
“Ipak, bilo je uočenih slabosti. I pored toga što je Direktorat za vanredne situacije MUP-a dopisom, na sastanku sa komandirima službi zaštite i spašavanja i u neposrednoj komunikaciji upozoravao na neophodnost formiranja i funkcionisanja opštinskih timova za zaštitu i spašavanje u većini opština ovi timovi nisu formirani. Opštinski tim zaštite i spašavanje formirali su Glavni grad Podgorica i opštine: Danilovgrad, Herceg Novi, Tivat, Kotor, Budva, Šavnik, Mojkovac, Berane, Rožaje, Petnjica, Pljevlja i Žabljak”, piše u Izvještaju koji je usvojila Vlada na prošloj sjednici.
Opštinski tim, pored ostalog, rukovodi aktivnostima učesnika zaštite i spašavanja i rukovodi i koordinira sprovođenjem mjera zaštite i spašavanja na svojoj teritoriji, donosi naredbe i zajključke za sprovođenje mjera i aktivnosti za zaštitu i spašavanje i procjenjuje ugroženost od nastanka vanrednog stanja o čemu obavještava Operativni štab za zaštitu i spašavanje.
“Požarna sezona je pokazala da pojedini opštinski timovi za zaštitu i spašavanje i tamo gdje su formirani nijesu funkcionisali u punom kapacitetu, vrlo često ne razumijevajući svoju ulogu”, piše u Izvještaju.
U tom pogledu Direktorat za vanredne situacije MUP-a je preuzeo konkretne korake.
“ Naložio je inspektorima Direkcije za inspekcijski nadzor Direktorata za vanredne situacije MUP-a da izvrše kontrolu u svakoj opštini da li je u skladu sa zakonom izvršeno formiranje opštinskih timova za zaštitu i spašavanje. Obavezao je načelnike područnih jedinica za vanredne situacije da izvrše edukaciju članova opštinskih timova za zaštitu i spašavanje, u smislu nadležnosti i odgovornosti, odnosno reagovanja u slučaju prirodnih i drugih nesreća. Takođe, naložio je inspektorima Direkcije za inspekcijski nadzor Direktorata za vanredne situacije MUP-a da prate ne samo izrađenost planova nego i njihovu realizaciju, prije svega, jer je uočeno da opštine koje imaju donešene planove za zaštitu i spašavanje od požara, iste ne koriste i ne ažuriraju ih već uglavnom reaguju spontano i po ustaljenoj proceduri koja nekada nije kompatibilna sa planom”, upozorava s eu Izvještaju.
Kritike Nacionalnim parkovima i Upravi za šume: Ono što je bilo evidentno tokom požarne sezone jeste nepostojanje adekvatnih resursa i planova za odgovor na požare u Upravi za šume i Nacionalnim parkovima.
“Nepostojanje preduzetnih jedinica i elementarnih materijalno-tehničkih sredstava za prvi odgovor na požare je nedopustivo za oba ova subjekta. Zbog svega navedenog, iako je sistem zaštite i spašavanja jedinstven, iskustva iz požarne sezone su pokazala i određene slabosti i teškoće naročito prilikom angažovanja resursa lokalne samouprave radi pružanja pomoći drugim ugroženim opštinama. U tom pogledu, najveći dio pripadnika sistema zaštite i spašavanja, sklon je razmišljanju da bi centralizovan sistem u okviru jednog državnog organa ili posebnog subjekta bio najbolji model za teritoriju Crne Gore. U takvom sistemu rukovođenje, komandovanje i upotreba cjelokupnih resursa bili bi sa jednog mjesta, što bi omogućilo brzinu i efikasnost odgovora, kao i uravnoteženost u razvoju sistema (opštine sa juga i centralnog dijela Crne Gore raspolažu sa značajno kvalitetnijom opremom u odnosu na sjeverni dio)”, piše u Izvještaju koji je Vlada usvojila na prošloj sjednici.
Dakle, kako se dodaje, uočene slabosti treba rješavati sistematski, pravovremeno i na organizovan način kako bi sljedeću sezonu dočekali još spremniji. U svakom slučaju treba obezbijediti da svi subjekti u sistemu rade u skladu sa svojim nadležnostima i preuzmu odgovornost za realizaciju preventivnih i operativnih aktivnosti.
“Takođe, komunikacija inspekcijskih službi mora biti intenzivna i sistematska, kako sa lokalnog, tako i sa državnog nivoa. Po pitanju formiranja i adekvatnog učešća opštinskih timova za zaštitu i spašavanje u odgovoru na elementarne i druge nepogode, kao i izrade planske dokumentacije mora se obezbijediti potpuna primjena zakonskih propisa. Važno je istaći da članom 42 Zakona o zaštiti i spašavanju opštine utvrđuju visinu štete nastale od posljedica elementarne nepogode, tehničko-tehnološke i druge nesreće i o tome u roku od 30 dana od dana njihovog prestanka dostave izvještaj Vladi”, zaklučuje se između ostalog u Izvještaju.
P.Z.