U okviru ovog događaja, prenose britanski mediji, svjetski naučnici izražavaju svoje mišljenje o tome koliko je svijet danas u opasnosti od izbijanja nuklearne katastrofe, klimatskih promjena, sajber napada i bioterorizma, ali ujedno ima i važnu poruku cijelom svijetu budući da svoja predviđanja iznose vrsni stručnjaci.
Otkako je sat prvi put uključen 1947, on je upozoravao svijet o tome koliko se, hipotetički, svake godine približava katastrofi.
Sat, kako objašnjava britanski Ekspres, radi tako što se kazaljke pomjeraju ka broju 12 (ponoći) i što su bliže tom broju, to je Zemlja bliža katastrofi, a ukoliko se opasnost od sudnjeg dana smanji, kazaljke se udaljavaju od ponoći.
Taj sat je zapravo način da se svijetu ukaže na ozbiljnost prijetnji od uništenja cjelokupne civilizacije na Zemlji.
Do sada su, kako se navodi, te kazaljke bile namještene između 2,5 i 10 minuta do ponoći, a najbezbjednije predviđanje je bilo 1990.
Kada su prošle godine kazaljke pomjerene na dva i po minuta do ponoći, što je najbliža tačka ikada, naučnici su poručili svjetskim liderima da je „vjerovatnoća globalne katastrofe veoma blizu“ i da su „neophodne brze akcije kako bi se smanjili rizici“.
Indipendent navodi da se očekuje da će naučnici kazaljke pomjeriti još bliže ponoći, najmanje za tih pola minuta, s obzirom na to da nijedna prijetnja čovječanstvu koja je pomenuta prošle godine nije nestala, a da su se nove pojavile.
Foto: AFP