zahtjevu, prema saznanjima „Dana”, nije precizirao iznos koji traži da mu se isplati, već će čekati da nadležni vještaci procijene vrijednost i nastalu štetu na vozilu. Ipak, budući da je u pitanju skupocjeno vozilo koje je godinama koristila država, a koje je veoma oštećeno za taj period, izvjesno je da će u pitanju biti više desetina hiljada eura.
Spor po ovoj tužbi zakazan je za 28. februar kod sudije Osnovnog suda u Podgorici Dijane Rovčanin.
Sporni „hamer” država je oduzela još 2011. godine, kada je protiv Mersudina, njegovog brata Safeta i snahe Amine vođena istraga za pranje para. Kalići su za ovo djelo pravosnažno oslobođeni, nakon čega su počeli da naplaćuju kako materijalnu, tako i nematerijalnu štetu od države. Tokom istrage od njih je oduzeta brojna imovina među kojom se našao i skupšocjeni četvorotočkaš.
Kalićev „hamer”, kako je navođeno u medijima, a što Ministarstvo unutrašnjih poslova nije demantovalo, koristili su i službenici Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ). Sajovci su, čak, prilikom razbijanja protesta u oktobru 2015. godine, prema navodima medija, koristili Kalićevo vozilo. Građani su tada tvrdili da su pripadnici SAJ-a jurcali ulicama Podgorice sporne noći ovim „hamerom”, pokušavajući i da ih udare.
Pošto su Kalići pravosnažno oslobođeni optužbi za pranje para, njima je vraćena imovina. Među tom imovinom našao se i „hamer” koji je skoro pa uništen, zbog čega je Mersudin odlučio i da podnese tužbu protiv države.
Ovo je samo jedan u nizu zahtjeva kojim ova rožajska porodica traži da im se isplati šteta nastala tokom višegodišnjeg sudskog spora. Oni su podnijeli više tužbi kojima traže ukupno više stotina hiljada eura kako bi nadoknadili pretrpjelu štetu.
Samo zbog neosnovanog hapšenja Mersudin i Amina Kalić dobiće nešto više od 33.000 eura. Prvostepenom presudom po tom osnovu bilo im je dosuđeno 46.500 eura, ali je preinačio Viši sud u Bijelom Polju odluku.
Prvostepenom odlukom Osnovnog suda u Bijelom Polju odlučeno je da je tužena država Crna Gora obavezna da Mersudinu Kaliću na ime naknade štete zbog neosnovanog lišenja slobode, umjesto prvobitno dosuđenog iznosa od 32.500 eura, isplati 19.260 eura, sa zakonskom kamatom. Na taj način je njegova naknada na ime nematerijalne štete smanjena za nešto više od 13.000 eura.
Odluka o naknadi zbog neosnovanog hapšenja Amine Kalić ostala je ista.
Kalići su se teretili da su se od 2005. do juna 2011. godine udružili da putem bankarskog i finansijskog poslovanja prikriju način pribavljanja novca za koji su znali da je pribavljen krivičnim djelom neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga, izvršenim od strane kriminalne organizacije čiji je jedan od organizatora bio Mersudin Kalić. U optužnici piše da su tako stečen novac uvodili u legalne novčane tokove preko bankarskih računa firmi čiji su osnivači okrivljeni i njihovi bliski srodnici, čime su prikrili porijeklo novca u ukupnom iznosu od 7.773.127,06 eura.