, a plaćeno je četiri miliona.

Osim trojice Italijana, izviđajem su obuhvaćeni i glavni finansijski direktor EPCG Slobodan Tanasijević, rukovodilac za finansije i platni promet Venka Janjušević i izvršni rukovodilac Vojka Ćalasan. Njima se na teret stavlja da su, kao odgovorna lica u EPCG, zbog nezakonitog poslovanja vezanog ,,za konsultantske usluge sa nerezidentnim pravnim licima – dobavljačima, istima pribavili protivpravnu imovinsku korist u višemilionskom iznosu, na štetu EPCG“.

Komisija za kontrolu postupka javnih nabavki je podsjetila i da direktiva 18 Evropskog parlamenta predviđa da odnos majke i kćerke firme ne podrazumijeva primjenu Zakona o javnim nabavkama. Komisija se poziva i na član 9 Ustava Crne Gore - ,,koji propisuje da su potvrđeni i objavljeni međunarodni ugovori i opšteprihvaćena pravila međunarodnog prava sastavni dio unutrašnjeg poretka i imaju primat nad domaćim zakonodavstvom“.

Portal Analitika