
On je naglasio je da mehanizam tržišta ne djeluje proporcijalno, odnosno da se ne može očekivati da se zbog povećanja PDV-a za 2 odsto isto toliko povećaju cijene svih usluga i proizvoda.
"Tržište ne djeluje tako i to je potpuno pogrešan rezon, jer akteri na tržištu nijesu spremni da povećaju cijene svojih proizvoda i usluga budući da njihov promet zavisi od potražnje. Oni će se odrediti za povećanje cijena zavisno od procjene koliko bi ono uticalo na potražnju", pojasnio je Kostić.
On vjeruje da trgovački lanci i oni od kojih se to očekuje neće povećavati cijene u prvom momentu.
"Upravo je zakon ponude i potražnje odlučujući. Preduzeća neće povećati cijene ukoliko očekuju da to izazove pad prometa, na uštrb marže", rekao je Kostić.
U Crnoj Gori će od ponoći sve vrste goriva, osim eurodizela 95, biti skuplje dva do četiri centa, što je drugo poskupljenje energenata u posljednjih 10 dana i nakon povećanja PDV-a.
Kostić kaže da je rast cijena goriva uvijek pritisak na rast cijena ostalih proizvoda, budući da su cijene energenata ugrađene u svaku kalakulaciju cijena proizvoda i usluga.
"Treba reći da se u Crnoj Gori najveći dio potrošnje energenata obavlja u dizelu, tako da rast cijena bezina ne utiče toliko na opšti rast cijena", kazao je Kostić u Dnevniku TVCG.
Kako je rekao, logično je bilo da se nakon povećanja PDV-a povećaju cijene usluga i proizvoda čija je potražnja neosjetljiva na promjene cijena, kao što su električna energija i goriva.
"Ne mora da znači da će cijene goriva ostati iste, budući da se ona kod nas formima po jednoj posebnoj metodologiji, a najveći uticaj ima berzanska cijena", istakao je Kostić.