Ove godine država je odlučila i da “vanredno” pomogne SPC donacijom od oko pola miliona eura, i to za izgradnju jednog hrama, van Srbije, u Crnoj Gori.
Ekonomista Ljubomir Madžar rekao je za “Blic” da bi on ovde postavio jedno pitanje – da li postoje pravne i druge smetnje za donošenje ovakve odluke.
– Sredstva iz budžetske rezerve koriste se za vanredne prilike i nepredvidive događaje. Ovo nije nepredvidiv događaj, osim ako Vlada ima neke informacije o kojima mi ništa ne znamo. Jasno mi je da država želi da pomogne svoju najveću vjersku instituciju, ali to je moglo da se obavi planski, kako to nalaže zakonska procedura – smatra Madžar, koji samo pretpostavlja da je ovaj novac otišao u Crnu Goru u svrhu jačanja SPC u toj državi, gde se kao konkurencija pojavila nepriznata Crnogorska pravoslavna crkva.
Zakonom o budžetu izdvojeno je desetine miliona eura za crkve u Srbiji, a najveći dio tog iznosa dobija SPC.
Samo nadležna Uprava za crkve i vjerske zajednice dobila je više od milijardu dinara.
Od tog novca za podršku rada svještenika, monaha i vjerskih službenika izdvojeno je 62 miliona dinara, za svještenstvo i monaštvo za Kosovo i Metohiju izdvojeno je 63,5 miliona, za zaštitu vjerskog, nacionalnog i kulturnog identiteta 185 miliona.
Za gradnju i obnovu vjerskih objekata redovnim putem predviđeno je 182 miliona dinara, a za penzijsko, inalidsko i zdravstveno osiguranje svještenika i vjerskih službenika 260 miliona dinara.