Politika

Medojević optužio Tanoka za korupciju, izvjestilac traži izvinjenje

Poslanik DF-a Nebojša Medojević optužio je izvjestioca za Crnu Goru Čarlsa Tanoka da je korumpiran od starne režima Mila Đukanovića. On je kazao da su Tanokovi izvještaji neobjektivni i tendenciozni.
Medojević optužio Tanoka za korupciju, izvjestilac traži izvinjenje
N.D.
N.D.Autor
Portal AnalitikaIzvor

On je dodao da je Tanok danas zloupotrijebio gostoprimstvo u Skupštini i da je pominjao "neki državni udar".

- On govori čiste neistine o Crnoj Gori. O tome sam obavijestio ministra spoljnih poslova Velike Britanije, Borisa Džonsona. Zbog privatnih veza sa Džonom Kenedijem Gvozdenovićem, njegovi izvještaji su neobjektivni. Treba da vas je sramota - kazao je Medojević.

Tanok je odgovorio da nema predrasude ni prema jednoj partiji, i dodao da je uvrijeđen Medojevićevim riječima.

- Sastao sam se sa Džonom Kenedijem Gvozdenovićem prije nekoliko godina. Da sam nešto htio da sakrijem, taj susret bi bio tajan. Nemam nikakve veze sa njim. To su besmisleni navodi. Očekujem izvinjenje - poručio je Tanok i dodao da bi u njegovoj zemlji zbog ovakvog incidenta moglo da dođe do građanske parnice.

tanok

Kopredsjedavajući POSP-a Dejvid Martin rekao je da je razočaran zbog Medojevićevih riječi.

Medojević je rekao da je Tanok u bliskim vezama sa Gvozdenovićem koji je "lobirao za vrlo važnu nekretninu u Perastu".

- Nikad ne bih rekao nešto što nema veze sa činjenicama. Samo očekujem da budete objektivni. Bili ste na vjenčanju Džona Kenedija Gvozdenovića i da ne govorimo koje ste masonske lože član. Govorili ste o lažnom državnom udaru i za to treba da se izvinite građanima Crne Gora - rekao je Medojević.

Poslanik DF-a Milan Knežević saopštio je da je "svako ko kaže da smo nas trojica (Knežević, Medojević, Mandić prim. nov) učestvovali u državnom udaru - bitanga".

Tanok je na početku diskusije rekao da pozdravlja povratak DF-a, Ujedinjene Crne Gore i nezavisnog poslanika Aleksandra Damjanovića u parlament. To je, prema njegovim riječima, pozitivan korak parlamentaraca.

- Politika se oduvijek odvija u parlamentu, a ne na ulici. Pozivam ostatak opozicije da se vrati u Skupštinu – naglasio je Tanok.

Komentarišući stanje u Crnoj Gori, izvjestilac EP je saopštio da borba protiv korupcije i organizovanog kriminala i dalje predstavljaju razlog za zabrinutost. On je istakao da će predstojeći predsjednicki i lokalni izbori biti prilika da se vidi kako se naša zemlja odredila prema preporukama OEBS-a.

Poslanik EP Jozo Radoš je pozdravio što se suđenje za pokušaj terorizma prenosi uživo na televiziji. On je naveo da je izvještaj OEBS-a u vezi parlamentarnih izbora većinom bio pozitivan, uz određene slabosti.

Takođe, Radoš je kazao je da sadašnji sastav Skupštine moze prostom većinom usvojiti izmjene zakona vezane za predsjedničke izbore, uz poruku da opoziciji da u parlamentu treba da rješava sve probleme.

"Sve lokalne izbore treba organizovati istovremeno, što bi doprinijelo stabilnoj politikoj situaciji u Crnoj Gori. Stalno organizovanje lokalnih izbora nije rješenje", poručio je Radoš.

Medojević je, obraćajući se hrvatskom poslaniku u EP, kazao da je glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić za vrijeme napada na Hrvatsku 1990-ih počinio više krivičnih djela, te da je glavni svjedok saradnik Saša Sinđelić u Hrvatskoj pravosnažno osuđen za ubistvo.

Takođe, kazao je da šef posmatračke misije OEBS-a Roman Jakič u izvještaju nije naveo da se četiri dana prije izbora sastao sa čelnicima DF-a, koji su mu, kako je naveo, ukazali šta će se destiti 16. oktobra.

Poslanik DPS-a, Obrad Stanišić, je istakao da su sve opozicione partije prihvatile rezultate izbora nakon objavljivanja rezultata.

"Opozicija je slavila glavnog specijalnog tužioca kada su se vodili postupci protiv funkcionera vladajuće partije. Što se sad desilo, ne znam", naveo je Obradović.

Andrija Mandić je kazao da povratak u parlament nije stvar lične prirode, "niti želimo da saopštimo istinu jer ne možemo da je saopštimo na drugom mjestu".

"Smatram da je ovo važan dan, što građani mogu da vide drugu Crnu Goru, jer su navikli kad dođe neko iz EU ili SAD, da se većina koja komunicira sa njima ponaša podanički, a ne ravnopravno - kao što mi danas razgovaramo", kazao je Mandić.

On je naveo da su preporuke OEBS-a samo kozmetičke, da izmjene izbornih zakona moraju da budu mnogo veće i šire.

Mandić se saglasio sa poslanikom EP da se svi lokalni izbori održe istog dana, navodeći da vladajućim partijama odgovara odvojeno održavanje lokalnih izbora.

"Vlada namjerno kreira situaciju kako bi se sva energija mogla koncentrisati na jednu ili dvije opštine", kazao je on.

gvozdenovic

Potpredsjednik Skupštine, Branimir Gvozdenović, istakao je da je izborno zakodavstvo, po kojem su održani izbori u prethodnom periodu, usvojeno dvotrećinskom većinom, u čemu je učestvovala i opozicija.

"Kompletnu infrastrukturu vezanu za izborno zakodavstvo radio je MUP, na čijem čelu su bila dva ministra iz redova opozicije (Raško Konjević i Goran Danilović)", rekao je Gvozdenović.

Predsjednik Administativnog odbora, Ljuiđ Škrelja, podsjetio da je pred Administativnim odborom postupci utvrđivanja osnova za razrješenje određenih članova Savjeta RTCG i i Savjeta Agencije za elektronske medije (AEM).

"Nikada kao sada, Odbor i Skupština rade pod pritiskom stvaranja privida vođenja političkih procesa. Međutim, radi se iskljuljčivo o dosljednoj primjeni zakona", ocijenio je Škrelja.

 

Portal Analitika