Svečanoj akademiji prisustvovali su i lideri Demokratskog fronta Andrija Mandić i Milan Knežević, ambasador Srbije u Crnoj Gori Zoran Bingulac, kao i predsjednik Odbora za dijasporu u Skupštini Srbije Ivan Kostić.

Krajišnik je 27. septembra 2006. pred Haškim tribunalom proglašen krivim za istrebljenje, ubistva, progone na političkoj, rasnoj ili vjerskoj osnovi, deportacije i nečovječno postupanje kao i zločine protiv čovječnosti, ali ne i za genocid. Osuđen je na 20 godina zatvora. Nakon što je odležao dvije trećine kazne - dio u istrazi u Ševeningenu, a veći dio u britanskim zatvorima - Krajišnik je pušten na slobodu 30. aprila 2013. godine, od kada je ponovo politički aktivan.
Akademiji koja je održana u Hramu Hristovog vaskrsenja u Podgorici prisustvovali su i predstavnici Srpske pravoslavne crkve, Matice srpske, kao i srpskih nacionalnih i kulturnih institucija iz Crne Gore.

Otvarajući skup, Momčilo Vuksanović, predsjednik Srpskog nacionalnog savjeta, kazao je da je ,,Podgorička skupština ozvaničila vjekovni san svih Srba za ujedinjenjem“.
- Prije 100 godina se intenzivno radilo na srpskom ujedinjenju. Očekivao se kraj Velikog rata i sloboda za sav srpski narod. Izmučenoj srpskoj vojsci nije bio jedini cilj proboj Solunskog fronta već ujedinjenje svih Južnih Slovena, što je garantovalo da će i svi Srbi biti u jednoj državi bratskih naroda- kazao je Vuksanović.
On je naglasio da su svi narodi u bivšoj velikoj državi, osim srpskog, znali da ostvare svoje interese.
- Srbija je, kao i Crna Gora, danas mnogo manja nego što je bila. Srbiji se otima Kosovo, a Crnoj Gori je nešto ranije oteta Metohija. Kao u najtežim vremenima, od jednog naroda stvorene su dvije države. Zvanično i država Srbija i država Crna Gora promovišu nikad bolje odnose, dok srpskom narodu u Crnoj Gori nikad nije bilo teže. Uočljivo je da su svi građani koji se javno izjašnjavaju kao Srbi stavljeni van zakona i nezvanično proglašeni neprijateljima Crne Gore. Nekima se sudi, neki su već osuđeni, neki su u istrazi, dok su ostali pod prismotrom i kontrolom. Za srpsku djecu i mlađu generaciju Srba u ovim uslovima ne postoji perspektiva u Crnoj Gori, rekao je Vuksanović.

- No i pored toga mi volimo Njegoševu odnosno srpsku Crnu Goru, Srbiju i Rusiju, iako nijesmo u jednoj državi. Važno je da pripadamo jednoj kulturi, zaključio je Vuksanović.

Na početku akademije intonirana je pjesma kralja Nikole ,,Onamo namo“ i himna Srbije ,,Bože pravde“.
(opširnije u Pobjedi)