Stalno budni Praćenje i registrovanje bezbjednosno interesantnih događaja, procjenjivanje stepena njihovog značaja, preduzimanje hitnih i obimnijih operativnih mjera i radnji, informisanje starješina, koordinacija dežurnih službi, samo su dio poslova koje službenici Operativno-komunikacionog centra (OKC) Uprave policije obavljaju u smjeni do dvanaest sati. Ekipa Pobjede posjetila je ovu organizacionu jedinicu Uprave policije prošle nedjelje. U dvočasovnom druženju sa ekipom OKC-a nije bilo mnogo intervencija, mada se to u ovoj službi, kako su nam pojasnili, nikad ne zna. Šef operativne smjene OKC-a i viši policijski inspektor Ljubiša Bulatović kaže za Pobjedu da njihova služba radi 24 sata dnevno, sedam dana u nedjelji i da se nikad ne zna koliko će posla imati tokom smjene.
- Upravo prije nego ste vi došli imali smo poziv iz Šavnika. Zvala je žena koja se sa kćerkom izgubila nekoliko kilometara od grada. Brzom intervencijom policije i Službe spasavanja, one su pronađene i prebačene kući - objašnjava Bulatović. Potrage i blokade On nam je pojasnio da u hitnim slučajevima OKC raspisuje i objavljuje potrage za određenim osobama, vozilima ili nekim predmetima.
- To se uglavnom odnosi na potragu nakon izvršenih teških krivičnih djela, kada u veoma kratkom roku obavještavamo sve službe centara i odjeljenja bezbjednosti. U konkretnom slučaju ,,Tetra“ sistem nam je dodatno unaprijedio efikasnost rada, tako da smo u mogućnosti da bukvalno u nekoliko sekundi obavijestimo dežurne službe na lokalnom nivou o eventualnim potragama ili da naredimo postavljanje blokade saobraćaja na određenim pravcima – kaže Bulatović. Kako nam je kazao, ,,Tetra“ sistemom je trenutno pokriven južni i centralni dio Crne Gore, kompletno primorje, Cetinje, Podgorica, Danilovgrad, Nikšić, kao i sjeverni gradovi. Naš razgovor prekida zvono dežurnog telefona. Bulatović se javlja. - OKC, izvolite... Vjerovatno je u pitanju neka manja nezgoda u kojoj nema povrijeđenih, pa ništa nije evidentirano. Ukoliko se ispostavi da je nešto drugo u pitanju, odnosno da ima povrijeđenih, bićemo u kontaktu, naravno - odgovara Bulatović.
Objašnjava nam da je zvao kolega iz medija kako bi provjerio da li je bio neki udes u glavnom gradu. Prijave za korupciju Nastavljamo razgovor o radu OKC-a, koji je na usluzi svim građanima svakodnevno. Bulatović nam kaže da određeni policajci OKC-a distribuiraju i poštu koja je označena stepenom hitnosti među organizacionim jedinicama Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije.
- Takođe, u saradnji sa starješinama Sektora obezbjeđenja ličnosti i objekata Uprave policije, organizujemo i koordiniramo bezbjednosne eskorte domaćih i stranih ličnosti. U OKC-u rade i policijski služ- benici koji su, između ostalog, adekvatno obučeni za primanje prijava građana za krivična djela sa elementima korupcije. Prijave se primaju putem telefona 020/415-265 ili imejla policija.korupcija@t-com.me – navodi Bulatović, dodajući da građani korupciju mogu prijaviti i anonimno. On je pojasnio da u OKC-u funkcioniše i telefon 067 449 000 i mejl gradjanin.prituzbe@mup.gov.me, a koji su namijenjeni za žalbe na postupanje službenika policije. Navodi da ih je 2017. godine bilo 23 i većinom su bile neosnovane. Veoma često, kako ističe Bulatović, komuniciraju sa OKC centrima susjednih država, a sve radi razmjene informacija o bezbjednosno interesantnim događajima, kada je neophodno hitno postupanje, a to najčešće kada su u pitanju nenajavljeni dolasci u državu ili prolasci kroz našu teritoriju. - Imamo odličnu saradnju sa operativnim centrom Vojske Crne Gore i OKC-om 112 Direktorata za vanredne situacije MUP-a – navodi on.
Lažne dojave Kako dodaje, događaju se i anonimne prijave, a najviše je bilo lažnih koje su se odnosile na postavljanje eksplozivne naprave.
- Po svakoj prijavi smo postupili, jer je to naravno naša duž- nost i obaveza. Na kraju se ispostavilo da prijave nisu bile tačne odnosno da su događaji lažno prijavljeni - kazao je Bulatović. On objašnjava da građani najčešće na 122 prijavljuju događaje koji se odnose na različita krivična djela iz oblasti imovinskih delikata, narkotika, saobraćajne nezgode, nasilje u porodici, nestanak lica i slično. - Napomenuću da je policija dužna da u najkraćem roku postupi po svakoj prijavi i izađe na mjesto događaja, o tome obavijesti dežurnu službu i sačini izvještaj o eventualnom postupanju, dok mi to sve u OKC-u pratimo u elektronskoj formi, a po potrebi ostvarujemo direktnu komunikaciju sa terena – zaključuje Bulatović.