Predavanja su bila na teme "Komičar Aristofan VS 'Kleonska' demokratija" i "Direktna demokratija u Atini: Četiri studije slučaja".
U prvom predavanju prof. Kastelani se bavio Aristofanovom političkom satirom uperenom protiv Kleona (5. vijek p.n.e.), poznatog atinskog političara i velikog protivnika mira sa Spartom, zaključujući da, iako je Aristofan težio međudržavnom miru i blagostanju, nije imao alternativni plan, koji bi, izuzev komične difamacije Kleona, mogao parirati Kleonovom profitabilnom, retorički upečatljivom, rukovođenju državom.
U drugom predavanju, Kastelani je iznio primjere nekonzistentnosti i česte nelogičnosti odluka atinske Skupštine, koje su se ticale određenih događaja u 5. vijeku p.n.e., kao što su reizbor Periklea za generala, pogibija mornara kod Argusinskih ostrva, tzv. "sicilijanska" ekspedicija i kažnjavanje pobunjenog grada Mitilene. Svi ovi slučajevi, zaključuje Kastelani, pokazuju da je direktan način odlučivanja u Atini često bio pod uticajem zapaljive retorike i demagoškog pristupa politici, što, nažalost, nije ostalo na nivou antičke istorije, već se ponavlja i danas u savremenim političkim kampanjama.
Ovim je zaključen decembarski segment projekta koji realizuje Centar za helenske studije, iz kog su najavili dalje aktivnosti u narednim mjesecima.