Odgovarajući na pitanje očekuje li da će Rusija pokušati da se umiješa u predsjedničke izbore u Crnoj Gori, odnosno da će pokušati preko DF-a da nametne proruskog kandidata, kako se spekuliše u pojedinim zapadnim krugovima, Nikolić je rekao da će „o tome ko će biti predsjednik odlučivati isključivo građani Crne Gore“.
- Njihova dokazana politička mudrost najbolji je garant da će predsjednička funkcija biti opredijeljena kandidatu koji se, prije svega, afirmisao kao bespogovorno lojalan nacionalnim i državnim interesima Crne Gore – rekao je Nikolić.
POBJEDA: Može li se očekivati nešto slično onome što se desilo uoči oktobarskih izbora 2016?
NIKOLIĆ: Mi se ne miješamo u izborne procese u drugim državama, niti za to imamo moći i želje, ali još su nam svježa sjećanja od oktobarskih izbora, gdje se dogodilo obratno, i to je danas predmet pažnje crnogorskog pravosudnog sistema. Zato i dalje držimo oči širom otvorene i ne zaboravljamo da je uoči prethodnih parlamentarnih izbora crnogorska opozicija imala nedvosmislenu podrš- ku ruske politike. Sjetićete se da su gotovo svi glavni organizatori uličnih protesta u Crnoj Gori tokom predizborne kampanje više boravili u Moskvi nego u Podgorici, da su dočekivani na visokom nivou od čelnika ruske Dume do lidera stranaka bliskih Kremlju. Sa tih susreta slali su poruke građanima Crne Gore kako ih Rusija podržava u njihovoj namjeri da zaustave članstvo Crne Gore u NATO. Podsjetiću vaše čitaoce da su političke nevolje počele još tokom aprila 2014, za vrijeme posjete bivšeg crnogorskog premijera Mila Đukanovića Bijeloj kući, i njegovog jasno saopštenog stava da Crna Gora treba što prije da bude primljena u NATO. To je bila inicijalna kapisla da se prvi put oštro oglasi Ministarstvo vanjskih poslova Rusije, koje je izjave bivšeg premijera Đukanovića ocijenilo neprijateljskim. Kad vam šef diplomatije jedne tako velike sile poruči da ste izdali njegovu zemlju, onda znate na kom ste terenu, jer je valjda svakom jasno da državnici jedne države mogu da izdaju samo svoju državu, a ne neku drugu. Crna Gora nikada u svojoj hiljadugodišnjoj istoriji nikoga nije izdala, ali je kao država poučena negativnim istorijskim iskustvom počela da sazrijeva i uči da štiti sopstvene interese. Istorijski gledano, odnosi Rusije i Crne Gore bili su tradicionalno dobri i sa poštovanjem se odnosimo prema toj činjenici. Mislimo da je sadašnji odnos Rusije prema našoj državi posljedica narastanja tenzija između Rusije i Zapada, i stoga želimo da se nadamo da je to prolazno, te da ćemo izbjeći opasnost od dugoročnog nerazumijevanja. Prema tome, ukoliko bude novog uplitanja u susret predsjedničkim izborima, znaćemo da smo na starom terenu, ukoliko ga ne bude, to će biti signal da se krećemo u pravcu popravljanja naših odnosa.
POBJEDA: Kako tumačite to što predstavnici pojedinih partija iz Rusije, bliskih Putinu, dolaze u Crnu Goru da daju podršku DF-u?
NIKOLIĆ: Primijetićete da Rusija danas komunicira samo sa predstavnicima opozicionih političkih partija, koji se javno deklarišu kao protivnici crnogorske države, i to nije dobro. Istovremeno, nastavlja se inferiorna taktika crnogorske opozicije koja u borbi za vlast čeka instrukcije i pomoć sa strane. Nekad je to bio Beograd, danas je Moskva. Tome ne treba dodatnog tumačenja, jer su precizno identifikovani ključni akteri nedostojnog posla, u službi tuđih, a protiv interesa svoje države, kao i njihovi pomagači iz ostatka opozicije, koji su sve vrijeme glasno ćutali i relativizovali opasne namjere dojučerasnjih saboraca. Tačno je da je Crna Gora članstvom u NATO ojačala imuni sistem u odnosu na svaki eventualni pokušaj destabilizacije, poput onoga sa oktobarskih izbora, međutim, danas se i neke od najuticajnijih članica Alijanse suočavaju sa jakom spoljašnjom propagandom, sajber napadima, obavještajnom i finansijskom podrškom antizapadnim partijama. To teško možete spriječiti, ali je važno da se kao država efikasno odbranite od takvih nasrtaja.