Član Predsjedništva te partije, Novak Adžić, kazao je da, umjesto da se država posveti efikasnoj borbi protiv organizovanog kriminala, Demokratska partija socijalista (DPS) sprema Zakon o amnestiji, kojim će se osuđenim licima kazna smanjiti za četvrtinu.
“Ovo je peta amnestija u 11 godina čime se jedan pravni instrument koji treba da bude izuzetak inauguriše kao pravilo, čime se obesmišljava pravo i Pravda”, kazao je Adžić na konferenciji za novinare povodom Predloga zakona o amnestiji.
Takvo praksom koja, prema njegovim riječima, ima isključivo političke motive obesmišljava se i rad pravosuđa koje se derogira i minimizira.
„Posebno je sporno što se najčešće ovom institutu pribjegava uoči nekih izbora i izborne godine, što je još jedan dokaz da je cjelokupan pravni sistem podređen političkim interesima DPS i njihove vlasti po svaku cijenu”, istakao je Adžić.
On je napomenuo da Evropska unija (EU) u svim izvještajima upozorava Crnu Goru da nema konkretnih rezultata u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.
„I umjesto da se ta borba podstiče ona se ovakvim činjenjem, i takva kakva je, dodatno obeshrabruje“, dodao je Adžić.
Kako je naveo, vlast umjesto da podstiče pravosuđe u toj borbi, ionako blagu kaznenu politiku sudova, dodatno produbljuje.
Adžić smatra da se vlast trudi, raznim mehanizmima i zaštitom prestupnika u svojim redovima, da pošalje poruku javnosti da se kriminalne radnje isplate.
„U zemlji u kojoj je kriminal u porastu, gdje organizovani kriminal cvjeta kako nam sugerišu iz EU, najmanje što treba je da vlast, umjesto da štiti građane od ovih pojava, očigledno štiti one s druge strane zakona“, kazao je Adžić.
SDP, kako je rekao, smatra da Crna Gora treba da pokaže odlučnost, snagu i političku volju da se beskompromisno obračunava sa svim vidovima kriminaliteta i da u tom pravcu djeluje i kroz izvršnu i zakonodavnu vlast.
“Te dvije grane stoga treba da ohrabre pravosuđe da bude mnogo efikasnije na tom putu, a ne da ga na ovaj način opstruira. Posebno u ovom momentu kada se od nas očekuju rezultati u poglavljima 23 i 24 kojih nema ili su oni veoma skromni”, poručio je Adižć.
On je istakao da je manje važno što od Crne Gore traži EU, već da je važnije šta očekuju građani i demokratska javnost”
“Zato SDP smatra da je ovaj zakon štetan, da šalje pogrešnu poruku te da stoga nije primjeren aktuelnom političkom i društvenom stanju i ukupnom stanju kriminaliteta u državi, pa ga treba povući i odustati od njegovog usvajanja”, zaključio je Adžić.