Kako je saopšteno iz Uprave, na citrusima na kojima se uoči prisustvo ovog štetnog organizma potrebno je: hitno orezati napadnute dijelove i izvršiti spaljivanje na mjestu nalaza štetnog organizma, izvršiti hitno hemijsko tretiranje preparatima na bazi mineralnih ulja i obavljati vizuelne preglede u cilju što ranijeg utvrđivanja prisustva.
- Preporučuje se odsjecanje i spaljivanje grančice ili, po potrebi, grane na čijim se listovima uočava jak napad (velika brojnost populacije), kao i suve, polusuve i ispucale grane i grančice, koje mogu biti posledica ranijih napada, a koje su djelimično ili u potpunosti ostale bez lisne mase. Takođe posebno je važno pobrati i uništititi sve neobrane ili zaostale plodove. Veće rane nastale orezivanjem treba premazati kalemarskim voskom. Nakon orezivanja, dodatno izvršiti i hemijsko tretiranje orezane biljke uz primjenu drugih agrotehničkih mjera u cilju bržeg oporavka (đubrenje i slično) – navodi se u saopštenju dostavljenom našem portalu.
Hemijsko tretiranje se, navode iz Uprave, preporučuje kako u zasadima citrusa tako i na drugim biljkama domaćinima: ruža, bršljan, vatreni trn – Pyracantha coccinea, djevojačka loza- Partenocissus quinaquefolia, vinova loza, nar, lovor, glicinija, japanska mušmula.
U Crnoj Gori prisustvo leptiraste vaši (A. Spiniferus) do sada je utvrđeno na području Bokokotorskog zaliva (prvo u Đenovićima, zatim Herceg Novom, Kumboru, Baošićima, Perastu i Tivtu), Budve (Lastva Grbaljska, Komoševina) i Bara (Šušanj).
- Pozivamo sve držaoce citrusa i osjetljivog bilja da izvršavaju sve propisane mjere – poručuju iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.