Predsjednica Sindikata medija Marijana Camović kazala je da je dvije trećine anketiranih novinara navelo da je njihov ekonomski položaj oslabio u odnosu na prethodnu godinu, ističući da više od polovine zaposlenih u medijima prima manje od 500 eura, što je ispod prosjeka na nivou države.
"U medijima nije razgraničeno šta je javni, a šta privatni interes i gdje počinje jedan, a završava se drugi. Tražimo da budući Zakon o medijima sadrži odredbe koje će zaštititi dostojanstvo novinara i garantovati slobodu u radu. Smatramo da je neophodno propisati mehanizme zaštite profesionalnih interesa novinara i urednika u kreiranju medijskih sadržaja. Time će se doprinijeti unaprijeđenju profesionalizma medija u ostvarivanju njihove javne funkcije", rekla je Camović.
Dodala je da je neophodno precizirati prava novinara da odbije nalog urednika pod određenim uslovima i da se bez konsultacija sa autorom teksta njegov sadržaj ne smije suštinski mijenjati.
"Potrebno je propisati i obavezu za osnivača u pokrivanju troškova sudskih postupaka koji se odnose na novinarski rad, jer sad imamo situacije kad medij ostavi novinara da se sam nosi sa sporovima i snosi troškove postupka", istakla je Camović.
Camović je saopštila i da je zatraženo od Skupštine da pristupi i izmjenama Zakona o elektronskim medijima imajući u vidu da postojeći ne omogućava stabilno finansiranje lokalnih javnih emitera koji zapošljavaju veliki broj ljudi i značajni su za sve građane opština u kojima postoje.
SMCG traži da opštine, koje su osnivači lokalnih javnih emitera, utvrde minimalni iznos godišnjeg budžeta za finansiranje tih medija, kako bi se obezbijedila njihova održivost.
„Ono što se dešavalo krajem prošle godine u Radio televiziji Pljevlja, gdje su koleginice i kolege mjesec i po štrajkovale zbog pet zarada, ne smije da se ponovi“, poručila je Camović.
Ona je rekla da opštine ne smiju da tjeraju ljude u štrajk, duguju zarade i doprinose i da se prave kao da nisu odgovorne za situaciju u kojoj je medij doveden.
„Ako hoće da imaju lokalne medije moraju im dozvoliti da rade slobodno, ne smiju im prijetiti stečajem i otkazima jer zaposleni nijesu ti koji su medij doveli u to stanje”, istakla je Camović.
Ona je precizirala da urednici, za razliku od ispodprosječnih zarada novinara, zarađuju od 1.000 do 3.000 eura.
"Smatramo da to treba da se mijenja i da je taj jaz preveliki", naglasila je Camović.
Predstavnik Evropske federacija novinara (EFJ) Mehmet Koksal poručio je da EFJ podržava amandmane SMCG na medijske zakone.Da bi izgradili povjerenje u novinarstvo, prema njegovim riječima, potrebno je podržati odgovorne novinare i zaštiti njihove uslove rada.
„Važno je podržati inicijative za razvijanje održivog modela finansiranja lokalnih medija u Crnoj Gori i zadatak je zakonodavaca da obezbijedi novinarima i zaposlenim u medijima adekvatnu zaštitu dok obavljaju svoj posao u interesu prava javnosti da zna“, rekao je Koksal.
On je poručio i da, u doba elektronskih medija i borbe protiv lažnih vijesti, vlasti bi trebalo da rade sa SMCG na ponovnom uspostavljanju povjerenja između javnosti i novinara.
„Ta veza može biti unaprijeđena pružanjem podrške nezavisnosti uređivačke politike i zaštitom sadržaja koji su proizveli novinari”, smatra Koksal.
SMCG su, osim EFJ, podržali i predstavnici Mreže za etičko novinarstvo (EJN), Udruženja novinara Kosova i sindikata novinara Hrvatske i Srbije.